şükela:  tümü | bugün
  • son edit: bugün geç de olsa giderilen mağduriyettir. bu sosyal medyanın gücüdür. sonunda !
    tüm ücretli öğretmen arkadaşları mücadeleleri için tebrik ediyorum.

üst edit3: çaylak bir ücretli öğretmen arkadaşın konuyla ilgili entrysi:
    (bkz: #104162368)

üst edit2: arkadaşlar başlığı ben açtım ama canlı tutmak ve gündem oluşturmak size düşüyor. mümkün olduğunca yazın. beni ilgilendirmiyor diye düşünmeyin. haklının, mazlumun yanında olun. virüs yüzünden araya kaynamaması gerek. aldığım mesajlarda bebeğine bez dahi alamayan, açlık sınırına yakın "öğretmen" arkadaşlarım olduğunu gördüm. onlar için daha ne yapabilirim diye düşünüyorum ama aklıma da başka bir şey gelmiyor. ziya selçuk ücretli öğretmen lafını duyunca bile canına kastetmişler gibi bakıyor. almayın o zaman kardeşim bu insanları. direkt atayın. sorunun asıl kaynağısınız siz.

üst edit: ziya selçuk bu soruya mevzuat gayet açık dedi. anlayacağınız sayın ücretli öğretmen arkadaşlarım bunlardan size olumlu bir şey çıkmayacak. umurlarında bile değilsiniz. hakkınızı arayın. cimere yazın. twittera yazın. bu başlığı gündemde tutun. varsınız ve varlığınızı hissettirin.

öncelikle sözlükteki öğretmen düşmanı arkadaşlar sizi şöyle kenara alalım. zira bu mağduriyet size karantina günlerinde iki ay yetecek kadar haz yaşatacaktır.

4 yıl ücretli öğretmenlik yapıp toplamda 5 yıl sonra atanan biri olarak kendimi her zaman mağdur olanların yanında olmaya adadım. özellikle bir zamanlar benim de aralarında bulunduğum ücretli öğretmenlerin.
    (bkz: #94178612)

ücretli öğretmen hepinizin bildiği gibi ders saati karşılığı ücret alan öğretmendir. saati 16.33 tl'dir. bu durumda 21 saat derse giren bir öğretmen ayda ortalama 1370 tl maaş alır. 30 saat derse giren öğretmen ise 1990 tl civarı maaş alır. tabi eğer o ay içinde resmi tatil, kar tatili, ara tatiller vs yoksa. çünkü ücretli öğretmene hiçbir resmi tatilde ödeme yapılmaz.
    bunun yanında sigortası yarım yatar. hiçbir özlük hakkı yoktur.
    30 saatin üzerine destekleme ve yetiştirme kurslarında görev alamaz. kurslarda öncelik kadrolu öğretmenlerdedir. sınav görevi alamazlar. öncelik kadrolu öğretmenlerdedir. ücretli öğretmenler bu ülkenin okumuş olup da en çok ezilenleri, tabiri caizse üvey evlatlarıdır. (tabi sözüm eğitim fakültesi bitirip gerçekten öğretmenlik okuyanlara)

gelgelelim ortada olağanüstü bir durum var. salgın hastalık. ülkemize giriş yapmasıyla okullar tatil edildi. olması gerektiği gibi. ancak bu tatil olağanüstü bir tatildi. şimdilik iki hafta denildi ama uzama ihtimali de var. okula gelen bir yazıyla kadrolu öğretmenlerin ek dersleri dahi yatacağı bilgisi alındı. olması gerektiği gibi tabiki destekliyorum bunu.
    ek bilgi: kadrolu öğretmenin ek dersi bile ücretli öğretmenin aylık maaşından genelde fazladır.
    peki ücretli öğretmenlik yaparak evini geçindiren, çocuğuna bakmak zorunda olan insanlar ne olacaktı? bu sosyal izolasyon halinde önünü görememek açlık demek bu öğretmenler için.

