şükela:  tümü | bugün soru sor
 • olmayacak tahmin.

  global ekonomi coktan dunya savaslarinin sonunu getirdi. ne zaman ki dunya kaynaklari tukenme tehlikesi gosterir, o vakit ortalik birbirine girer. ama o savas ne trump'tan ne rusya'dan cikar.

  bunun en buyuk sebebi herkesin rahata alismis olmasi. iyi kotu butun ekonomiler son 15 yilda globallesmeyle yukseldi. 50 yil once bir araba almak buyuk olay sayilirken, simdi herkes rahatlikla alabiliyor. isteyen istedigi urune cok daha kolayca ulasabiliyor. birilerinin tatile, seyahate cikmasi 50 yil once dunyanin her yerinde bir olaydi. simdi her dakika gokyuzunde binlerce ucak var.

  boyle bir dunyada kimse rahatindan olmak istemez. eskilerde insanlarin kaybedecek seyleri yoktu. savasmaktan cekinmiyorlardi. simdi kaybedecek cok seyleri var. adamlar bir gun dizi izlemese buyuk dert oluyor. facebook iki saat kapansa gazetelere haber oluyor.

  boyle bir dunyada, dunya savasi cikmaz. abd'nin en buyuk aptalligi o kadar parayi orduya gommesidir zaten.
 • nerede olacak bu savaş?

  rusya'nın da çin'in de topraklarından çok uzakta konvansiyonel savaş yürütecek kapasitesi yok. abd donanması ise 3 carrier strike group ile hatırı sayılır bir ateş gücünü dünyanın herhangi bir noktasına günler içerisinde taşıyabilir. gerek hava gerek deniz gücü olsun, manevra kabiliyeti bakımından abd ordusunun yanına yaklaşabilecek hiç bir güç yok. bu böyle biline. bu noktada çin ve rusya'nın anti access/area denial kabiliyeti önem kazanıyor.

  kaldı ki orta doğu yüzünden savaş çıkmaz. bunun daha kuzey koresi, çin denisindeki ihtilaflar, ticaret savaşları vs. misilleme yapılabilecek bir dolu alan var. suriye'de bir kaç tesisin bombalanması bu meseleler içinde belki de en önemsizi.

  rusya veya çin, ulusal güvenlik konularında çok köşeye sıkışırlarsa, nükleer kartını öne sürebilirler, ki bu zaafiyet belirtisi. nükleer kartı dışında, askeri manada yapabilecekleri fazla bişey yok. bu yüzden rusya'nın sabrımızı test etmeyin tarzı çıkışları son derece anlamsız.

  istedikleri gibi makarna stoklasınlar, kendi bilecekleri iş.
 • hem bir defa çin ne alaka, adamlar teknoloji ve sanayi alanlarında ilerleyişlerini sürdürüyor, ekonomisi en büyük devlet olmak yolunda, dünya devi olmak yolunda ilerliyorlar. neden savaşsınlar? siktiğimin petrolü için mi, yoksa akdenize açılan bir üsse sahip olup deniz ticareti ağlarını büyütmek için mi? yakın gelecekte ne petrol önemli olacak, ne sıcak denizler, ne doğalgaz. aklı başında devletler yada büyük şirketler tüm bunlara kafa yoruyor, en sonunda bilim kazanacak. ortadoğu ise böyle mezhep savaşları falan devam eder, silah tüccarları servetlerini büyütür, uyuşturucu tacirleri varlıklarını sürdürür ve masum insanlar ölmeye devam eder. lütfen artık şu fantezi dünyasından çıkın.