şükela:  tümü | bugün
 • babası dorduncu mehmet, annesi emetullah rabia gülnuş sultan'dır.. ağabeyi ikinci mustafa'nın vefatı üzerine 30 yaşında tahta geçti. lale devri boyunca padişahlık yaptı.hattat ve şairdi. "necib" mahlasıyla şiirler yazdı. 27 yıl tahtta kaldıktan sonra patrona halil* ayaklanması sonucu tahttan çekildi. birinci abdulhamit ve ucuncu mustafanın babası.
 • lady montagu ile bir macera tesebbüsünde bulundugu rivayet edilir. hatta denilir ki topkapı sarayında bulunan ve hâlen adıyla anılan kütüphaneyi bu hanım ugruna yaptırmıstır.
 • sultan üçüncü ahmed 30 aralık 1673 günü doğdu. babası sultan dördüncü mehmed, annesi emetullah rabia gülnuş sultan'dır. annesi giritlidir. sultan ikinci mustafa'nın öz kardeşi olan sultan üçüncü ahmed, uzun boylu, kara gözlü, doğan burunlu ve buğday tenli idi. son derece zeki, hassas ve zarif bir insandı. iyi bir tahsil ve terbiye görmüş olan sultan üçüncü ahmed ünlü hocalardan dersler almıştı.

  sultan üçüncü ahmed, ağabeyi sultan ikinci mustafa'nın vefatı üzerine 22 ağustos 1703 tarihinde 30 yaşında iken edirne'de tahta geçti. osmanlı devleti açısından önemli bir yere sahip olan lale devri boyunca padişahlık yapan sultan üçüncü ahmed, hattat ve şairdi. "necib" mahlasıyla şiirler yazdı. ayrıca musiki ile de yakından ilgileniyordu. divan şairlerinden urfalı nabi efendi'nin hem kendisini hem de şiirlerini çok severdi.

  gençliği diğer osmanlı şehzadelerine göre bir hayli serbest geçti. şehzadelerin öldürülmesi geleneği kalktığından, rahat bir hayat sürdü. istediği her şeyle ilgilendiği için bilgisi de, görgüsü de arttı. avrupa'daki gelişmeleri inceleme fırsatı buldu ve matbaanın osmanlı devletine gelmesi için çok çaba sarfetti. 27 yıl gibi uzun bir süre tahtta kalan sultan üçüncü ahmed, çıkan patrona halil isyanı sonunda, 1 ekim 1730 tarihinde padişahlıktan çekildi.

  sultan üçüncü ahmet'in padişahlığının ilk günleri, tamamen disiplinden çıkmış yeniçerileri yatıştırma gayretleri ile geçti. ancak kendisini padişah yapan yeniçerilere karşı etkili olamadı. sultan üçüncü ahmed'in sadrazamlığa getirdiği çorlulu ali paşa, ona idari konularda yardımcı olmaya çalıştı, hazine için yeni düzenlemelerde bulundu ve sultan üçüncü ahmet'e rakipleriyle mücadelesinde destek oldu.

  sultan üçüncü ahmed zamanında rusya ile olan ilişkilerde gerginlik yaşandı. bunun sebebi rusya'nın orta asya üzerinde yayılma siyaseti izlemesi, balkanlardaki toplumları slavlaştırmaya çalışması, açık ve sıcak denizlere inmek istemesiydi.

  ince ve hassas bir ruha sahip olan sultan üçüncü ahmed, sadrazam damat ibrahim paşa ile uyum içerisinde çalışmış, bu sırada yaşanan lale devri'nde sanata, edebiyata ve toplumsal hayata özgün bir anlayış getirilmişti.

  sultan üçüncü ahmed;
  topkapı sarayı ile yeni camii'de birer kütüphane,
  ayasofya'da bab-ı humayun'un karşısında türk sanat şaheserlerinden sayılan bir çeşme (sultan üçüncü ahmet çeşmesi) ve
  istanbul'un su ihtiyacını karşılamak amacıyla da deryay-i sim adlı bir su bendi inşa ettirmiştir.

