şükela:  tümü | bugün soru sor
 • üç takımında aynı puanda olması durumunda devreye geçen sistem. bu üç takım arasında bir puan tablosu oluşturulur daha sonra puanı çok olandan az olana göre sıralanır. puanları eşit olan takımlarda ilk önce averaja bakılır onlar da eşitse birbiri arasındaki maçlara.

  bu sene (07 08 sezonu) fb, bjk ve sivasspor arasında böyle bir eşitlik söz konusu olmuş.fb 4 maçı da kazandığı için ligde 2., bjk 1 maçını kazanıp -2 averajda olduğu için ligde 3., sivas ise 1 maçını kazanıp -3 averajda olduğu için ligde 4. olmuştur.(bu sonuçlar takımlar arasında oluşturulan puan tablosu sonuçlarıdır)

  edit: ukteymiş.
 • kurallar sezon öncesinde belirlenir, bu esnada tüm takımların "0" puanı vardır. sonra her takım birbiriyle maçlar yapar ve önceden belirlenmiş puanlama sistemine göre sıralanırlar. sonra biri çıkar, "sivas son hafta kazandı, bu çok adaletsiz" der... vay beee dersin sen de tabi.
 • x'li averajin x = 3 alinmis sekli.

  genel kurali soyledir: x sayida takimin turnuva neticesinde esit sayida puani varsa, bu x takimin siralamasini belirlemek icin karsilikli oynadiklari maclara bakilir.

  diger alternatif sistemler icin http://en.wikipedia.org/…system#tiebreaker_criteria

  bildigim kadariyla abd'de major league soccer'da da bu yontem kullanilir. http://web.mlsnet.com/…regulations&content=playoffs
  ayni sekilde ispanya'da la liga'da da bu yontem kullanilir.

  ote yandan bundesliga'da ve barclay's premier league'de sade averaja bakiliyor saniyorum.

  tartismalarda bir ilginc perspektif getirmesi icin:
  http://barcelona.theoffside.com/…-differential.html

  sahsi kanim, iki sistemden hangisinin adaletli olup olmayacagi tartisilabilir. uclu averajin her halukarda daha adaletsiz olacagini iddia etmek guctur: eger sivasspor besiktas'i bileginin hakkiyla iki kez yenmis olup uclu averajda ikinci sirada gelseydi, ama besiktas son macta vestel'i, belki de biraz ekstra motivasyonla diyelim anlayanlar anlasin, 7-0 yenmis olsaydi ve sirf bu bir tane macta attigi goller sayesinde sade averajda sivasspor'u gecip uefa'ya katilmaya hak kazansaydi, bu adaletli olacak miydi? tartisilir.
  ama bu tartismalar lig baslamadan once yapilir, kanimca bunu biz simdi tartismaya baslasak 2009-10 sezonuna yetistiririz.

  lig coktan bittikten sonra ortada olan karari, kurali gormezden gelip, "bu adaletsizliktir, hakkimiz yenmistir. sikayetciyiz!" diye cigirmak, veryansin etmek, fifa'ya sikayette bulunmak ise en hafif tabiriyle goygoyculuktur, simarikliktir.
  http://www.ntvspor.net/pages/23675.asp

  kendi takimim olan besiktas'tan dahi emeklerine daha fazla saygi duydugum ve seneye ulkemizi avrupa'da basariyla temsil edecegine inandigim sivasspor'a yakismamistir bu davranis.
 • 2007-2008 sezonunda, sivasspor'un, fenerbahçe'yi 1 maçta yenmiş olması durumunda uefa'ya, 2 maçı da galip bitirmiş olması durumunda şampiyonlar ligi'ne gideceği sistemdir 3'lü averaj.. her ikisini de gerçekleştiremeyen sivasspor'un, 2'li averajda eşit, genel averajda üstün olduğu beşiktaş'ın ardında kalıp intertoto'ya katılması adil midir, değil midir tam kestiremiyorum... dediğim gibi; iki fenerbahçe maçını kazansa şampiyonlar ligine gideceği sistem de, aynı sistem..

  bu sene sivas'a acı bir son yaşatsa da genel olarak güzel bir uygulamadır.. aynı puanda olan 3 ve daha fazla sayıdaki takımın ligde kendi aralarında yaptığı maçlara göre puan sistemi çıkartılmasıdır.. bazı ülkelerde uygulanan play-off yöntemi daha adil gözüküyor olabilir.. üçlü averaj, tekrar maç oynanmasına gerek kalmadan lig içindeki maçlarla değerlendirme yapılmasına olanak sağlıyor..

