şükela:  tümü | bugün
 • e-ticaret sektörünün önemli terimlerinden ve müşteri tercihi belirleyicileriden birisi.

  gerçekten de insanların taksitli satışlarda vade farkıyla birlikte en çok dikkat ettiği şeylerden birisi de bu mevzuu. piyasa fiyatının altına, çok ucuza ürün satarsın ama kargo bedava değildir, insanlar kargo bedava değil diye tercih etmezler, bunun üzerine o ucuz fiyata kargo bedelini bindirirsin ücretsiz kargo dersin bu sefer sipariş vermeye başlarlar. vade farkı mevzuunda da aynı şey var, fiyatlara vade farkını bindir taksitte vade farkını kaldır sipariş vermeyen adam sipariş verecek duruma gelir.

  bu işi yapan birisi olarak ben bile dikkat ediyorum aslında. adamın ücretsiz kargoyu ne şekilde yapabildiğini, fiyata bindirdiğini biliyorum ama bedava mal baldan tatlıdır derler ya, onun büyüsüne kapılıyoruz hepimiz. alttan alta da geçiriyorlar işte bize. koskoca markafoni, diğer fırsat siteleriyle kapışabilmek için kargo düzenini değiştirdi, ücretsiz kargo koydular bir de sepetteki her ürün kategori farksız aynı kargoya girmeye falan başladı. bu kökten bir değişim amk.
 • bazen müşteri kandırma yöntemidir.

  (bkz: pandora/#30862862)
 • internetten alışveriş yaparken herkes gibi beni de en çok cezbeden şey kesinlikle bu, ücretsiz kargo olayı...bir şeyi satın almaya niyetlendiğimde son anda dayatılan abartılı kargo ücretinden nefret ediyorum çünkü...zaten yapılan araştırmalar da müşterilerin satın alma kararlarından son anda vazgeçmelerine neden olan en önemli şeyin kargo maliyeti olduğunu gösteriyormuş...sırf bu yüzden siparişi tamamlamadan siteden çıkan tek ben miyim diyordum ama bu mevzuda yalnız değilmişim...ücretsiz kargo olayının algıda yarattığı olumlu etki diğer tüm avantajların önüne geçiyor valla bu konuda kararım kesin...

  mesela atıyorum 30 liralık bir tişörtü 20 liraya indirip onu 5 lira kargo ücretiyle 25 liraya satmaktansa o tişörtü 25 liraya ücretsiz kargo seçeneği ile satmak çok daha etkili bir yöntem bana kalırsa...kargo ücreti ödemeyeceğim bir ürünü almaya daha çabuk ikna oluyorum çünkü...acaba mal mıyım diye de düşünmüyorum...psikolojik fiyatlandırmaların etkisine maruz kalamdan kim saçma sapan şeyleri gözü kapalı almıyor ki...tüm bu sebeplerden dolayı ben tam bir ücretsiz kargo insanıyım...hem evde olduğumuz halde bizi evde bulamayan kargo şirketlerine bir de para mı ödeyelim di mi? yaşasın ücretsiz kargo oleyyyy....
 • turkiyeyi yine bir nebze anlarim da adam cinden buraya 1 dolara aldigi seyi yolluyor. dusunuyorum dusunuyorum ben bile ne dusundugumu bilmiyorum.
 • güzel bir olaydır. çin'den 1 dolarlık ürünün gelmesinde çin devletinin verdiği teşvik ve destek çok etkilidir.
 • insanı baştan çıkaran, sanki kargoyla birlikte ürün de bedavaymış hissi yaratan durum. kargo 1tl de olsa son ödeme ekranında can sıkıyor. dolayısıyla kargo bedava kampanyaları da kişiyi alışverişe sürüklüyor. tabi çoğu firma 10tl lik ürünü 20tl ye kargo bedava yapabiliyor. ayrıca 8-10tl lik ürünleri almak isteyip de yarısı kadar kargo ödemek istemeyenler için de güzel bir durum oluyor. mesela hepsiburada kargo bedava olarak kalem pil satıyordu geçenlerde.
 • acaba neremizden nasıl çıkarıyorlar merak ettiren.
  kapitalizmde beleş olmaz bayanlar baylar.
 • suyu çıkarılmış ve amacının dışına çıkarılmış uygulama. eskiden ücretsiz kargo gerçekten ücretsiz olurdu şimdi ise 50 tllik ürün 50 tl+kargo ve 55 tl ücretsiz kargo olarak 2 farklı ilanla açılıyor. böyle oluncada ücretsiz kargo olayı biraz göz boyama olarak kalıyor.

  yani ekonomi uzmanı olmaya gerek yok. tabi bu bizim ülkemiz için böyle. çinden gelen ürünlerde vs. gerçekten kargo ücretsiz oluyor. öyle bizimki gibi ürün fiyatına gizlice! eklenmiş halde değil.
 • gittigidiyor, hepsiburada gibi mecralardaki satıcıların kurnazlıkları yüzünden artık hiç bir önemi kalmamış online alışveriş terimi. kargo ücretini fiyata önceden dahil ettikleri yetmezmiş gibi şimdi de ücretsiz kargoyu * şube teslim şeklinde göndermeye başladılar.
 • hayatında en az bir defa ticaret yapmış bir insan, ticarette hiçbir şeyin ücretsiz olmayacağını bilir. bir kaç defa ticaret yapmış insan da "ücretsiz" ibaresi olan her şeyin standart fiyata ek ücret yansımasına neden olduğunu bilir.

  kargo ücretsiz değildir, olamaz. hatta kargo işini üstlenen pazar yerleri standart kargo bedeline bir de kar eklerler. 30 liralık ürünü 45'e alır, sonra da "ücretsiz kargo süpermiş" diye mutlu olursunuz. aldığınız ürünün standart fiyatı bir anda 45'e sabitleniverir.

  internet üzerinden yaptığınız alışverişlerde, sadece kargo ücreti ürün ücretinden yüksek olsa dahi, ürün ve kargo ücretlerinin ayrı ayrı hesaplandığı ilanları tercih ediniz.

  böylelikle hem ürününüzün fiyatını bilirsiniz, hem de anlamsız bir fiyat artışına katkıda bulunmamış olursunuz.