• sevilay yılman 12.08.2021 tarihi itibariyle kendileri hakkında ciddi iddialar içeren yazı dizisine başlamıştır habertürk sitesindeki köşe yazısında.

konuya giriş yaptığı yazısı ;
    habertürk 12.08.2021

bugün gelen ve dernek başkanına cevaplanması elzem olan önemli sorular yönelttiği yazısı ;
    habertürk 13.08.2021

merak edenler için sevilay yılman'ın elmalı davası üzerine olan yazısı ;
    habertürk 01.07.2021

okumaya üşenmeyin lütfen, ekşide de görülüyor ki derneğe bağış yapmış, destek olmuş veya olmayı düşünen çokça insanımız var.

bu yazarlar iftira etmiyor, bir şeyler talep etmiyor sadece ve sadece sorularına cevap arıyorlar.

demokratik bir devlet yapısı içerisinde bu şeffaflık karşıtlığı kabul edilemez, bu iddiaların takipçilerinin sadece gazeteciler olması yetersizdir aynı şekilde devlet de bu cevapları talep etmeli ve kamuoyuyla paylaşmalıdır.

çürük elmalar yüzünden insanlar kime veya nereye güveneceğini şaşırmış vaziyette. bu güven bir kez daha sekteye uğramaz umarım...
  • açılın, size 8 ayda dernekte öğrenebileceğiniz tüm iki yüzlülüğü birkaç dakikada anlatacağım.

adı ve tüzüğüne göre amacı şahane bir dernek. fakat işin iç yüzü bambaşka.
    derneğin yönetimine ulaşmak neredeyse imkansız. maillere dönüş yapmaz, telefonları açmazlar. aylarca uğraşmam sonucunda ihbar hattını arayıp bir takım hususları paylaşmak istedim. ihbar hattına ulaştınız diyelim, burada da sizi ne kadar ciddiye alacakları soru işareti.

derneğin içine gelince, derneğin yönetimi ne yazık ki çok kötü. yönetim koltuklarını birileri kapmış ve hepsinin tek derdi o yönetim kendilerine sağladığı güç. ülkenin farklı bölgelerini kendi aralarında pay etmişler. bir şehirde yapılacak toplantıdan üye sayısına kadar her şeye karışıp hiçbir şeyi beğenmiyorlar fakat size neyin eksik yahut yanlış olduğu ile ilgili bilgilendirme yapma zahmetinde de bulunmuyorlar. her hususu bu kadar ince eleyip sık dokuyor göründükleri sizi kandırmasın, çok önemli bir konu olsa da kendilerinden habersiz sinek uçmasına izin vermeyen bu yönetimdekiler de telefonlarınızı açmıyor, mesajlarınıza dönüş yapmıyorlar. bundan yakınırsanız da cevap "herkes burada gönüllü çalışıyor" oluyor. fakat üyelik formunda "gönüllü" yöneticilere biat ile ilgili herhangi bir husus yer almıyor...

dernek içerisindeki bir takım dökümanlar var. bunlardan biri de koordinatörlük el kitabı. il yönetiminde çalışmak isteyenler için zorunlu şartlardan biri de saadet öğretmen ve yücel ceylanın sosyal medya hesaplarını takip etmek. cinsel istismarla mücadelede sosyal medyada birilerinin takipçi sayısının arttırılması yöntemi, bu derneğin asli unsurlarından biri. evet. önce bu kişilere biat edin sonra cinsel istismar ile mücadele edersiniz, bir ara.

işleyişe gelirsek, işte en sıkıntılı yanı burası. sosyal medyada paylaşım yapmazlarsa ne sizi çalıştırıyorlar ne de kendileri destek veriyor. aksine sizi saçma sapan bir takım taahhütler ile adeta bağlamaya çalışıyorlar. sosyal medya kısmını vurguluyorum çünkü bunu sizinle ilk aşamada paylaşmıyorlar. eğer siz bu dernekte yer almak, çalışmak yahut bu dernekten yardım almak istiyorsanız istismar mağdurunun ve ailesinin tüm bilgilerini alıyorlar - ki bu bilgi ve belgelere kimin ulaştığı asla belli değil- hem de mağdurun adı, soyadı ve cinsiyeti dışındaki tüm bilgileri sosyal medyada şeklinde paylaşıyorlar. sorduğunuzda açıklama olarak da "çocuğu koruyoruz" diyorlar. oysa tam tersi, dosya bilgilerini, kişileri, ilişkileri paylaşarak çocukları yalnızca olayın olduğu şehre değil, tüm ülkeye afişe ediyorlar. eğer sosyal medyada paylaşım yapılmasını istemezseniz, destek vermiyorlar.