  ayrıca türkiyede lig bittikten sonra oynanacak, takımlar için ölüm kalım anlamına gelen son bir maçın, tribünlerde ve ülke genelinde nasıl olaylara sebep olacağı da aşikardır.. örneğin, şampiyonun son bir maçla belirlenmesi, kasıtlı olmasa da hakemin bu son maçta yapabileceği bir hata, yine aynı şekilde son bir maçla ligden düşmenin kesinleşmesi türkiyenin henüz hazır olmadığı bir uygulamadır.. kanaatimce şuanki sistem evladır..
 • sike vb tarzi soylentiler icin en iyi cozumdur. ligin son haftalarinda sadece averaj uygulandiginda takimlarin iddiasiz takimlara nasil goller attiklari malumdur. en iyi niyetli sekilde baktigimizda bir takimin şl, uefa vs'ye katilma ihtimali varken, diger takimin oyuncularinin amaci mac bitsin tatile gidelimdir. bu durumda bir takim puandaş rakiplerini yenemiyorsa o pozisyonu da hak etmemis demektir. ligimizde de bu uygulamanin uygulanacagi sezon basinda aciklanmistir. son haftalarda hakkimiz yendi demenin bir anlami yoktur ki bu nasil fenerbahce 27 nisan 2008 galatasaray fenerbahce maciyla sampiyonlugu kaybettiyse, sivassporda 4 mayis 2008 sivasspor galatasaray maciyla ilk 3 sirada alabilecegi yerleri kaybetmistir. evet yillarin tecrubesi ile her zaman sampiyonluga yarisan takimlar birbirleri oynadigi maclarda rakiplerine ustunluk saglayamadan sampiyon olsalarda, puan esitliği durumda en adil çözüm budur.
 • örneğine az rastlanmış olsa da şampiyonlar liginde de uygulanan sistemdir.
 • son derece adaletli ve uygulanabilir bir puanlama sistemi. aslında ikili averaj veya uclu averajtabirleri doğru değil. doğrusu ikili gol farkı veya üçlü gol farkı olmalıdır. çünkü averaj kelimesi ingilizce average kelimesinden gelir ve ortalama anlamındadır. şu andaki sistem goal difference veya gol farkı diye adlandırmamız gereken sistemdir.

  federasyon sezon başında kuralı belirlemiş bu sistem kullanılacak diye. neden bu şaşkınlık anlayamadım gitti. fenerbahçenin yenilmesi bu şaşkınlığın daha doğrusu bu kafa karışıklığının doğmasına neden oldu.

  son olarak sen kendi sahanda beşiktaşa ve fenerbahçeye yenil ondan sonra fifaya uefaya ve bir sürü yere hakkımız yeniyor diye başvurmaya kalk. sivasa bu hiç yakışmadı. bu anlayışla devam ederlerse intertotodan hiç bir şey yapamazlar.
 • örneğine turkcell super lig 2008 2009 sezonu'nda rastlanmış uygulama.
 • ikili averaj kuralını anlayabiliyorum. iki takım aynı puanda ise kendi aralarındaki maçlara bakmak makul. ama üçlü averaj şu şekilde bir garabet yaratabilir;

  a takımı, b ve c takımlarından ikişer maçta 3'er puan almış ama her ikisine de averaj üstünlüğü sağlamış olsun. bu şu demek, a takımı sadece b takımı ile eşit puana sahip olursa onun üstünde olacaktır. keza sadece c takımı ile de eşit puana sahip olursa onun da üstünde olacaktır.

  b ve c takımlarının kendi aralarında yapmış oldukları iki maçı da b takımı kazanmış olsun.

  üçlü averaj şöyle olur;

  1. b takımı : 9 puan
  2. a takımı : 6 puan
  3. c takımı : 3 puan

  gördüğünüz gibi a takımına karşı bariz bir haksızlık var. hele de a takımının genel averajı da diğer iki takımdan iyiyse bu takımın taraftarları "bu nasıl iş, iki takıma da üstünlük sağladık, averajımız da iyi, niye şampiyon olamadık?" demezler mi?
 • bu kadar saçmalık yerine playoff getirilsin daha sağlıklı olur.