şükela:  tümü | bugün
 • bir öğrenci sohbetinden alıntı:

  konu türkiyenin suriyeye yaptığı fırat kalkanı operasyonu.

  1. eleman: bu nasıl operasyon lan? üç tane tankla. şerefsizim darbe girişiminde daha çok tank vardı.

  2. eleman: önceki dünya savaşlarında insanlar bir dünya savaşı içinde olduklarını çok geç anlamışlar. daha sonra tarihçiler netleştiriyor. başlama ve bitiş tarihlerini. belki de 3. savaşı çıktı. savaştayız haberimiz yok.

  3. eleman: ama 3. dünya savaşının tankla topla olmayacağı söyleniyordu.

  1. eleman: tamam işte tank sayısını o yüzden düşük tutuyorlar herhalde.
 • geçmiş savaşlara bakarak ilk yarı almanya ikinci yarı rusya oynamayı mantıklı bulduğum savaş.
 • 20 günü kalmış bir türk askerinden aldığım bilgiye göre bu şafaktan sonra sikinde olmayan savaşmış.
 • aslinda tam ortasinda yasadigimiz ama belki 50 yil sonra geri dönü baktigimizda yeni milleniumda basladigin anlayacagimiz bir savas ücüncü dünya savasi. isin kötü yani bu savas ilk ikisi gibi degil asla, tamamen yalanlanarak gerilla usulleriyle yapiliyor.sadece avrupa ve amerika ile sinirli degil, bütün dünya ülkeleri isin icinde.globallesme ekonomik boyutlarda kalmadi, siyasete de siçradi.

  hep hani 19. yüzyildan bir adam gelse simdiki teknoloji hakkinda ne düsünürdü, dumur olurdu herhalde diye düsünürüz ya.teknolojimize hayran olurdu ama dünyanin kiyamete bir adim daha yaklastigini düsünürdü.

  - bir yandan zenginler kilolu sinifini asip obezlige ve koroner hastaliklara kosarken (gelismis ülkelerde erkeklerin yarisindan fazlasi kalpten gidiyor), diger yandan dünyanin yarisi açliktan kiriliyor ve hic bir büyük devlet kesin çare bulmak amacinda degil.

  -aslinda dünya nüfusunun tas çatlasa altida biri insan gibi yasayabiliyor.teknolojik gelismeler, yenilikler kimin için?
  i-pod un yeni versiyonunu yiyebilir misin ya da giyebilir misin?

  -19 yüzyilda fransanin cezayiri,ingilterenin hindistani sömürge yaptigi belliydi.simdi adamlar gözümüzün içine baka baka isgal ediyorlar ya da kontrol ediyorlar ama her sey inkar.

  - çok aci ama insan artik açliktan elmacik kemikleri ve gözleri firlamis karni sismis bir afrikali cocuk karsinda yeterince üzülemiyor.evet çok üzücü ama itiraf edelim bildik görüntüler.eminim geçmisten gelen bir adam çok daha fazla soka girerdi.

  -amerikada yayindan kaldirilan reklami duyan vardir.11 eylül de sadece üç bin kisinin ama afrikada açliktan milyonlarca kisinin öldürüldügünü söylüyordu.anlami belli degil mi? bir average joe yüzbinlerce afrikaliya bedeldi.

  -durum 1960larda martin luther king zamanlarindan daha kötü.o zaman zenci olmak kötüydü.artik açik saç ve tenli olmak tek kabul gören sey.geçen gün bir brezilyaliyi pakistanli zannetmelerine ne demeli? onlar için ayniyiz.

  -birlesmis milletler israili sadece hep "kinadi".johnnie sagolsun.

  -b.m. e gelince.saraybosna da veya afrikada veya dünyanin baska bir yerinde en son ne zaman bir soykirim engellendi veya iç savasta masumlar korundu ? tarihçilerin bildigi gibi ikinci dünya savasi öyle gösterilmesine ragmen 20. yüzyilin son savasi degildi.10 yasindaki çocuklar asyanin ücra köselerinde ve afrikada kalesnikofla dolandilar yillarca.

  -ne yazik ki her gün televizyonu açip "irakta bomba patladi,40 ölü 20 yarali" ya da "türk mühendis kaçirildi" diye duymaya alismadik mi?

  -11 eylülden ve avrupada yasanan her olasi ya da gerçeklesen bomba olayindan sonra bazi amerikan tv kanallarinda hollywood filmi havasi sezmediniz mi? birileri dünyanin beynini yikiyor...(tesekkürler rupert murdoch ve fox tv) tabii sirf o degil ama, bu adamin star tv yi almak istemesine ne demeli? welcome to turkey?

