şükela:  tümü | bugün
 • üç takımında aynı puanda olması durumunda devreye geçen sistem. bu üç takım arasında bir puan tablosu oluşturulur daha sonra puanı çok olandan az olana göre sıralanır. puanları eşit olan takımlarda ilk önce averaja bakılır onlar da eşitse birbiri arasındaki maçlara.

  bu sene (07 08 sezonu) fb, bjk ve sivasspor arasında böyle bir eşitlik söz konusu olmuş.fb 4 maçı da kazandığı için ligde 2., bjk 1 maçını kazanıp -2 averajda olduğu için ligde 3., sivas ise 1 maçını kazanıp -3 averajda olduğu için ligde 4. olmuştur.(bu sonuçlar takımlar arasında oluşturulan puan tablosu sonuçlarıdır)

  edit: ukteymiş.
 • kurallar sezon öncesinde belirlenir, bu esnada tüm takımların "0" puanı vardır. sonra her takım birbiriyle maçlar yapar ve önceden belirlenmiş puanlama sistemine göre sıralanırlar. sonra biri çıkar, "sivas son hafta kazandı, bu çok adaletsiz" der... vay beee dersin sen de tabi.
 • x'li averajin x = 3 alinmis sekli.

  genel kurali soyledir: x sayida takimin turnuva neticesinde esit sayida puani varsa, bu x takimin siralamasini belirlemek icin karsilikli oynadiklari maclara bakilir.

  diger alternatif sistemler icin http://en.wikipedia.org/…system#tiebreaker_criteria

  bildigim kadariyla abd'de major league soccer'da da bu yontem kullanilir. http://web.mlsnet.com/…regulations&content=playoffs
  ayni sekilde ispanya'da la liga'da da bu yontem kullanilir.

  ote yandan bundesliga'da ve barclay's premier league'de sade averaja bakiliyor saniyorum.

  tartismalarda bir ilginc perspektif getirmesi icin:
  http://barcelona.theoffside.com/…-differential.html

  sahsi kanim, iki sistemden hangisinin adaletli olup olmayacagi tartisilabilir. uclu averajin her halukarda daha adaletsiz olacagini iddia etmek guctur: eger sivasspor besiktas'i bileginin hakkiyla iki kez yenmis olup uclu averajda ikinci sirada gelseydi, ama besiktas son macta vestel'i, belki de biraz ekstra motivasyonla diyelim anlayanlar anlasin, 7-0 yenmis olsaydi ve sirf bu bir tane macta attigi goller sayesinde sade averajda sivasspor'u gecip uefa'ya katilmaya hak kazansaydi, bu adaletli olacak miydi? tartisilir.
  ama bu tartismalar lig baslamadan once yapilir, kanimca bunu biz simdi tartismaya baslasak 2009-10 sezonuna yetistiririz.

  lig coktan bittikten sonra ortada olan karari, kurali gormezden gelip, "bu adaletsizliktir, hakkimiz yenmistir. sikayetciyiz!" diye cigirmak, veryansin etmek, fifa'ya sikayette bulunmak ise en hafif tabiriyle goygoyculuktur, simarikliktir.
  http://www.ntvspor.net/pages/23675.asp

  kendi takimim olan besiktas'tan dahi emeklerine daha fazla saygi duydugum ve seneye ulkemizi avrupa'da basariyla temsil edecegine inandigim sivasspor'a yakismamistir bu davranis.
 • 2007-2008 sezonunda, sivasspor'un, fenerbahçe'yi 1 maçta yenmiş olması durumunda uefa'ya, 2 maçı da galip bitirmiş olması durumunda şampiyonlar ligi'ne gideceği sistemdir 3'lü averaj.. her ikisini de gerçekleştiremeyen sivasspor'un, 2'li averajda eşit, genel averajda üstün olduğu beşiktaş'ın ardında kalıp intertoto'ya katılması adil midir, değil midir tam kestiremiyorum... dediğim gibi; iki fenerbahçe maçını kazansa şampiyonlar ligine gideceği sistem de, aynı sistem..

  bu sene sivas'a acı bir son yaşatsa da genel olarak güzel bir uygulamadır.. aynı puanda olan 3 ve daha fazla sayıdaki takımın ligde kendi aralarında yaptığı maçlara göre puan sistemi çıkartılmasıdır.. bazı ülkelerde uygulanan play-off yöntemi daha adil gözüküyor olabilir.. üçlü averaj, tekrar maç oynanmasına gerek kalmadan lig içindeki maçlarla değerlendirme yapılmasına olanak sağlıyor..

