şükela:  tümü | bugün
  • e tamam, bir şey değilmiş (bkz: ironi)
  • 27 < 400 duz mantik olaya bakis. ya da bilimsel bakis acisi... ama kacirdiklari olay bunlar universite giris sinavinda ki farazi degerler degildir. bizzat insan hayati bunlar. 1 bile yeterince buyuk yikimdir, insan olana tabi.
  • anlamadığım savaş esnasında mı inşa ediliyor bu yapı. işçiler bir yandan mevzileri tutarken diğer işçiler de havalimanına devam mı ediyor? ya da godzilla falan karadeniz'e girdi de arada birer işçi mi yutuyor ne oluyor? ölmeden çalışmaz mı bu adamlar?
  • 3. dünya ülkesinde yaşadığını iliklerine kadar hissettiren gerçek.

--- spoiler ---

bakanlıktan yapılan açıklamada şöyle denildi:

“iga havalimanları inşaatı adi ortaklığı ticari işletmesi’”nin yürüttüğü 3. havalimanı inşaatında, çalışmaların başladığı mayıs 2015 tarihinden itibaren sosyal güvenlik kurumu verilerine göre sağlık sorunları ve trafik kazası vakalarının da yer aldığı olaylarda 27 emekçimiz hayatını kaybetmiştir.

ilgili projenin başladığı tarihten itibaren görevlendirilen bakanlığımız iş müfettişleri, 3,5 milyon metrekare büyüklüğünde ve 30 bini aşkın çalışan bulunan inşaat sahasında denetim faaliyetlerini aralıksız sürdürmektedir.”

bazı basın yayın kuruluşları ve sosyal medyada 3. havalimanı inşaatında 400 işçinin hayatını kaybettiği iddiası yer almıştı.
    --- spoiler ---

http://www.hurriyet.com.tr/…anlik-acikladi-40740951
  • üst edit; al bak (bkz: kamu inşaatlarında ölenlerin şehit kabul edilmesi)

çok can sıkıcı ve üzücü de olsa normal ve sık görülen bir olaydır.

baraj, kanal, büyük metrajlı harfiyat işleri gibi inşaatlarda maliyete orantılı olarak hesaplanan bir can kaybı ön görüsü mevcuttur hatta bu can kayıplarından doğabilecek maddi bedeller de inşaat maliyetlerinin içerisine katılarak bütçe öngörüleri buna göre oluşturulur.

imza mühendis...

edit;
    açıklamada ölümlerin sağlık nedenli ölümleri de kapsadığı görülüyor. bir kere neresinden tutarsan elinde kalacak basiretsiz bir açıklama; üstelik rakamın 27 değil gerçekten iddia edildiği gibi 400 ve üzeri olduğunu iddia eden arkadaşlar var. eğer rakam böyle korkunç boyutlarda ise bu iş falan değil resmen katliamdır. bütün sözlerim 27 can kaybına istinadendir (onu da küçümsemiyorum, farkındayım can, biliyoruz, üzülüyoruz, artık siz de 400 ile aynı şey olmadığını anlayın ama mal değilseniz).

basit olduğunu, üzücü olmadığını söylemedim...

büyük inşaatların böyle şeyler olduğunu söyledim, kullandığımız elektrik için inşaa edilen barajlarda ama ihmal, ama şans nedenli kan bedeli var, insan canı var... bilinsin diye söyledim...

üstelik bence bu tip kamu inşaatlarında ölen arkadaşlar mesela şehit ilan edilmeli... ben savaşta ölenle arasında fark göremiyorum. bir şeyin farkında olmak başka bir durumdur, ona üzülmemek başka... gelin mesela bunu tartışalım; kamu inşaatlarında hayatını kaybedenler şehit sayılsın... bir askerden çok daha zor şartlarda, çok daha düşük ücretlerle, hiçbir sosyal güvenceleri olmadan çalışıyorlar. sapla samanı karıştırmayın. bütün önlemleri alsanız da, herşeyi mükemmele yaklaştırsanız da inşaatlarda devamlı bu tip şeyler yaşanır, pembe götlerinizle sallayıp duruyorsunuz. inşaat sektörü dünyada en çok can veren sektördür. evet, tedbirleri alalım, evet sorumluları da cezalandıralım ama şunu da kabul edin, bu adamların sıkıntılarını çözmek için daha yapıcı adımlar atın. nasıl ki bir polis ölüm riskini satıyorsa, nasıl ki bir asker ölüm riskini satıyorsa bir inşaatta çalışan beden işçisi de ölüm riskini satıyor. çok daha fazla para kazanmalı, hepimizden iyi sosyal imkanlara sahip olmalı... bunu diyorum...

gerizekalı olduğunuz her halinizden belli, hemen sallanmaya başlanmış yok iş cinayeti yok bilmemne... çocuğum iş kazasının ne olduğunu bilmeden, tüm olayları tek tek irdelemeden böyle pervasızca sıkma hakkını nereden alıyorsun? şantiye ölümlerinin en büyük nedenlerinin çalışan kaynaklı olduğunu biliyor musun mesela? hayatında hiç ilkokul mezunu bile olmayan bir adama baret taktırmaya çalıştın mı? mesela iş güvenliği mevzuatındaki sorunlardan, iş güvenliği firmalarının sıkıntılarından haberin var mı? çok uzun ve grifit bir konuyu böyle iki kelamla geçiştirip entel görünmeye çalışıyorsunuz. askerlere verdiğiniz kutsiyetin onda birini bu adamlara verin diyorum, kamuoyu baskısı oluşturun diyorum ılık göt! anladın mı? ölecek bu adamların aralarından bazıları, ne yaparsan yap ölecek!
  • kanım dondu!
    bir de bunu 400 işçi hayatını kaybetti haberlerine karşı söylemek zorunda kaldıkları da apaçık belli.
    1 de olsa, 27 de, 400 de olsa can candır!
    ne kadar basit sizin için.
    ne kadar da "bütçesi öngörülü" adamlarsınız maşallah!
  • birkaç yol önce rhein energie bakım çalışmaları için kurulan iskelelerin çökmesi sonucunda hayatını kaybeden çoğu türk kökenli yüze yakın işçi için de dondu mu kanınız?

en küçük bir haber bile yapılmadı.
    duyulmadı.

hayatını kaybeden her işçinin mekanı cennet olsun, yakınlarına da sabır dilerim ama bunu sadece bize özel zanneden bazı ileri zekalı vatan sevicilerin de gazına gelmeyin.

işin içinde insan olduğu sürece kaza olur.
    önemli olan minimize edebilmek.
    umarım gerekli önlemleri alırlar ve her geçen gün kaza sayısı azalır.
  • almanya'nın kıskanmasına sebep olmuş olaylardan sadece birisidir.
  • insanların çerez gibi öldüğü bir ülkede gerçekleşen durumdur. o kadar alıştık ki o kadar kanıksadık ki bu tarz ölüm haberlerini; insanlar sol frame'de gördüğü halde bu tarz başlıklara yazmaz daha doğrusu yazamaz oldu. allah hepsinin mekanını cennet eylesin.