• internetten alışveriş yaparken herkes gibi beni de en çok cezbeden şey kesinlikle bu, ücretsiz kargo olayı...bir şeyi satın almaya niyetlendiğimde son anda dayatılan abartılı kargo ücretinden nefret ediyorum çünkü...zaten yapılan araştırmalar da müşterilerin satın alma kararlarından son anda vazgeçmelerine neden olan en önemli şeyin kargo maliyeti olduğunu gösteriyormuş...sırf bu yüzden siparişi tamamlamadan siteden çıkan tek ben miyim diyordum ama bu mevzuda yalnız değilmişim...ücretsiz kargo olayının algıda yarattığı olumlu etki diğer tüm avantajların önüne geçiyor valla bu konuda kararım kesin...

mesela atıyorum 30 liralık bir tişörtü 20 liraya indirip onu 5 lira kargo ücretiyle 25 liraya satmaktansa o tişörtü 25 liraya ücretsiz kargo seçeneği ile satmak çok daha etkili bir yöntem bana kalırsa...kargo ücreti ödemeyeceğim bir ürünü almaya daha çabuk ikna oluyorum çünkü...acaba mal mıyım diye de düşünmüyorum...psikolojik fiyatlandırmaların etkisine maruz kalamdan kim saçma sapan şeyleri gözü kapalı almıyor ki...tüm bu sebeplerden dolayı ben tam bir ücretsiz kargo insanıyım...hem evde olduğumuz halde bizi evde bulamayan kargo şirketlerine bir de para mı ödeyelim di mi? yaşasın ücretsiz kargo oleyyyy....
  • turkiyeyi yine bir nebze anlarim da adam cinden buraya 1 dolara aldigi seyi yolluyor. dusunuyorum dusunuyorum ben bile ne dusundugumu bilmiyorum.
  • güzel bir olaydır. çin'den 1 dolarlık ürünün gelmesinde çin devletinin verdiği teşvik ve destek çok etkilidir.
  • e-ticaret sektörünün önemli terimlerinden ve müşteri tercihi belirleyicileriden birisi.

gerçekten de insanların taksitli satışlarda vade farkıyla birlikte en çok dikkat ettiği şeylerden birisi de bu mevzuu. piyasa fiyatının altına, çok ucuza ürün satarsın ama kargo bedava değildir, insanlar kargo bedava değil diye tercih etmezler, bunun üzerine o ucuz fiyata kargo bedelini bindirirsin ücretsiz kargo dersin bu sefer sipariş vermeye başlarlar. vade farkı mevzuunda da aynı şey var, fiyatlara vade farkını bindir taksitte vade farkını kaldır sipariş vermeyen adam sipariş verecek duruma gelir.

bu işi yapan birisi olarak ben bile dikkat ediyorum aslında. adamın ücretsiz kargoyu ne şekilde yapabildiğini, fiyata bindirdiğini biliyorum ama bedava mal baldan tatlıdır derler ya, onun büyüsüne kapılıyoruz hepimiz. alttan alta da geçiriyorlar işte bize. koskoca markafoni, diğer fırsat siteleriyle kapışabilmek için kargo düzenini değiştirdi, ücretsiz kargo koydular bir de sepetteki her ürün kategori farksız aynı kargoya girmeye falan başladı. bu kökten bir değişim amk.
  • hep tercih ettiğim seçenek.

bunu salgından önce de yıllardır tercih ederim ama salgınla beraber daha mantıklı gelmeye başladı. eskiden kendimce sebeplerim vardı. en önemli iki sebepten birisi, ürünün kargo fiyatının farklı olduğunun söylenme ihtimali. düşünsenize ömrü günlerle sayılı olan bir ürün almışım, alırken geliş süresini de hesap ederek kendimi ayarlamışım. kapıda kargo bedelinin satış sayfasında belirtildiği gibi 9 lira değil de 29 lira olduğunu öğreniyorum. alsam bir türlü almasam bir türlü. böyle bir durumda muhtemelen lanet okuyup o paket alınır. işin satıcı boyutu da var. diyelim ki paket kabul edilmedi. geri döndüğünde satıcı, ürün ömrü sebebiyle mağdur olacak. hele bir de ücret iadesini kabul etmezse uğraş dur. kaldı ki aciliyeti olmayan, dayanıklı ve paketli ürün için bile iade sürecine girmek istemiyor insan. ben sadece şartları biraz daha olumsuz taraftan düşünerek hareket ediyorum.

ikinci sebep ise bizim ülkede hiçbir işin kurallı yapılmıyor ve denetlenmiyor oluşu. dedik ya kargo 9 lira ama adam 29 istedi diye. burada iki seçenek daha çıkıyor ortaya. ilki kargonun aslında gerçekten 9 lira olduğu durum. orada 20 lira birilerinin cebine gitmiş oluyor. sonuçta kargonun eskisi gibi fişi yok, faturası yok. paket teslim edilip gidiliyor çoğu zaman. diğer seçenek ise "aaabi para üstü yok" seçeneği. yapılıyor diye söylemiyorum ama yapılmadığından da emin olamıyorum. pompacılarla ilgili buna benzer bir şeyler okumuştum. diyelim ki 1 liradan günde 50 paket dağıtılsa neredeyse asgari ücret yapar. kimse 1 liranın peşine düşmez ama işte düşülse böyle acayip yerlere çıkabiliyor. bir de malum salgın dönemi girdi. hiç öyle üzerimde para var mı diye telaşlanıp arayıp bulup adamdan para üstü alma aksiyonlarına girmek istemem. işte bu sebepler beni hep ücretsiz kargo seçeneğine yönlendiriyor. herkes kargoyu ürün fiyatına gömdüklerini biliyor ama pratik olduğu için buna yöneliniyor.
  • şişik kredi kartı ekstrelerinin yegâne sebebidir.

kargoya para ödediğim günden beri gereksiz harcama yapmaz oldum.
  • bazen müşteri kandırma yöntemidir.

(bkz: pandora/#30862862)
  • iki ürün olsun birinin fiyatı 30 tl+ 10 tl kargo, diğeri 40 tl+ ücretsiz kargo, ben ücretsiz kargolu olanı tercih ederim. kargo ücreti ödememe fikri beni çekiyor.

kargo ücreti vermeden gidip mağazadan alayım desen mağazadaki ürünler onlinedan 10 tl falan fazla oluyor.

o kargo ücreti seve seve alınıyor ama gene de siz ücretsiz kargo şey yapın.
  • hayatında en az bir defa ticaret yapmış bir insan, ticarette hiçbir şeyin ücretsiz olmayacağını bilir. bir kaç defa ticaret yapmış insan da "ücretsiz" ibaresi olan her şeyin standart fiyata ek ücret yansımasına neden olduğunu bilir.

kargo ücretsiz değildir, olamaz. hatta kargo işini üstlenen pazar yerleri standart kargo bedeline bir de kar eklerler. 30 liralık ürünü 45'e alır, sonra da "ücretsiz kargo süpermiş" diye mutlu olursunuz. aldığınız ürünün standart fiyatı bir anda 45'e sabitleniverir.

internet üzerinden yaptığınız alışverişlerde, sadece kargo ücreti ürün ücretinden yüksek olsa dahi, ürün ve kargo ücretlerinin ayrı ayrı hesaplandığı ilanları tercih ediniz.

böylelikle hem ürününüzün fiyatını bilirsiniz, hem de anlamsız bir fiyat artışına katkıda bulunmamış olursunuz.
  • olay psikolojik olsa da mutlu eden eylemdir...
hesabın var mı? giriş yap