şükela:  tümü | bugün soru sor
 • "ushtria clirimtare e kosoves"; kosova kurtulus ordusu; amaclari bugunku arnavutluk, kosova, makedonya ve karadag'in arnavut nufusunun yasadigi bolgeleri kapsayan "buyuk arnavut devleti" ni kurmak.
 • ohri anlasmasinin tam olarak hayata gecirilmemesini yeni bir savas nedeni sayan, makedon koalisyon hukumetindeki arnavutlarin cogunu vatan haini kabul eden, mensuplarinin cogu issiz ve parasiz oldugundan bogazina kadar suc ve kacakciliga batmis orgut. ingilizce adi 'nla' (national liberation army) dir bu orgutun.
 • kuvayi milliye bizim icin ne ise uck da kosova icin odur. milosevic in sırp zulmune karsı koymak icin halk tarafından kurulmus orguttur. kosova ve civar ulkelerde pek cok eski uck gerillası bulunmaktadır. kosovanın tarih itibariyle en guclu siyasi liderlerinden bazıları da eski uck mensuplarıdır. tarih itibariyle durulan sırp zulmune karsı lagvedilerek yerine tmk adında kosova muhafız gucu olarak silahsiz bir kuvvet kurulmustur. kforun zaman icinde devre dısı kalması gercegine karsın varlıgını koruması bir gerekliliktir.
 • (bkz: uçk grind)
 • çakmak, parkaya dikmek için arma gibi merşandizleri pek bir karizmatiktir, kırmızı üstüne siyah çalışırlar.
 • "...
  red and black i dress, eagle on my chest
  it is good to be an albanian
  keep my head up high for that flag i die
  i am proud to be an albanian
  ..."

  etno engjujt isimli bi arnavut hiphop grubunun bu dizeleriyle tekrardan hatirlanan efsane ordu.

  ama nakarat kismi neden aynen bu sekilde ingilizce, ben orasini anlayamadim. mesaja ters bi hareket olmus.

  ***

  bu arada 'national liberation army' degil, 'kosovo liberation army'dir zamaninda kosova'da faaliyet gostereni (1995-1999). nla daha once de ifade edildigi gibi makedonya'da kurulmus, orda kisa bi sure (2000-2001) bagimsizlik mucadelesi vermis ve gercek uck (ushtria çlirimtare e kosovës) ile ayni kisa adi kullanan (ushtria çlirimtare kombëtare), tamamiyla farkli bir orguttur. tamamiyla farkli dedigime bakmayin, gerillalarindan cogu eski kla direniscileridir. kosova'daki sahte baris sonrasi mucadelelerini bu kez makedonya'ya tasimis kosova gazileri de diyebiliriz.

  kisaca;
  ushtria çlirimtare e kosovës = kla (kosovo liberation army) -> kosova
  ushtria çlirimtare kombëtare = nla (national liberation army) -> makedonya

