şükela:  tümü | bugün
 • saltanatın bekası ve saglamlasması icin kardes oldurmek gibi bir olayda rekortmen kisilik. 19 kardesini oldurtmustur. millet saraydan turna katarı gibi sehzade cenazesi cıkar cıkmaz padisahtan nefret etmistir.
 • 12 ekim 1596'da eğri kalesinin fethinden sonra eğri fatihi ünvanının alan padişah.
 • 3.murad ve safıye sultan'ın ogludur.tahta cıktıgı gece 19 kardesını ve babasının hamıle bıraktıgı 17 carıyeyı oldurtmekle kalmamıs sonrakı yıllanda sehzadesı mahmut'u da oldurtmustur.annesı safıye sultan'ın etkısınden cıkamamıs devlet yonetımınde annesının ısteklerine boyun egmıstır.
 • (bkz: #19601293)
 • mezarı ayasofya türbeleri içinde olan padişah.
 • bu padişahımızın sünnet düğününde halk azmış coşmuş kop kop kopa girmiş, tam bir parti, ege çubukçu izmir kost olmuş ve çok sayıda insan ölmüş. koçi bey aktarıyor bunu. yağlanmış tulumla halka hücüm edildi de öyle dağıldılar diyor. ebüzziya tevfik de koçi bey'e ekleme yapıyor diyor ki lan tulum değil tulumba olmalı bu diyor. hüsameddin isimli bir şahıs tulumbayla milletin üzerine su sıkmayı akıl etmişti diyor. balat tarafındaki tulumbacı camii de bu arkadaşla bağlantılı diyor, çek it auut diyor. hikaye şu açıdan da ilginçtir ki bu tulumbacılara allahınıza gurban iyi çözdünüz işi ne istersiniz dendiğinde hüso ve badişleri "yeniçerilik süper olurdu" diyorlar ve yeniçeri oluyorlar. koçi bey de diyor ki işte bu olaydan sonra dışardan bir sürü yeniçeri ocağına girdiği için ordu bozuldu, boka sardı her şey diyor. böyle diyor. kabalcı'dan çıkmış koçi bey risalelerinin 8. bölümüne baktığınızda olayın detaylarını göreceksiniz. saygı ve esenlik dileklerimle.
 • babası üçüncü murad ve dedesi sarı selim'in aksine ordunun başında seferlere katılan padişah.

  "ceddimiz, devletimizin kurucusu osman gazi hazretlerinden, büyük dedemiz kanuni sultan süleyman'a kadar bütün padişahlar askerin önünde sefere çıkmışlardır. dedemiz sultan ikinci selim ile cennetmekan pederimiz sultan murad bu usulü bozdular. biz dahi, başlangıçta seferi paşalarımıza ısmarlamakla hataya düştük. asker evlatlarımız bizi başlarında görmek isterler. kararımız odur ki yakında sefere çıkacağız. hazırlıklar tamamlansın. küffara haddini bildirmeye gitmek gerekir."

  demiş. sonradan eğri ve kanije kaleleri ele geçirilmiş, haçova zaferi kazanılmış.
 • sancakbeyliği yaptıktan sonra tahta çıkan son osmanlı padişahı.
 • 1595'te tahta çıktığında 19 kardeşinin idamını emrederek adeta katliam gerçekleştirmiş padişah.
hesabın var mı? giriş yap