şükela:  tümü | bugün soru sor
 • bir tezahurat $ekli. seri tempolu alki$lar ile ba$lar sonrasinda ifade edilecek kelime uc hece $eklinde zikredilir, anirilir.
 • biiiiiiiiiiiiiiiiiir ikiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii uuuuuuuuuuuuuuuucc... seklinde saymasindan sonra tribunun, alkis sesleri goge yukselir. iki kez takimimizin adi bagirildiktan sonra ziplanmaya baslanir. oylesien yapilanlari hicbir tad vermez. onemli / atmosferi gergin bir macta ya da deplasmanda yapilani cok zevklidir.anlatilmaz yasanir, cekmeyen bilemez.
 • "oooo bir, ki, uc" dendikten sonraki uc heceli takım ismi bagırılana kadar gecen alkıs bolumu eskiden daha bi uzun olan tezahürat. ama bu uclu cekme eyleminin "lay lay lay" diye sekilen son kismina bir an once ulaşmak, o omuz omuza duyguyu hemen yasamak icin son yillarda bu bolum kisalmistir. hatta "pat pat pat" diye elleri uc kez vurmakla yetinilmektedir. en yurekten, en psikopat olani, en sizi katarsise gark edeni ise ezeli rakibinizle yaptiginiz mac baslarken cekilenidir. tek yurek olunur vesselam.
 • (bkz: dortlu cekmek)
 • biraz zorlama bir yorum olsada, bir istanbullu icin tribunlerde ki formasyonun kökeni (amigo, basamak, beste, grup) yeniceri ânenesi (aga, tas, nâme, gürûh) ile ilginc benzerlikler taşımaktadır.

  her savastan, ufak cenkten, culûstan, isyandan önce bayezid at pazarinda kurulu bulanan aga cadirinda (yeniceri agasi; tümgeneral, yeniceri ortaların komutanı, lowry'e göre bugünkü hesaplamalarla maaşı aylık 1,5 milyon dolar) saklanan 'kazan' meydana çıkartılırdı.

  velev ki devrilsin o an dünyanın ters yüz olacağına, yenicerilerin bed efsuna bulasacagina inanildigindan kollari masrapalı özel aga hasları tarafından taşınırdı. kazan havaya kaldırıldığında aga, 'aga taşı' denen taşın üzerine çıkar kazanın havaya kaldırılmasının sebeb-i hikmetini açıklardı. bunu yapmadan önce sırayla ortalar tekmil verir, biat ederlerdi. yalnız 64. orta yoktur ve namı zikredildiğinde binlerce yeniçeri "yokolsun!"
  diye haykırırdı (sultan osman'ı katledenlerin 64. ortadan olması nedeniyle bu elim olaydan sonra orta lağvedilmiştir)

  aga ortalardan biat gördükten sonra ellerini havaya dogru kaldırır, aynı anda yeniceri yumruk gösterirdi. aga yumrukları görünce haykırmaya baslar, her cümleden sonra yeniceri tekrar ederdi:

  "allah allah illallah

  baş uryan, sine puryan, kılıç al kan

  bu meydanda nica başlar kesilir hiç olmaz soran

  eyvallah... eyvallah

  kahrımız kılıcımız düşmana ziyan

  kulluğumuz padişaha ayan

  öçler, yediler, kırklar

  gülbankı muhammed, nuri nebi, keremi ali

  pirimiz hünkarımız hacı bektaş veli

  demine devranına hu diyelim

  huuuuuuuuuuuuu..."

  bı sırada at meydanından çıkan uğultunun galatadaki evlerin camlarını titrettiği rivayet olunur.

  bu ritüele "gülbang-ı muhammedi" denirdi. (alevilerin semah gülbangı da bu kültürden gelir. zira yeniceriler ocağın hacı bektaşi veli'nin hayır duası ile kurulduğu rivayetine inanır. ne var ki bu tarihsel olarak gerçek olması mümkün olmayan bir anakronizmdir.)

  "allah-ı ekber" avazı germeden ve "gülbang-ı muhammedi" cekmeden savasan ortanın helâk olacağına inanılırdı.

  besiktaş tribünün, ânanelerinin, usullerinin kurucuları hiç farkında olmasa da, istanbul şehrinin heyulası üzerine çökmüştür.

  mabed'de üçlü çekmeden önce, gözünüz bir ucundan numaralı üzerinden bayezıd'a seyirtsin. 180 yıl önce kırk bin kişinin çektiği gülbang'ın erbapları belki de inönüyü izliyorlardır. yumruk göstererek...
 • 7'li grupların arasında çeyrek saniyelik iki ara verilerek çok hızlı şekilde 3 x 7= 21 kere eller çırpılır, ve takımın üç heceli ismi bağırılır. bi kerecik "kanarya" veya "beşiktaş" veya "cimbombom" diyebilmek için elleri çatlatan berbat bir tezahürat şeklidir kanımca.
 • iskambil oyununda desteden üçlü çıkması.
 • 18 eylul 2005 besiktas fenerbahce macinda besiktas taraftari bu olayda gelinebilecek son noktaya ulasmistir. hepsi toplanip nou camp'da uclu cekmedikce daha iyisi cikmaz. amigo alen markaryan, kariyerinin zirvesini yapmistir, santradan butun tribunu bir orkestra sefi edasiyla zirveye tasimistir. suratindaki kendine guvenen, gururlu tavir da gorulmeye degerdi. bir galatasaray taraftari olarak takdir ettim, sapka cikardim. o nasil bir sestir, gok mu gurledi nedir... helal olsun.
 • (bkz: sarbi)*
 • ilk kim buldu nerden ortaya çıktı hangi takım taraftarı buldu bilinmez ama türkiye'den bütün dünyaya yayılan tezahürat şeklidir. özellikle el çırpma varyasyonundan sonraki laylaylay kısmı. orda burda gördüğüm bu tezahuratı kullanan takım taraftarlarından bir kaçı; shaktar donetsk, lech poznan, borussia dortmund, paris saint germain, ajax.