  -bazi ingiliz gazetelerinin brezilyali elektrikçi adamin vurulmasina destek çikmalarina ne demeli? dünya paranoyaklasiyor.trene yetismeye çalisan ve muhtemelen katolik olan bu adam sarisin olsaydi ne olurdu? olay dini de asti.

  -dünyanin her yerine ve her sektörüne yabanci tekelciliginin sokulmuyor mu? süpermarket,hipermarket ve sonunda walmart.

  -parasi olanlar sistematik olarak sigara ve fast-foodbagimlisi yapiliyor.

  -tsunamigeldi geçti.yüzbinlerce kisi öldü.tv yayininda hep turistleri, tatile gidip dönemeyenler anlattilar.ama sonradan ögrendik ki mutlu sandigimiz yerliler siginma evlerinde yüzlerce kisi bir arada kalirken, bir sürü kadin tecavüze ugramis.hirsizliklar olmus.turistleri kendi ülkeleri evlerine götürdü.peki, son 3 ayda kaç tsunami haberi yapildi? geride kalanlara ne oldu? brad pitt angelina jolie ile beraber mi diye amerika ve diger ülkeler kafayi yedi!

  -yabancilar türkiyeyi sürekli polislerin kötü davranisindan suclu buluyor ama g-8 zirvesinde göstericilerin ya da gicik olduklari bir türkün bir agzina s.çmadiklari kaliyor.biz de özür dileyip duruyoruz.
  -insan acaba avrupada ya da amerikada aids patlasa (tabi allah korusun) caresi daha mi çabuk bulunur diye düsünüyor.hala cogu insan aids i gay hastaligi ya da afrika hastaligi olarak düsünüyor.
  -yine gözümüzü yukaridan çektik.uzay harcamalari ve gelismeler hizla azalirken savas bütceleri tavana turdu.istikbalimzi göklerde aramiyoruz artik.20.yüzyilin son çeyreginde batida yasanilan gelisim,gerilime döndü.

  kimseye suçlamada bulunmuyorum, gördügümü yaziyorum.sagci,solcu,komunist,asiri sagci veya solcu gibi terimlerle tanimlanabilen politik düsüncelerle alakam yok.mutlu ve gelismis gibi görünüyoruz ama aslinda sürekli kat çiktigimiz gökdelenin hizla temeli bosaliyor.ücüncü dünya savasina giridk ama farkinda degiliz.en hasindan soguk savas içerisindeyiz.beynimiz bos seylerle doldurulurken önemli seyler biz farkina varmadan gerçeklesiyor.hiç bir açik savas yapmadan (tabii irak disinda) dünyanin 10 yilda ne kadar degistigine bakin.korkutucu bir gelecek var.

  john lennon un imaginei yalan artik.siz en iyisi a perfect circleinkini dinleyin
 • gerçekleşmesi halinde başımızda "evet sizi aç bıraktım, ama babanı almadım" diyen bir ismet inönü değil, "hepimiz şehit olacağız inşallah" diyen bir lider olacaktır. umarım yok olmadan atlatabiliriz.
 • bana göre 64 yıldır çıkmamasının sebebi, soğuk savaşın hala devam ediyor olmasındandır.. şöyle izah edeyim; duyar gibi oluyorum sovyetler mi kaldı dediğinizi, aslında kaldı.. bir çok ülkenin kopması veya yönetim biçiminin değişmesi birşeyleri değiştirmez.. çünkü kutuplaşma hala devam ediyor dünyada.. rusya-çin-iran, abd-israil-avrupa.. dünya da hala şöyle bir gerçek var.. rusya abd'yle, abd, rusya ile sidik yarıştırmaya devam ediyor.. soğuk savaşın temeli de zaten bu sidik yarıştırma üzerine.. artık herkes şunun farkında, cephe savaşları veya göğüs göğüse muharebe taktikleri artık geçerli değil.. ikinci dünya savaşı 35 milyon (resmi rakam bu daha fazla olduğu bi gerçek) insanın ölümüne sebep olmuşken, ve aradan geçen 64 yılda üretilen kitle imha silahları, nükleer füzeler, hidrojen bombaları sebebiyle olası bir savaşın dünyayı yok olmanın eşiğine getirebileceğini herkes biliyor.. bu yüzden de adımlar daha dikkatli atılmak zorunda.. amerika beijing'i vuracak menzilde füze geliştiriyor, ertesi günü rusya, londra'yı vuracak füzelerini törenle basına tanıtıyor.. (rus televizyonu izliyorum arada ordan biliyorum) soğuk savaşın bittiği gerçek değildir.. sadece sovyet rejiminin çökmesiyle bitirilecek bir rekabet değil.. dünya tarihinin ilk çağdan yeni çağa kadar bütün evrelerinde bir devlet dünya gücü olmuş ve diğer devletler onu ordan indirip yerine geçmek istemişlerdir, roma, moğollar, osmanlı, ingiltere, abd.. hepsi sırasını sağmışlardır ve hep bir süper güç olma yarışı var olmuştur.. şimdi bu gücü abd'nin elinden almak isteyen bir rusya var, 64 yıldır bunun rekabeti devam etmektedir ve ideolojik anlamda kaybetsede askeri güç anlamında hala rekabeti sürdüre bilmektedir.. bu rekabet gün gelir faliyete geçerse, o zaman bu 3. dünya savaşı değil dünya katliamına dönüşür..