  bi de, benim bildigim kadariyla nla ohri anlasmasinin sartlarinin yerine getirilmemesi yuzunden kurulmadi. aksine, nla ohri anlasmasi (arnavutca'nin makedonya'da resmi dil sayilmasi, arnavutlarin makedonlarla esit haklara sahip olmasi, resmi islerde calisabilmeleri, hatta polis/asker olabilmeleri vs vs) karsiliginda silahlarini nato kuvvetlerine teslim ederek mucadelesine demokratik platformda devam etme karari aldi. 'democratic union for integration' isimli bi parti kurdular, ki bu parti makedonya'da halen koalisyon hukumetindedir. ha, son zamanlarda yeniden yapilanmaya giderek, bu dufi partisini vatan haini ilan eden yeni bi silahli olusum kurdular da benim haberim yoksa bilemem. en son hatirladigim boris trajkovskinin olumu idi makedonya hakkinda. uzak kaldik balkanlardan biraz, takip edemiyoruz tabi...
 • kosova kurtuluş ordusudur. sırbistan'da terörist, sırbistan'ın güneyi kosova'da kahramandırlar. kosova'da bunlar için konserler bile düzenlenmektedir. biz dahil birçok avrupa ülkesinden destek görmektedirler.
  bağımsızlık sonrası edit*: uçk lideri haşim taçi kosova başbakanı olmuştur.
 • google'da kisa bir arastirma yapildiginda kosova'dan ayrilmayi reddeden makedon bir ailenin 6 aylik bebegini canliyken yaktiklarini iddia eden bir haber buldum. insan bu cografyada neye inanacagini sasiriyor. gozlemleyebildigim kadariyla soyleyebilecegim su ki, arnavutlar mantar gibi ureyip yasadigi cografyada nufus agirligi olusturmayi hedeflemis bir millet. makedonya'nin bazi sehirlerinde nufuslari o kadar fazla ki, makedonlar azinlik durumuna dusmusler (bkz: tetova, gostivar, bitola). ayni durum karadag, sirbistan ve yunanistan'in batisi icin de gecerli. buralarda da arnavut nufusun deli gibi arttigi soyleniyor.

  haydi diyelim ki sirp baskisi altinda olduklari zamanlar ilerici milliyetcilik denen gudubetten nasiplenmislerdi. simdi ise "buyuk arnavutluk" projesi ugruna yasadiklari ulkeleri asimile etmekle mesgul gibi gorunuyorlar.
 • uyuşturucu ticareti ve organ kaçakçılığına boğazına kadar bulaşmış, nato saldırısı sırasında sırp sivillleri ve kendilerine destek vermeyen arnavutları arnavutluk'a kaçırıp organlarını satan aşırı sağcı mafya bozuntusu örgüt. bunları kim mi söylüyor? bm savaş suçları başsavcısı carla del ponte ve şimdi de avrupa konseyi raportörü dick marty.
 • geçen gün bi kitapta okuduydum. uçk'ya büssürü büssürü kötü sıfat takılmıştı. tahminimce çoğu doğrudur. fakat bi tanesi beni üzdü. derdimi diyeyim; kızım sana diyorum gelinim sen anla minvalinde.

  uyuşturucu kaçakçılığı. illegal örgütlerin çoğu bu sebeple suçlanır. fakat geleceği de görmek lazım bi yandan. burjuva hukuku mantığına sığınmayalım; yasalara göre suç, o yüzden hesabını versinler olmasın. daha demincek genç bakış izliyordum; ümit kabasakal diyordu ki, türbana karşıyım demiyorum ama, şu anki mevzuata göre türbanlıların üniversiteye girmesi yasak. kck için de aynını dediydi. yasalarımıza göre anadilde savunma hak değil vs.

  benim kafam öylesine basmaz. ben kendi idealimdeki adalet anlayışına göre bir şeyin suç olup olmadığını tespit ederim. sonra bunun mücadelesini yaparım. şu ana kadar ki hak mücadeleleri de böyle olmuştur. burjuva hukuku ilkin suç demiştir, sonracıma geri basmıştır. devletin, meclisin hiç duymadım ki, "siz özgürlük istemiyonuz ama ben size vereyim" desin. demez.

  idealim diyor ki, bundan seneler sonra uyuşturucu legal olacak. hafif hafif başlayacak, sonra doz artıcak, toz duman olacak ortalık. overdose'a, altın vuruşa kadar yolu var.

  o yüzden hiçbir örgüte, yasadığı uyuşturucu kaçakçılığından ötürü kötü gözle bakamam. bunu yapabiliyor olsam, başta niye silahlandınız bakiim siz, pis teröristler demem gerekirdi. adı üzerinde yasadışı örgüt. at alayını içerü, sempatizanları dahil. oysaki ben, şahsi mezhebimce dünyadaki hiçbir gerilla örgütüne, silahlı direnişe sempati duymam. nassı bi algıysa, sempatizanlarını severim ama.

  sözlükteki uçk sempatizanlarını da seviyorum haliyle.