bakan selçuk tatili açıkladığı gün bu soruya "kimse mağdur edilmeyecek" dedi. ücretli öğretmenler de sevindi ne yapsın. ama geçenlerde aynı bakana bu soru tekrar sorulduğunda "mevzuat" deyip işin içinden çıktı. buna rezalet puanınız kaç sevgili sözlük yazarları? bir öyle bir böyle davranan, bir öğretmenini diğerinden ayıran, asgari ücreti bile çok gören bir bakan nasıl eğitimin başında olabilir? ziya selçuk sen şirin görünmeye çalışma. sen bana bu ülkenin öğretmenlerini nasıl eşit yaşatacağını anlat. anlat ki öğretmenler de eşitlik ne demek öğrencilerine anlatabilsin.
    bu mağduriyet yeter artık. biraz da şu binlerce lira maaş alan vekiller mağdur olsun. ücretli öğretmenin alacağı üç kuruş maaş kadar gözünüze batmadı vekillerinizin cukkaladığı binlerce liralar.

kimse görmüyor bu ülkede iki yüz bine yakın ücretli öğretmenin mağduriyetini. sesini duyun. sesi olun.
    600 vekil, 200.000 öğretmenden çok değildir. bu insanların maaşları ödense ülke buhrana falan da sürüklenmez korkmayın.

not: okula gelen yazıdaki ilgili kısım:

"milli eğitim bakanlığına bağlı örgün ve yaygın eğitim kurumlarında ders yılı içerisindeki iş günlerinde genel idari izinli olmaları sebebiyle eğitim ve öğretim faaliyetlerini fiilen yerine getiremeyen yönetici ve öğretmenlerle öğrencilerin çeşitli nedenlerle sınıf veya okul bütünlüğünde izinli sayılmaları sebebiyle eğitim ve öğretim faaliyetlerini fiilen yerine getiremeyen yönetici ve öğretmenler, bu sürelerde üzerlerinde bulunan aylık karşılığı ders, varsa ek ders, ders niteliğinde yönetim, hazırlık ve planlama görevlerini yapmış sayılırlar”

edit: evet ücretli öğretmenlik olmaması gereken bir öğretmenlik çeşidi. evet herkes kadrolu olarak atanmalı. evet haklısınız. katılıyorum. ama şurada haksızsınız bunun günah keçisi bu işi yapan insanlar değil. bu sistemi var edip palazlandıranlar. iki yıllık makine mezunu adam gelip öğretmenlik yapıyor bu çarkın içinde. gidip kininizi onlara kusun. ya da hala eğitim fakültelerine ya da fen edebiyatlara öğrenci kabul edenlere.

edit: yapmasan diyenler var. arkadaşlar fabrikalar öğretmen diye almazken afedersiniz ama aç mı kalacaktı bu insanlar? paraya ihtiyaçları var diye insanları suçlamak kimsenin haddine değil.

görüyorum ki çaresizliği hiç tatmamışsınız hayatınızda.

bitmeyen editlerden biri daha: arkadaşlar başlık corona mağduriyeti. okuduğunu anlamada sıkıntılarınız varsa bir iki kitap tavsiye edebilirim. kimse burada neden somestrda para almıyorlar vay efendim ara tatillerde mayışlar yatsın demiyor. bunu bilerek kabul ediliyor evet. olağanüstü durum diyorum bakın. salgın hastalık diyorum. kadrolu öğretmenler nasıl yazın ek ders almıyorsa ama olaganüstü bu durum nedeniyle bu kez alacaklarsa, ücretli öğretmenlere de bu kez yapılmalıdır diyorum. diyorum da anlamak için biraz empati biraz vicdan ve adalet duygusu gerek.
    sosyal izolasyonun ne zaman biteceği belli değil. şaka mısınız nesiniz. benim de tuzum kupkuru. ama bana dokunmayan yılan bin yaşasın demedim hiçbir zaman. haksızlık karşısında susan elbet bir gün aynısını yaşar bu hayatta.

