• artık bıkkınlık getiren olaydır. özellikle küçük esnafla yapılan işlerde bu durum çokça söz konusu.

manavdan iki kilo domates alıyorum, adama diyorum; "ezik olanları koymasanız rica etsem". adam poşeti boşaltıp; "satmıyorum" diyor.

ya da aracı servise veriyorum; "dikkatli olsanız biraz, araç babamın" diyorum. adam aracı teslim ediyor, çizik içinde. mekanın kasasının yanında da arapça allah, muhammed yazıları var.

ne zaman bu ilginç güruh türedi anlamıyorum ama yine de çok takmamak lazım, yoksa kanser olup eczacıya da ricada bulunmak zorunda kalırız.
  • yaptığı işe saygısı olmayanların nüfusun büyük kısmını oluşturduğu toplumlarda görülen durumdur.
  • memleketteki görev bilinci eksikliğinin bir yansıması olan ve uzun zamandır gözlediğim durumdur. artık işini düzgün yapan adam görünce minnettarlıkla teşekkür eder ya da bahşiş verir olduk çünkü parasını vererek aldığımız hizmet son derece baştan savma, gecikmiş, yarım yamalak ve düzeltilemeyecek hatalarla dolu.

son zamanlarda artık "verdiğim parayı helal etmiyorum" kavramını kullanmaya başladım, çünkü bu sihirli sözcükleri söylediğiniz anda karşıdaki önce bir infial yaşıyor, ardından da silkelenip hatasını düzeltmeye gayret ediyor. ülkem insanını korkutmadan çalışmıyor çünkü.
  • hızlı giden dolmuşa yavaş gider misiniz dedikten sonra gelen " istiyorsan inebilirsin" cevabı bunun temel taşıdır.
  • bi' "vergisini ödediğin ülkede köpek gibi yaşamak"değildir.
  • taksiciye semt söylüyorum "neresi" diyor, ben "siz devam edin söyleyeceğim" diyorum adam "götürmüyorum" diyor. ulan göt neyin artistliğini yapıyorsun, bedava mı götürüyorsun?
  • ekonomi büyüdükçe, iletişim, hizmet ve ulaşım gibi sektörlere giren büyük şirketler, küçükleri yuttukça kaybolup gidecek durumdur.

bugün yüzünüze bile bakmayan bakkal, yarın süper marketlerden birinin çalışanı olacak. veya mesafe ve müşteri beğenmeyen taksi şöförü, yarın, özel şirketlerin de işin içine girmesi ve kurumsallaşması ile birlikte, gereken özelliklere, eğitime ve nezakete sahip olmadığı için iş bulamayacak. bulsa da müşteri memnuniyeti notu düşük olduğu için işten atılacak.

bugün kurumsallarda bile pek çok şey ağır aksak gidiyor. hatalar oluyor. müşteri memnuniyeti ve müşteri odaklılık kavramlarının adı var ama kendisi yok. ancak, bu hep böyle sürecek anlamına da gelmiyor.

zamanla, sektör ve kurumlar geliştikçe...
  • sık karşılaştığım durum. şöyle ki işimiz gereği sürekli resmi dairelerle temas halindeyiz. zamanımızın çoğu iş yapmaktan değilde memurların görevlerini aksatmasından dolayı beklemekle geçiyor. ondan sonra rica minnet , türlü türlü şekillere girerek işimizi halletmeye çalışıyoruz. ne alaka diyecek arkadaşları şuraya alalım https://www.maliye.gov.tr/sayfalar/anasayfa.aspx
  • ahlaklı olmayı sadece dindar olmak zanneden, ya da başka bir deyişle dindar olduğun zaman ahlaklı olmaya ihtiyaç kalmadığını düşünen insan sayısı toplumda hızla çoğaldığı için, sıkça gözlemlenmektedir.

hali hazırdaki siyasi yapı da bu davranış tarzını benimsediği ve desteklediği için toplumda çokça karşılık bulabiliyor.
  • medeniyettir
hesabın var mı? giriş yap