  ayrıca türkiyede lig bittikten sonra oynanacak, takımlar için ölüm kalım anlamına gelen son bir maçın, tribünlerde ve ülke genelinde nasıl olaylara sebep olacağı da aşikardır.. örneğin, şampiyonun son bir maçla belirlenmesi, kasıtlı olmasa da hakemin bu son maçta yapabileceği bir hata, yine aynı şekilde son bir maçla ligden düşmenin kesinleşmesi türkiyenin henüz hazır olmadığı bir uygulamadır.. kanaatimce şuanki sistem evladır..
 • sike vb tarzi soylentiler icin en iyi cozumdur. ligin son haftalarinda sadece averaj uygulandiginda takimlarin iddiasiz takimlara nasil goller attiklari malumdur. en iyi niyetli sekilde baktigimizda bir takimin şl, uefa vs'ye katilma ihtimali varken, diger takimin oyuncularinin amaci mac bitsin tatile gidelimdir. bu durumda bir takim puandaş rakiplerini yenemiyorsa o pozisyonu da hak etmemis demektir. ligimizde de bu uygulamanin uygulanacagi sezon basinda aciklanmistir. son haftalarda hakkimiz yendi demenin bir anlami yoktur ki bu nasil fenerbahce 27 nisan 2008 galatasaray fenerbahce maciyla sampiyonlugu kaybettiyse, sivassporda 4 mayis 2008 sivasspor galatasaray maciyla ilk 3 sirada alabilecegi yerleri kaybetmistir. evet yillarin tecrubesi ile her zaman sampiyonluga yarisan takimlar birbirleri oynadigi maclarda rakiplerine ustunluk saglayamadan sampiyon olsalarda, puan esitliği durumda en adil çözüm budur.
 • örneğine az rastlanmış olsa da şampiyonlar liginde de uygulanan sistemdir.
 • son derece adaletli ve uygulanabilir bir puanlama sistemi. aslında ikili averaj veya uclu averajtabirleri doğru değil. doğrusu ikili gol farkı veya üçlü gol farkı olmalıdır. çünkü averaj kelimesi ingilizce average kelimesinden gelir ve ortalama anlamındadır. şu andaki sistem goal difference veya gol farkı diye adlandırmamız gereken sistemdir.

  federasyon sezon başında kuralı belirlemiş bu sistem kullanılacak diye. neden bu şaşkınlık anlayamadım gitti. fenerbahçenin yenilmesi bu şaşkınlığın daha doğrusu bu kafa karışıklığının doğmasına neden oldu.

  son olarak sen kendi sahanda beşiktaşa ve fenerbahçeye yenil ondan sonra fifaya uefaya ve bir sürü yere hakkımız yeniyor diye başvurmaya kalk. sivasa bu hiç yakışmadı. bu anlayışla devam ederlerse intertotodan hiç bir şey yapamazlar.
 • örneğine turkcell super lig 2008 2009 sezonu'nda rastlanmış uygulama.
 • bir ihtimal 2017-2018 sezonunda karşımıza çıkabilecek uygulama.

  şöyle ki;

  türkiye futbol federasyonu’nun internet sitesinde de yer alan türkiye profesyonel lig ve kupa müsabakaları statüsü’ne göre 3’lü puan eşitliği durumunda, aynı puana sahip takımlar arasındaki “ sanal lig ‘’deki puan durumunda üstünlük sağlayan ipi göğüsleyecek.
  “puanların eşitliği halinde futbol müsabaka talimatı’nın 10’ncu maddesinin son paragrafı gereğince,
  a) öncelikle ilgili takımların kendi aralarında oynadıkları müsabakalardaki puan üstünlüğüne bakılır. (ligde ki diğer takımlarla yaptıkları maçlar bu sisteme dahil edilmez),
  b) kendi aralarındaki müsabakalarda puan eşitliği varsa kendi aralarındaki müsabakalardaki gol averajına bakılır, averajlar eşit ise kendi aralarındaki maçlarda en çok gol atan takıma bakılır.
  c) kendi aralarındaki müsabakalarda puan, averaj ve gol eşitliği devam ediyorsa, genel puan tablosundaki gol averajına bakılır. takımlar arasındaki gol averajı da eşit ise genel averajda en fazla gol atmış olan takım üstün sayılır.
  d) bu şartlara rağmen eşitlik devam ediyorsa hükmen yenilgisi olmayan takım üstün sayılır.
  e) bütün bu şartlara rağmen eşitliğin devam etmesi halinde belirtilen esaslara göre ilgili takımlar arasında yapılacak yeni bir müsabaka neticesinde kazanan takım üstün sayılarak nihai sonuç alınır. buna göre tek müsabaka oynatılacak ve müsabaka sonucunda netice alınmaması halinde, müsabaka 15’er dakikalık iki devre halinde uzatılacaktır. uzatma süresinde de beraberlik bozulmaz ise kazanan takım seri penaltı atışları sonucunda belirlenir.”

  bu sezon beşiktaş galatasaray ve başakşehir arasında olası bir üçlü averaj rekabeti yaşanırsa çok büyük ihtimalle başakşehir üst sırayı alacak gibi görünüyor.

  beşiktaş’ın üst sırada yer alması için galatasaray’ı 2 farklı yenmesi galatasaray’ın da başakşehir’e 2 farklı yenmesi gerekiyor.

  başakşehir’in üst sırada yer alması için galatasaray’dan alacağı beraberlik yetiyor. ayrıca galatasaray’ın beşiktaş’tan puan alması da yeterli.

  galatasaray’ın üst sırada yer alması mümkün değil. galatasaray’ın averajı -7 beşiktaş’ın +2. her iki maçını da kazanması durumunda ikinci sırada yer alabilir. bir tanesinde berabere kalması durumunda sonuncu oluyor.

  edit:

  galatasaray ile başakşehir arasındaki maç 2-0 bitti. bu durumda
  başakşehir 7 puan averajı +3
  (2 puan gsden 1 beşiktaştan)

  beşiktaş bir maç eksik 4 puan averaj +2
  ( -1 başakşehirden, +3 gs den

  galatasaray bir maç eksik 1 puan averaj -5 (-3 bjk , -2 başakşehir)

  bu durumda beşiktaş galatasaray’ı 2 farkla yenerse beşiktaş şampiyon olur. 1 farkla yenerse başakşehir şampiyon olur.
  galatasaray beşiktaş’ı 4 farklı yenerse ikinci olur