edit 4: pırıl pırıl zekaya sahip bir arkadaştan tüm ücretli öğretmenleri kurtaracak bir çözüm geldi. kadrolu öğretmenler ek derslerini ücretli öğretmenlere bağışlasınmış. kendi adıma milletvekili maaşları öğretmen maaşlarını geçmezse seve seve bağışlarım.
  • okulların tatil edildiği ilk gün söyledik bunu, taa geçen hafta:

(bkz: #103420788)

ama sallayan olmadı.
  • evlerini ücretli öğretmenlikten kazandığı parayla geçindiren onlarca öğretmen arkadaşım adına desteklediğim görüş.

bu ayrımcılık son bulsun.
  • kendi gururlarını hiçe sayarak ve meslektaşlarını zor durumda bırakarak ücretli öğretmenliği kabul eden hiçbir öğretmen mağdur değildir. onlara müstehaktır, sonuçlarını zaten biliyorlardı. burada kimse mağdur değil.

edit: hiçbir tepki vermeyip asgari ücretten düşük çalışıyorsunuz. sonra da burada suçlu sistem diyorsunuz. kusura bakmayın da burada tek suçlu sistem değil.
  • ücretli öğretmenlik yapmaması gereken insanların yasal dayanağı olmayan ücreti talep etme durumu. sen o ücretli ogretmenligi yapmasan devlet daha fazla atama yapmak zorunda kalacak. belki kadrolu olarak atanacaksin buyuk ihtimalle. kadrolularin ekdersleri yatacak bu arada. kadrosuz çalışma istemiyoruz.
  • üst edit: az önce ilçe milli eğitim usta öğreticilerin fiilen ders görevini yerine getirmedikleri için ek ders ücretlerinin yatmayacağına dair bir belge paylaştı.

“sen ücretli öğretmenlik yapmayı kabul etmesen devlet belki de kadrolu olarak seni atayacak” diyen arkadaşlar var. siz ciddi misiniz ? nerede yaşıyorsunuz siz ? sınıf öğretmeniyim ve benim yerime su ürünleri okumuş adamı ücretli öğretmen diye sınıfa koyuyorlar. yani boşluğumuzu güzelce dolduruyorlar merak etmeyin.

mağduriyet olarak görmeyenlere ise şunu diyebilirim iş yerinden iki hafta gelme ücretsiz izin veriyoruz sana deseler mağdur olmayacağını mı düşünüyorsun ?

ben ailemle yaşıyorum yani oradan kazandığım paranın pek bir önemi yok ama o parayla ailesini yaşatanlar var.

neyse sizden de fazla bir şey beklemiyorum vicdansızlık karşısında artık şaşırmıyorum.
  • kadrolu öğretmenlerin umrunda olmayan durumdur.
  • ücretli ögretmenlerin ücreti odenecek bakan soyledi.
  • hiç açlık çekmemiş olanlar madem ücretlisiniz size müstehak demişler. her yirmi boşta olan öğretmenin biri atanıyor. ot mu yesinler bütün yıl. sanki hepsinin çalışma isteğini aynı anda çekecek bir mekanizma var. ücretli olabilmek bile çok zor. allah düşürmesin.
  • sadece 3 ay ücretli öğretmenlik yaptım. ilköğretim matematik öğretmenliği mezunuyum. okulda 9 matematikçiden sadece 3'ü kadroluydu. 6 ücretli matematik öğretmeninden tek eğitim fakültesi çıkışlı bendim. millet asgari ücrete fabrikada çalışacağıma yarım gün öğretmencilik oynarım diyor ve ücretli öğretmenlik yapıyor. özellikle genç kızlar iki yıllık sağlık bölümü bitirmiş diyelim. kpss çalışmaya vakit kalsın diye ücretli öğretmenlik yapıyor. söyleyeceklerim bu kadar. o yüzden hak hukuk kavramına girerseniz sayenizde az alım yapıldığı için açıkta kalan öğretmenlerin hakkını da konuşun.

not: ben ayrılınca yerime hemşirelik okumuş bir kız gelmişti. ondan sonra yolda gördüğüm her öğrencim hocam siz niye gittiniz diye ağlıyordu.