şükela:  tümü | bugün soru sor
 • anayasa referandumu sayesinde tesis olmuştur.

  her ne kadar milliyetçi hareket partisi tabanını hayır oyu vermeye çağırsa da illere hatta mahallelere göre yapılacak bir seçim-referandum kıyaslaması mezkur siyasi tabanın hükumetin çağrısına daha ziyade kulak verdiği açıkça görülebilir.

  öyle bir referandum propagandası düşünün ki ana eksenlerinden birini alevi düşmanlığı oluştursun. sayın başbakan beni yargılayanlar alevilerdi artık bunun değişmesi lazım geliyor desin, hsyk'da bir mezheb yuvalanmış bunun ortadan kaldırılması gerekiyor desin. üstelik kameralar önünde (bu kadarını) söylemekten çekinmesin ve orta anadolu'da bu kadarından çok daha fazlası propaganda malzemesi yapılsın.

  başta sevgili emre aköz olmak üzere alevi düşmanlığına çanak tutan (leman dergisinin ponpon olarak tabir ettiği) hükumet yanlısı yazarların süreçteki yazılarına dikkat edilirse bu cephenin mahiyeti daha net çıkacaktır ortaya. yalnız yine de oral çalışlar'ın bu süre zarfında alevileri dışlayıcı söylemin karşısında cılız (fakat tek) sesi çıkardığını da hakkaniyet namına anmadan geçmeyelim.

  milliyetçi cephe (buna muhafazakar cephe diyenler de var) kurulmuştur. bu cephede kendine yer bulan yetmez biraz daha istiyorum'cular bertaraf olacakları güne kadar bu rollerini oynayacaklar. akıllarından alevi kıyımlarını geçirmelerini isterim. o zaman dahi aleviler bu kadar açık(ça) hedef gösterilmiyordu. bu işler daha kuytularda tezgahlanıyordu.

  şimdi bir şiir okuduğu için ceza alan bir başbakanımız var. geniş sağ yığınlarını memnun etmenin de ötesinde gerekliğine inanmadığı için hâlâ aleviler zorunlu din dersine tabi tutuluyor, ödedikleri vergiyle hanefi akaidinin yaygınlaşmasına hizmet eden diyanet işleri başkanlığını besliyor. alevi çocukları açık ayrımcılığa uğruyor, kimliklerini gizleme ihtiyacı hissediyor. samandağ'da alevi önderleri tarihlerinde ilk defa kovuşturma tehdidi ve yaptırımıyla yüz yüze kalıyor. hiçbir alevi geçtim bakanlığı, müsteşarlığı daire başkanı bile olamıyor. fakat deniz kuvvetlerindeki birkaç alevi subay açıkça ve alçakça komploya maruz kalıyor.

  velhasıl hayırlı olsun. bilhassa bu cephede saf tutan ve kendini solda tanımlayan karışık zihinlere hayırlı olsun.
 • var olmayan cephedir.

  12 eylül sonrası oluşan cepheye; 1. cemaatçi cephe demek daha uygun olur.
 • fiili olarak var olmus cephedir. söyle ki önceki iki mc hükümeti denemesinde basbakan süleyman demirel'in yaninda olan türkes ve erbakan artik yeter deyip demirelin sagina ve soluna gecip basina poz vermek istememisler fakat hükümete disaridan oy destegi vermislerdir. demokrasi tarihimizde (bkz: 43. hükümet) olarak yerini alan darbeden önceki son hükümettir.
 • 7 haziran 2015'ten sonra, eğer hdp barajı geçerse ve bununla beraber akp bir şekilde 276'yı veya yeni anayasa için rte'nin istediği şekildeki 400'ü bulamazsa gerçekleşmesi en muhtemel koalisyon hükümeti.

  erdoğan'ın son günlerdeki hükümetle aralarındaki diyalogların seyri ve hafif bir çatışma havası bu yönde. erdoğan tabi ki seçim için milliyetçi söylem ve hassasiyete yönelmiyor, çünkü alabileceği milliyetçi oyları aldı ve bu maksimum noktada zaten, artık sonrası için bu hamleye yöneliyor.

  akpkk veya akp-hdp işbirliği veyahut da akp-hdp koalisyonu diyen ergenlere aldırmayın. mhp'ye bir şekilde taviz ve garanti verilecek, bu bakan sayısıyla da orantılı olucak tabi ki. ve olaylar gelişicek.

  muhtemel bu durumda 2 senaryo var, ya zaten tek başına akp'nin otoritesi milliyetçilikle beraber sosyal demokrat, sosyalist, muhalif ve azınlıklar için yoğun bir baskı dönemine dönüşücek ya da sonraki zamanlarda bir anlaşmazlıkla hükümet çatırdayacak, tekrar bir koalisyon denemesi, güvenoyu, erken genel seçim ve ufalanan akp tabanı, merkez sağ oyları olucak.
 • 3.yü bilmem ama 4.sü taş ve sopalarla olacaktır.
 • (bkz: yav he he) bir başlığa anca bu kadar yakışır. saçmalama rekoru kırmış veled-i zina.
 • 12 eylül 1980 darbesinden hemen önce süleyman demirel tarafından 12 kasım 1979 tarihinde kurulan kerhen millietçi cephe yani hükümeti sayılmazsa yakında gerçekleşecektir.

  akp'nin oy kaybı karşısında, chp başkanlığında sol ağırlıklı bir koalisyon hükümeti kurulmasını engellemek için meclis içinde millietçi hareket partisi ve meclis dışında da gerek tüsiad ve müsiad gerekse mess tarafından desteklenmesi kuvvetle muhtemel hükümettir.

