şükela:  tümü | bugün
 • konya'nın büyüklük bakımından en büyük mezarlıgı.
 • mezarlığa ismini veren, haçlı seferleri sırasında yaralılara yardım için can veren üç kızın hikayesi oldukça dramatiktir. nezihe araz'ın anadolu evliyaları eserinden okumanızı tavsiye ederim. aşağıdaki metin sanırım o kitaptan apartılmış.

  --- spoiler ---

  gelelim üçler mezarlığı’nda yatan üç kızın hikâyesine….
  1144 yıllarında sen bernar adında mutaassıp bir rahip. avrupa'da kapı kapı dolaşarak ikinci haçlı seferi'ni yapabilmek için adam ve para topluyor fransa kralı lui vıı ve almanya imparatoru konrad ııı ordularını dizip kudüs'ü fethetmek üzere yollara dökülüyor, anadolu'ya geçiyorlar. ordular, o çağların geçit şehirlerinden biri olan konya kalesi etrafında birleşiyorlar. ve şehir çok sıkı bir kuşatma ile çevriliyor.
  lui'nin ve konrad'ın orduları, oraya kadar esaslı bir direnmeye uğramadıkları için yıpranmamışlar, teçhizat bakımından da hayli güçlüler.
  konya, çok ciddi bir tehlike ile karşı karşıya. neredeyse kale düşecek, şehir gidecek
  kaleyi savunan selçuk ordusunun en bahadır ve imanlı gençleri doğudaki kale kapısından "küffar" üzerine amansız saldırılar yapıyorlar ama kuşatmayı yarmak bir türlü mümkün olmuyor.
  akşama doğru savaş biraz hafiflemiş ve güneş batarken, her iki taraf yaralılarını çekmek üzere geçici bir silah bırakışması yapılmıştır. buna rağmen, gündüz çok kızışmış olan dövüşmenin etkisiyle, ortalıkta sükûnet sağlanamıyor ve kale bedeni hâlâ emin bir hâle gelememiş.

  selçuk ordusunun en levent, en yiğit üç genç kumandanı ardı ardına oklanıp, kale kapısının hemen yakınında, ağır yaralı olarak yatıyorlar.
  vuruşma biçiminden, kıyafetlerinden, etraftaki hareketten önemli kişiler olduğunu anladıkları için, haçlı ordusu, yerde yaralı yatan bu üç kumandana bir türlü rahat vermiyor, yaralıları içeri almak için yapılan her girişim müthiş bir ok yağmuruyla karşılanıyor.
  bu üç bahadır türk'ün üç de güzel nişanlısı vardı. bunlar, yiğitlerinin, güneşin altında, aldıkları sayısız yaraların etkisiyle "su! su!" diye inlediğini görünce, çılgına dönmüşler, "bu günde işe yaramazsak ne güne duruyoruz?" diye gayrete gelmişlerdi.
  savunma komutanı, kavaklar gibi nazlı, narin bu üç güzel kızın önünde durdu,
  "ne yapıyorsunuz?"
  ama dur durak zamanı değil ki... can pazarıydı bu! erleri bir yudum su içmeden, bir tatlı söz duymadan mı ruhlarını allah'a teslim edeceklerdi?
  kızlar, içi buz gibi su dolu testilerini kaptıkları gibi kale kapısından dışarı fırladılar. onlar sadece bu testileri yaralıların yanına ulaştırabilmeyi düşünüyorlardı.

  gerçi geçici bir silah bırakışması yapılmıştı ama haçlı ordusuydu bu! kızların vücutları oklarla delik deşik edilmişti. buna rağmen kökünden kesilen nazlı kavaklar gibi, nişanlılarının üstüne devrilen kızlar testilerini onların yanan dudaklarına değdirebildiler.
  gün iyice çekilmiş, ortalık zifiri karanlık olmuştu. yaralılar ancak göz gözü görmeyen o saatte rahat rahat içeri alınabilirdi.
  konya kalesi içinde sanki her ev bir hastaneydi. herkes gidenlere ağlıyor, kalanları iyi etmeğe bakıyordu. üç şehit kız o gece şehit düştükleri yere gömüldü.
  haçlı ordusu konya kalesi kapısında darmadağınık edildikten ve geri kalan birkaç şövalye kıtası ile kral, perişan bir halde kudüs'e doğru yola düzüldükten sonra, kızların gömüldüğü yere mezarları yapıldı.
  o gündür, bu gündür, bu üç sevda şehidi, sevdim, deyince ne türlü sevmek gerektiğinin timsali olarak, halkın gönlünde ve dilinde yaşayıp gezdiler.
  --- spoiler ---

  http://www.turkiyeturizm.com/…08&uniq_id=1376004938
 • gülben ergen'in gomulmek istedigi ama yer satinalamadigi mezarlikmis.

  http://kelebekgaleri.hurriyet.com.tr/…pa-eylul-2013

  ya allah askina, bu kadar tasavvuf, tevekkul, sabir ivir zivir lafi ve guya okumasindan bunu cikariyorsa, gulben ergen'i tebrik ediyorum.
 • mezarlık otomasyonu sayesinde, daha önce hiç gitmediğiniz akraba mezarını şıp diye bulabildiğiniz mezarlık.
  yazıcıdan krokisini ve mezartaşı fotosunu çıkarıp veriyor.
 • şems türbesi ile mevlana türbesi arasında yer almayan mezarlıktır.
 • öyle böyle değil çok güzel bir mezarlık. insanın oracıkta ölüp gömülesi geliyor. öööyle huşu dolu.
 • eva de vitray-meyerovitch'in (havva hanım) kabri buradadır.