  gelelim türkiye'ye.. türkiye aynı 1. dünya savaşında olduğu gibi savaşın kilit noktasında.. bunda ne yönetim biçimimiz ne de ordu gücümüz etken, sadece jeopolitik konumumuz bizi bu konuma itiyor maalesef.. bir yüzü avrupaya, öteki yüzü ise rusya ve iran'a bakan ülkemizde olası bir dünya savaşından bu kez yırtmamız pek mümkün görünmüyor (2. dünya savaşında naziler müttefikimiz olmak istemiş ancak ismet paşa karşı çıkmıştı) türkiye'nin dış politikasındaki oynaklığı da bu konumdan dolayıdır işte.. türkiye savaş istemiyor çünkü savaş durumunda ilk hedefin kendisi olacağını biliyor, hangi tarafı seçerse seçsin.. o yüzden rusya'yla ilişkileri geliştirirken abd'yle stratejik ortaklık kuruyor.. rusya'dan ve abd'den de silah satın alıyor.. elindeki boğazlar rusya için hala çok önemli, ak denize açılabilmesi demek, avrupayı ve israil'i kuşatabilmesi anlamına geliyor..

  farz edelim savaş çıktı ipler koptu diplomasi bitti.. türkiye kimden taraf olur ben kestiremiyorum.. abd'ye yakın duruyoruz ama rusya'yla da karadeniz birliği üyeliğimiz var.. o kadar ilginç anlaşmaların altından çıkıyoruz ki gerçekten kestirmek zor.. ama ekonomimiz abd'nin ve avrupa'nın elinde o da bir gerçek.. ancak capitalist bir ideoloji güden abd'nin suriye'den sonra sırayı bize getireceğine hiç ama hiç ihtimal vermem.. bunu düşünen arkadaşlara sorarım, bir ülkeyi ekonomik anlamda zaten işgal etmişken orayı silah zoruyla ele geçirmeye bu günün dünyasında gerek var mı? kaynaklarımıza kadar zaten sömürü altındayız farkında değiliz sadece.. bor madeni savaş uçaklarının yakıtlarında kullanılıyor, dünyadaki rezervlerin %70-80'i türkiye'nin elinde, peki abd'yle anlaşmamız ne? abd bu boru 1 tl ye alıyor, işliyor, bize 10 tl ye geri satıyor.. sen bu hale getirmeyi başardığın bir ülkeyi işgal eder misin?
 • ilk 2 savaşta kuponu yatırmalarına rağmen almanya'nın üzerine banko kupon yaptığım savaştır.
 • samsung'çularla, apple'ciler arasında başlayacak sanırım. bu hırsla siker bunlar dünyayı.
 • hiçbir zaman çıkmayacak savaş.çıkarsa da bittiğini kimsenin görmeyeceği savaş.çünkü bu savaş sonrası dünya diye bir yer kalmayacaktır.bu yüzyılda dünyanın ağa babası olan devletler arasında sıcak bir savaş çıkmaz.o dönem 2.dünya savaşının bitimiyle kapandı.çünkü büyük devletler şu an öyle bir nükleer güce sahip ki olası bir savaşta dünya evrenden silinebilir.buna da kimsenin götü yemez.
  2.dünya savaşından sonraki döneme bakarsak her gün bir yerlerde savaş yaşanıyor zaten.kore oldu.vietnam oldu.sovyetler afganistana girdi.abd 2 körfez savaşına neden oldu.ırak-iran savaştı.şu an ortadoğu dünya savaşından daha kötü halde.ukrayna alev alev yanıyor.ve daha nice savaşa katliama bakarsak şu an zaten bir dünya savaşı yok mu ?
  dünyanın ağır toplarının istediği de bu.adam salak mı savaşın kendi ülkesine sıçramasını istesin.gariban ve salak ülkeleri zaten savaştırıyor.silahını da satıyor sanayisini de.ekonomi çarkı dönüyor.başta burjuvazinin sonra da halkın cebine para giriyor.sistem güzel güzel işlerken savaşa ne gerek var ki ?
 • "i don't know what the 3rd world war will be faught with but the 4th one will be with stones and sticks." demiş einstein.
  (meali: 3. dunya savasinin hangi silahlarla yapilacagini bilmiyorum ancak 4'üncüsü taşlar ve sopalarla olacak)