  bunlardan başka;
  üsküdar yeni valide camii,
  çorlulu ali paşa medresesi,
  damat ibrahim paşa camii ve külliyesi,
  istanbul'da yeni postane arkasında daarül hadis ve sebil,
  ortaköy camii önündeki çeşme,
  üsküdar şemsi paşa'da hüsrev ağa camii önündeki çeşme ve
  çubuklu camii yanındaki mesire çeşmesi gibi eserler yine bu dönemde yapılmıştır.
 • 5 yasinda silahdar ali pasa ile evlendirilen fatma sultan'in babasi.
 • lale devri padişahı. bir gemi lale soğanına bir gemi altın gönderten 4 yıl boyunca savaş vergisi toplayıp orduyu dahi toplamayan rahatlığıyla giritli anneden olduğunu adeta kanıtlayan osmanlının acaba döndürür müyüz ümidini boşa geçen 27 yıl ile bitiren kendi yetmezmiş gibi sadrazamı da aynı sopun soyu olan adam. lale devriiii çocuklarıyız biiiiz.
 • duraklama döneminin nadir iyi padişahlarındandır. tahttan indirilmesi ve yerine fazla becerikli olmayan birinci mahmut'un gelmesi imparatorluğa büyük zarar vermiştir.
 • 1703-1730 yillari arasinda hukum surmus osmanli sultanidir. sanilanin ve ogretilenin aksine gayet de iyi bir padisahtir.

  ahmet tahta gectiginde; 1667-1699 yillari arasinda devam etmis, gavurlarin buyuk turk savasi dedikleri, bizim bi bok demedigimiz savas yeni bitmisti.1687'de, yine gavurlarin ikinci mohac savasi dedigi savasta osmanli ordusu oyle yenilmisti ki; butun ust duzey subaylar kactigi icin hayatta kalan her asker neredeyse kendi basina istanbul'a donmustu. geri kalan 12 senede de osmanli rusya'nin da savasa iyice dahil olmasiyla perisan olur1691'de savasta veziri azam koprulu fazil mustafa ölür,1699'da da unlu karlofca imzalanir zaten.

  1703'te ucuncu ahmet tahta gecer. mora'yi geri alir. safavi'lerle savasir, iran'i isgal eder. prut anlasmasi oncesi rusya'yi yener. korfu isgali icin 30000 kisilik ordu toplar. kendinden onceki ve sonraki hicbir padisahin rusya'ya karsivsaglayamadigi basariyi saglar. bu sure icinde rusya'nin basinda buyuk petro oldugunu da unutmayalim.(lutfen kanuni, selim vs demeyiniz, o aralar rusya daha beylik duzeniyle yonetiliyordu).

  cokmus ekonomiyi duzeltmis,sanilanin ve bilinenin aksine agir vergi koymadan hazineyi doldurmustur, ancak kendinden once baslayan ordudaki cokus onu da goturmustur, patrona isyaniyla devrilir.
 • tahta geçtiği ilk işlerden birinin edirne saray'ını tamamen terk etmek olduğu sarayı istanbul'a taşıyıp şehri patrona halil isyanında ve daha sonra i.mahmud tarafından yıkımın devam etmesine rağmen şehri adeta baştan sona kıyı şerinde özellikle beşiktaş'tan bebek'e kadar ve haliç'e yaptırdığı onca hükümdarlık adına saray, köşk, kasr ile yeniden yaratmaya başlamış padişahtır kendileri..evet düştüğü zevk ü sefa sanki osmanlı'da artık hiç bir daha zevk ü sefa olmadı ve hatta bugün bile istanbul yanından bile geçmez gibi anlatıla gelse de, damadı ile birlikte her yerin adını yenileyerek, binaları onarmış saltanatı ele güne karşı fakir çıplak göstermek istememiştir..ol sebebten elçilerin gelip geçtiği yerlerde saray bahçeleri vs. ile mimari süsleme olmuş ki, bu iş tamam olsun..hatta bab-ı ali ve saray'a giren yolu bile pırıl pırıl etmiştir..dönem barış dönemidir ve kaymağını da yemiştir..

  dip not: kendisi tahta geçene kadar saray yönetimi çoğunlukla edirne'de zaman geçirmekteydi..istanbul fiziki başkent değildi henüz aslında..
 • yeniçeri ağalarının desteği ile istanbul'u kasıp kavuran patrona halil isyanının ardından, kendisinden sonraki dönemde, ülke yeniçeri özelinde askerin ve vezirlerin iktidar mücadelesi ile harap olacak, osmanlı bir daha huzur ve istikrara kavuşamayacaktır. 'kutsal ittifak'a karşı 20 yıl süren savaşın ardından çöküşü frenleyen, ordunun ve devletin güç kaybettiğini görerek ilme ve tekniğe yönelen padişahtır.

  çoook ilginçtir ki osmanlı'nın duraklama nedenlerinde "batının teknik olarak gerisinde kalmayı" sıralayan lise tarih kitaplarımız, tam da bu uğurda saltanatını riske atmış üçüncü ahmed'e gelince haysiyetsiz hakaretler sayar.
 • en güzel el yazısına sahip, osmanlı padişahlarından biri, belki de birincisidir.
hesabın var mı? giriş yap