şükela:  tümü | bugün soru sor
 • ücretli öğretmenlerin kadroya geçirilmesine ilişkin madde. türkiye büyük millet meclisi'nde sunulan kanun tasarısında şu şartlar yer alıyor:

  1-2017-2018 eğitim-öğretim yılında ek ders karşılığı olarak görev yapmış olmak.

  2-en az 540 gün sigorta primi ödenmiş olmak.

  3-657 dmk’de öngörülen genel şartları taşımak.

  4-öğretmenliğe atanmak için özel şartları taşımak.

  5-emeklilik, yaşlılık, malullük aylığı hak kazanmamış olmak.

  6-kpss’den belli bir taban puanın üzerinden almış olmak.

  7-sözlü sınavda başarılı olmak.

  devletin yıllardır kaçak işçi statüsünde; sigorta piriminden, maaşından kırparak çalıştırdığı bu emektar eğitimcilerin kadroya alınması bir ayıbın örtülmesidir. ancak yukarıdaki şartlarda özellikle ilki- 2017-2018 yıllarında görev alma- şartı belli bir gruba çıkan piyango gibi algılanacağı gibi birçok mağdur da doğuracaktır. her yıl ücretli çalışabilmek, ya da bir yıl sürekli bir kurumda çalışabilmek çok zordur. hele ki sağlam bir dayınız yoksa. haliyle bu şartın kaldırılması gerekir. daha önceki yıllarda emek vermiş birçok kişinin mağdur edilmemesi gerekir.
 • ücretli öğretmenlerin kadroya alındığı falan yok. sadece bu şartları taşıyanları sözleşmeli öğretmenlik için başvurabilecek. toplam 5000 sözleşmeli öğretmen mülakat(torpil) yöntemiyle alınacak.

  ayrıca ücretleri öğretmenlerin çoğu üniversite mezunu bile değil. kpss'den iyi bir puan almadan sözleşmeli öğretmen yapılmaları bile kabul edilemez bir haksızlıktır. yılda 400 bin öğretmen boşuna mı sınava giriyor? haksızlıktır bunun adı.
 • taşeronların kadroya alınması gibi haksız adaletsiz ve yandaş iş alımı uygulamasıdır.
 • tanıdığı sayesinde ücretli öğretmenlik yapabilenlere bir ödül, tanıdığı olmadığı için ya da emek vereyim çalışayım bu sene, odalara kapanayım da şu sınavı bir halledeyim diyenler için de bir ceza olacaktır.
 • adaletsiz bir uygulamadır. zaten bütün kurum bunun farkında olmasının yanında karşı çıkmaktadır. umarım bu hatadan dönülür.