şükela:  tümü | bugün soru sor
 • 24 işçi tutuklanmıştır. gerekçe: üzerine atılı görevi yaptırmamak için direnme, iş ve çalışma hürriyetinin ihlali.

  https://www.sozcu.com.tr/…n-24u-tutuklandi-2633759/

  eylem yapan işçilerin işten atıldığını falan çok gördü bu gözler de tutuklanması herhalde daha önce almanya da falan bir dönem olmuştur.

  gerçi günlerdir havuz medyasında işçileri linç çağrısı: küfürler, tehditler, iftiralar eşliğinde devam ediyordu. tutuklanacakları belliydi ; umarım daha kötüsü olmaz ve umarım artık dayanışma bilinci yeniden gelir bu ülkeye.
 • normal ülkeler de işçilerin o talepleri için şirkete soruşturma açılır, denetlenir falan ama bizim ülkemiz de işçi tutuklanıyor. niye? yemek, barınma ve maaşların ödenmesi talebi olduğu için. yeni türkiye kime dost kime düşman?
 • inşaatın yüklenici firmalarının kurduğu şirketin ceo'su bi açıklama yayınlayarak özetle: "işçilerden özür diledim. haklıydılar" demiş.
  https://twitter.com/…tatus/1051392112296636416?s=19
  fatih altaylı'yla söyleşirken, memleket sınırları dışına taşıp sağır sultan'ın bile işaret diliyle "neler oluyo orda öle" demeye çalıştığı havalimanı işçilerinin sorunlu çalışma şartlarıyla ilgili birikmiş şikayetlerden haberinin olmadığını söylemiş. inşaat başladığından beri güvenliksiz çalışma şartlarından,ölümüne çalıştırıldıklarından ve hatta öldüklerinden,ücretlerini alamamaktan,baskılardan..şikayet eden, zaman zaman ufak çaplı protestolarla bunları duyurmaya çalışan olmayınca da toplanıp direnişe kalkan,sonucunda da "hain, ajan" ilan edilip tutuklanan işçilerin şikayetlerini duymamış en bi müdür!
  eh n'apalım, olur öle..
 • tahliye olan işçiler
  sağlıksız çalışma şartlarının getirdiği isyanlarını ve tutukluluk sürecinde yaşadıklarını anlatmışlar.
  "tahta kuruları yüzünden 42 numara ayaklarım 44 oldu"
  "işçileri servis otobüsünün bagajına tıkıştırıyorlardı"
  "bi ayda, yemekten üç kere zehirlendim"
  "ölen işçinin cesedine emniyet kemeri ve baret takıp o fotoğrafı savcılığa yolluyorlardı"

  bunun gibi pek çok akıl-fikir zorlayıcı, isyanların tillahına davetiye çıkarıcı şartlar sonrası da seslerini çıkardılar diye tutuklandılar malûmumuz. tutukluluk şartları ve psikolojik baskı da cabası!
  https://www.artigercek.com/…usta-50-kisi-kaliyorduk