şükela:  tümü | bugün soru sor
 • ari da durur mu yapıştırmış cevabi:
  "tatilde paralari catir catir yiyeceginize cocugunuzun ozel dersi icin kenara para koysaydiniz ya?"
 • çeviri yaptıran versiyonu da vardır bunların. hatta "zamanım olsa ben yaparım aslında..." şeklinde şahane cümleler de kurabilirler. soykırımlık tiplerdir.
 • zamanında olmam için ebeveynlerm tarafından yönlendirildiğim fakat ne kadar saçma bir durum olduğunu anlatınca onların da bana hak vererek bu konuyu açmadığı bir davranış biçimi.

  kırsal bölge insanında malesef böyle bir davranış tipi mevcut, köyde profesyonelleşme diye bir kavram olmadığından insanlar işlerini küçük avantalar karşılığı yaptırıyordu, mesela diyanet bizim köye imam atamadan önce imamlığı hane başı 1 ölçek buğday karşılığı bir akrabam yapıyormuş, bugünün parasıyla senelik 350-400 lira falan yapıyor, yani aylık 33 lira . bugün sana aylık 33 lira vereceğiz karşılığında evinde 5 vakit namaz kılacaksın deseler ben şahsen kılmam.

  köyün dişçisi, berberi ve aynı zamanda iğnecisinden hizmet almak için 4-5 yumurta ya da 1 tas elma, armut götürüyorlarmış, nal çakanından tut, saban tamir edenine hepsinde tarife aynı, hele çeşme yapan bir dayı var, adamın yemini suyunu veriyorsun allahın dağından köye su getiriyor*, ben kardeşimi 1 litre kola alması için bakkala gönderemiyorum lan!

  özetle o kişinin bakış açısından gerçekten de 'hayrına bir anlatmak' olabilir bu eylem. bizimkiler köyde büyümelerine rağmen üniversite mezunu oldukları için anlatınca olayı anladılar, sen nasıl anlatacaksın bunu elin ilkokula hiç gitmemiş 60 yaşındaki teyzesine?