şükela:  tümü | bugün soru sor
  • ks. uniform customs and practice for documentary credits - 600 nolu yayın

    icc tarafından ilki 1933'te yayınladığından beri 6. revizyonudur. üzerinde 3 yıldan fazlaca bir süre çalışıldıktan sonra yayınlanabilmiştir. özetle akreditifli dış ticaret işlemlerine rehberlik etmektedir ve bütün işlemler şu an yürürlükte olan ucp 600 kurallarına göre gerçekleştirilmektedir.
  • bir önceki versiyon nokta, virgül hatalarında dahi akreditifin rezerv almasına neden olduğu ve uluslararası ticaretin önündeki engellerden biri haline geldiği için ucp 600 olarak revize edilmiştir.
  • akreditifin kanunudur ve uluslararası işlemlerde uygulanır. türk kanunlarında doğrudan akreditifi konu alan bir düzenleme bulunmamaktadır. ucp 600 kurallarına çok daha uzun bir yazı ile tabi değinilebilir, yalnız kısa bir bilgi olması maksadıyla, şu iki vurucu noktaya özellikle dikkat etmek gerekir ki;

    1) akreditifin "dönülebilir" olma özelliği sonlanmıştır. şu an tüm akreditifler geri dönülemezdir. bu nedenle, akreditifin açılması yönünde bir tavsiye veriyor ya da karar alıyorsanız, bu hususu unutmamalısınız.

    2) akreditif "koşullu havale" olarak bilinir. çünkü ödeme kesin olmakla birlikte, belirli şartlara bağlıdır. bu şartları alıcı (ithalatçı) ve satıcı (ihracatçı) birlikte belirler. eğer o şart gerçekleşirse, akreditif ödenir. bu şartın gerçekleşmesi aşamasında, amir banka ve/veya teyit bankası kesinlikle satıcı yükümlülüklerinin yerine getirip getirmediğini sorgulamaz. alıcı, şikayet etse dahi, bankanın umrunda olmaz. banka, ucp 600 madde 5 ve ilgili diğer maddeler gereği, sadece belgeleri dikkate alarak, adeta kağıt üstünde bir inceleme yaparak, ödemeyi gerçekleştirir. bu nedenle, özellikle alıcı taraf, hangi belgelere istinaden ödemenin doğacağını çok iyi şekilde düşünmeli. aksi halde, makinenin performansı kötüydü gibi ifadelerle, gerçek dahi olsa, ödemenin iptalinin istenmesi mümkün olmaz.