üye olduğunuz ve çalışmak istiyorsunuz diyelim, sizinle işleyişlerini paylaşmıyorlar. etik olmayan uygulamalarından bahsetmiyorlar. bunları bir şekilde tespit ederseniz ve itirazlarınızı dile getirirseniz anında yol veriyorlar. saadet öğretmeni ve mal varlığını, üslubunu, bağışların nereye gittiğini ve nasıl dağıtıldığını mı sorgulama becerisi ve refleksine sahipseniz bu dernek yanlış bir seçimdir. bu dernek, sosyal medyada kendisini lanse ettiğinin aksine çürümüş bir yapıdır. yine de sizin bu dernek ile yolunuz kesişirse mutlaka sorun: samsun ekibine ne oldu? neden aranızdan ayrıldılar? eğer lansman yapacak ünlü ile ilgili bir hikaye dinleyecek olursanız, bilin ki size salak muamelesi yapıyorlar.
  • elmalı davası özelinde acilen soruşturulması gereken vakıf/dernek. süren bir dava hakkında kamuoyunu yanılttılar açıkça. hukuka dışarıdan müdahale etmeye çalıştılar.
  • sevilay yılman in sorularına doğru düzgün cevap vermesi gereken dernek. kardeşim kaç para topladınız, nerelere harcadınız? neden yönetim kurulu mersinli bir işadamının kızı damadı ve yeğeni gibi ailesinden oluşmuş?

şeffaf olsunlar, dürüst olsunlar. her şey kitaba uygunsa korkacakları bir şey olmaması lazım. ama sorulan soruları safsatayla geçiştirmeye çalışmak tam bir tokatçı davranışıdır.
  • iddialar doğru ise insanların içine çıkamayacak hale gelmelidirler.
  • hayvan hakları dernekleri perişan sokak hayvanlarından nasıl maddi gelir elde ediyorsa bu dernek içinde benzer iddialar var, babannenin ortada olmaması da iddiaları destekliyor, güçlü ucim güçlü çocuklar sloganı da hiç samimi gelmedi biz güçlenirsek çocuklar güçlenir demek çok iddialı ve kibirli.
  • saf iyi niyetle açılmış bir dernek olabilir fakat müthiş bir fikir olan istismarı önleme merkezlerini açarken dernek içerisinde ne hizmetler yapışacağından çok içeriye alınacak mobilyaların konuşulması çok üzücü. sonuçta bu merkezler bağışlar ile açılıyor tüm halka hizmet etmeli dernek içerisindeki bir grup insana değil. bence daha kötüsü açılan önleme merkezindeki en küçük odayı çocuk odası yapmak. ana amaç çocuk istismarını önlemek çocuklarımıza uygun desteği vermek iken büyükler için büyük odalar şık mobilyalar çocuklarımız için ise küçücük bir oda olmamalı! saadet öğretmenin samimiyetine inanıyorum gördüğüm dinlediğim kadarıyla ama kontrolü kaybetmiş olduğunu düşünüyorum. farkındaysa bu olanlardan durum daha kötü çünkü ana kadrolar küsüyor bunları gördükçe. amaç çocuklarımız için güvenli bir gelecek sağlamak, birilerinin konforunu arttırmak zenginleştirmek değil!
  • saadet ogretmen.
    cogu zaman "ne cesur kadin" diye kendine hayret ettiriyor.

son birkac gundur oyle itiraflar paylasiyor ku, normal bir ulkede yer yerinden oynardi. ama burada kimi kime sikayet edebiliriz ki.

duzenli olarak bagiscisi oldum ucim'in. az bir miktar ancak paramin gittigi en dogru yer oldugunu dusunuyorum.
  • twitter"da hakkinda şöyle bir tartışma var. ben tartışmadaki taraflardan değilim ancak bu başlık altina giren kişi tüm söylenenleri görüp ona gore karar vermeli diye düşündüğümden burada dursun dedim.
  • hakkında sadece 5 entry girilmiş olan dernek.

çocuğa taciz tecavüz haberleri çıktığında hepimiz burada asarız keseriz diye aslan kesiliyoruz. icraata gelince kimse elini taşın altına koymuyor. bu insanlar türkiye’nin dört bir yanındaki davalara birkaç kişiyle ve sınırlı bütçeyle yetişmeye çalışıyorlar. ailelerinin destek olmaığı çocukların elinden tutuyorlar. neden ekşi sözlük yazarları olarak yeterince ilgi göstermiyoruz ki? websitelerinden üye olunabiliyor, cüzi miktarlarda da olsa bağış yapsak güzel olmaz mı? aramızda illa ki avukatlar, psikologlar, sosyal hizmet uzmanları vardır. neden karşılıksız güzel bir şey yapmak isteyenlerin yanında olmayalım?
hesabın var mı? giriş yap