• ücretli öğretmenler neden bölüm mezunu değil diyen arkadaşların , ücretli öğretmenlerin akp gençlik kollarından secilip ilce milli eğitime liste halinde gonderildigini bilmelerini isterim. yıllarca bu yapıldıktan sonra ücretli öğretmenleri kadroya alacağız denmesi de ayrı adaletsizlik bu arada .
  • iktisat okuyan arkadaşım sınıf öğretmenliği yapıyor! başka söze gerek yok.
  • yapabilmeniz için meb'de bir tanıdığınızın olması gereken öğretmenlik türü. özellikle büyükşehirlerde bu çok daha önemli. zira büyükşehirlerde öğretmen adayı ve başvuru fazla ve açık daha az. ben psikolojik danışma ve rehberlik bölümünden bu yıl mezun oldum ve yaz ayında e devletten ' rehberlik' branşını seçerek ücretli öğretmenliğe başvurdum. görmüş olduğunuz üzere sadece kendi branşımı seçerek izmir'in en kalabalık 4 ilçesi olan (evime olan yakınlığına göre) karabağlar, konak, buca ve gaziemir ilçelerini tercih ettim. başvuru sonucunuz internet üzerinden açıklanmıyor. bu olay tam anlamıyla bir formalite. 2 yıl ücretli öğretmenlik yapan ablamdan tecrübeli olduğum için biliyorum. eğer bir kadın öğretmen hamileyse ve doğum iznine ayrılacaksa ya da öğretmen hasta veya ameliyat olup 20 gün civarı rapor falan almışsa çağırılıyorsunuz genelde. sigorta işlemlerinizi bozmaya değmeyecek bir süre zaten. evet nerede kalmıştık ben telefon bekliyordum açıkçası. koca şehirin nasıl bir 'okul psikolojik danışmanı' na ihtiyacı olmaz diye geçiriyordum içimden. ama rehberlik branşından ücretli öğretmenlik alımı yokmuş ve benim arkadaşlarım özel eğitime, sınıfa ve okul öncesine başvurmuşlar. yakın arkadaşlarımdan biri küçük bir ilçede yaşıyor. ben büyükşehirde yaşıyorum bana çıkmadı da sana nasıl çıkmadı küçücük yerde senden başka pdrci mi var dedim. arkadaşım meb'e gitmiş ve ona verdikleri cevap tam olarak şu :' pdrciler 9-3 çalıştıkları için ücretli öğretmenlik yapamazlar. ama sertifikan falan varsa bilgisayara başvur'

gerçekten anlamıyorum. ama tahmin etmeliydim. bu ülkede devlet okuluna atanan pdr mezunları görevlendirme adı altında iki üç okulda birden çalışıyorlar bunu stajda görmüştüm. devlet atadığı bir psikolojik danışmanı iki üç okul için kullanıyor beni ücretli olarak mı çağırsın.

meb'deki tanıdık olayına gelirsek artık torpil demiyorum. torpil öyle bir hal aldı ki bu olayı referans adı altında masumlaştırıyorum. tanıdığınız kişi de sizin isminiz varsa ve ilçe meb'i arayıp bana şu branşdan öğretmen lazım dediklerinde tanıdık olan şahıs elinin altındaki isimleri gönderiyor. mesela şu an sınıf arkadaşlarımdan biri özel eğitim alanında ücretli öğretmenlik yapıyor. bu arkadaşımın babası okul müdürüydü. umarım anlatabilmişimdir.

yani bir tanıdığınız yoksa küçümsediğiniz ücretli öğretmenliği bile yapamıyorsunuz. tanıdığınız yoksa 1000 lira bile kazanamazsınız.

bu arada ücretli öğretmenlik sorununa değinirsek bu olay asla son bulmayacak. öğretmenlerin ticari amaçlar uğruna kullanılmasına kesinlikle karşı bir insanım. savunmam beklenemezdi zaten. ama yukarıda da bahsettiğim nedenler; doğum izni, ameliyat vs. işte bunlar en fazla bir iki ay olan şeyler ve bu durumlarda mecburen ücretli öğretmenlik yöntemine başvurulacak.
  • tek anlamıyla rezalet.

bu ülkede ne düzgün ki diyeceğim ki zaten ama eğitimin bu durumda olması gerçekten korkutucu. sırf daha fazla bütçeden para gitmesin mantığıyla oluşturulmuş bir şey. 1 tane öğretmen atayacağına 3 tane ücretli öğretmen çalıştırıyorsun. ücret ders sayısına göre değişiyor, sigortan yarım yatıyor.

üstelik bu işte bile torpil dönüyor. hadi eğitim fakültesi mezunları yapsa ona da tamam diyelim ama maalesef 2 yıllık muhasebe mezunu bile bunu yapabiliyor. 5 yıl önce mezun olduğum halde eğitim fakültesinden hala bana ücretli çıkmadı mesela.

3 sene önce arkadaşım ağlayarak aradı beni x çok kötüyüm beni branşım dışında bir bölüme verdiler( sınıf öğretmeni yapmışlar) 1.sınıftaki çocuklara okuma yazma öğretmeye çalışıyorum ama yapamıyorum, mecburen çalışıyorum para için diye. her şey o kadar kötü ki...
  • = ücretli kölelik
  • her koşulda karşı olmamız gerekir bir öğretmenlik türü fakat söz konusu özel eğitim olunca insan daha bir hassas yaklaşmalı. özel eğitime gereksinimi olan çocuklara ne koşulda olursa olsun özel eğitim mezunu öğretmenler eğitim vermelidir. özel eğitim öğretmeni bile bir çocuğu kazanmak için yeri geliyor yıllarca uğraşıyor. eğitim fakültesi mezunu bile olmayan birisi bu çocuklar için ne yapabilir ki ?
  • sinema tv mezunuyum. formasyon da aldim. ama ileride olur da medya okuryazarligi ve benzeri alanlar ana ders olur diye..

yani bi kosede duruyor. su an issizim 5 aydir.

ıngilizce bildigim icin yakin cevrem ucretli ingilizce ogretmenligi yapmam konusunda onerilerde bulunuyor. ben de onlara her defasinda hic yorulmadan usanmadan miniklerin ya da genclerin gunahina giremeyecegimi ve en basinda bu ise emek verip dursek curutmus bu isin okulunu okumus arkadaslarin vebalini alamayacagimi ustune basa basa soyluyorum!

ve ne olursa olsun 5 ay daha issiz kalsam da bu duzene yenik dusmeyecegim!! her sey bozulacak koseler kapilacak belki ama ben onlardan olmayacagim!!!

cunku ben en basta kendimi ve kisiligimi seviyorum!!
  • baştan aşağıya kadar saçma bir uygulama ama devlet öğretmenlik okumuş olanları bu konuda sonuna kullanıyor ne sigorta tam yatıyor ne bazı aylar aldığın maaş tam oluyor bazen asgari ücretin yarısına bile indiği zamanlar oluyor bunun derhal kalkması ve ülkemizdeki öğretmen açığı bu şekilde değil de kadrolu öğretmenler ile tamamlanması gerekmektedir çünkü bir çocuğa yapılabilecek en kötü şeyler birisi her yıl hatta dönem öğretmenini değiştirmektir
  • ne öldüren ne de güldüren ogretmenlik türü. ancak süründürür. mecbur kalan kim varsa en kisa zamanda atanmasi dileklerimle.
  • saat ücretinin %100 artacağı söylemekte.
hesabın var mı? giriş yap