  7 hazian 2015 seçimlerinin sonuncunda akp oy kaybına uğrarsa, aralarında kardeşlik, ülküdaşlık ve dava birlikteliği bulunan mhp ve akp yıllardan beri bekleneni gerçekleştirip tek parti altında birleşmenin ilk adımını atacaklar.

  özellikle milliyetçi harekete desteğiyle bilinen iş adamlarıyla başbakan ahmet davutoğlu arasında 27 mayıs 2015 yani bu gün "basına kapalı" yapılan toplantıda buna işaret etmektedir. toplantının milliyetçi çizgiye yakınlığı bilinen ali kibar'ın evinde yapılmış olması bile yeterince dikkat çekicidir ve sol bir hükümet veya koalisyon endişesi taşıyan samimi iş çevrelerine "rahat bir nefes alabilirsiniz" sinyalidir.

  http://www.fortuneturkey.com/…eyarisi-zirvesi-13518

  turgut özal'ın anap'ı zamanında partideki liberallerin ağırlığı nedeniyle gerçekleşmeyen bu hedef, bu gün gerek istanbul il başkanı aziz babuşçu, gerekse ahmet davutoğlu ve recep tayyip erdoğan'ın son üç yıldır verdikleri "partideki liberallerin, milli manevi değerlere bağlı mufazakarlara tabi olması ya da bertaraf edilmesi" çabasının da başarıya ulaştığını göstermektedir.

  yani canım kardeşlerim, hdp'nin barajı geçmesi, chp'nin yüzde 35 alması falan hikayedir. bunlar gerçekleşse bile türkiye'nin sol, sosyal demokrat, işçi ve orta sınıf ağırlıklı artilere teslim edilemeyecek kadar önemli bir ülke olduğunun milliyetçiler özellikle de, milliyetçi hareket partisi ve muhafazaarlar gayet iyi bilmektedir.

  e milliyetçi hareket partisi'nin `alparslan türkeş ddöneminden bu yanaa en büyük arzusu olan gibi muhafazakar, dindar temelli ve aynı zamanda hür teşebbüsü savunan, ülkenin saygın iş adamlarınının desteğini alan bir partinin içine harmanlanma hedefi de akp ile bütünleşerek gerçekleşmiş olacaktır.

  peki bunun sonuçları nedir?

  en büüyk ve en faydalı sonucu ülkedeki iş ve siyaset dünyasının hedeflerinin gerçekleşmesinde önlerine engel çıkaran i sol eğilimin tımar edilerek, meclis'te muhalefet görevini üstelenmesini sağlamak olacaktır.

  hepimize, hepinize şimdiden hayırlı olsun.

  hür teşebbüsün, milli ve manevi değerlerleharmanlandığı, özlenen gerçek muhafazakar ttrkiye'de görüşmek üzere.

  ev ödevlerinizi de yazayım tam olsun

  1. milliyetçi cephe hükümetleri araştırılacak.

  2. süleyman demirel dönemi adalet partisi, cumhuriyetçi güven, mlliyetçi hareket partisi, milli selamet (özellikle akıncılar grubu çünkü akp nin başındak "ak" kelimesi akıncıların kısaltmasıdır) partisi üyesi eski bakanlar ve bunların şu anda ortağı veyaa hissedarı olduğu ya da bunlar tarafındna kurulan şirketler araştırılacak.

  hadi kolay gelsin.
 • (bkz: akp koalisyon yapacağımız tarzda bir parti değildir)
  (bkz: devlet bahçeli)
  (bkz: star tv ana haber)
 • türkiye'de siyasetin özellikle 27 mayıs 1960 ve anap hükümetleri arasındaki dönemi konusunu iyi analiz etmeyenlerin olmayacağını iddia ettiği ama gerçekleşmesine bu gün itibariyle bir aylık bir sürenin kaldığı hükümettir.

  milliyetçi hareket partisi'nin kuruluş amacını, süleyman demirel'in adalet partisi ile arasındaki bağları, süleyman demirel'in başta tüsaid olmak üzere iş dünyası, muhafazakarlar ve lliberaller arasındaki denge politikasını analiz etmemiş olanlar genelde bu konuyu bilmezler.

  mhp başta olmak üzere tüm milliyetçi grupları ve muhafazakarları liberallerin ağırlıkta olduğu bir çatı altında (bkz: anap) toplayan turgut özal'ın ve öncesinde süleyman demirel'in "milliyetçileri ayrı bir parti halinde ve yedekte tutarak tbmm'de çoğunluğu elde etme" politikası başarısız olmuştur.

  lakin içinde bulunduğumuz dönemde özellikle devlet bahçeli önderliğindeki milliyetçi hareket partisi'nin son on yıldan bu yana akp için son derece kritik oylamalarda akp yanında yer alması bu birlikteliğin yakın zamanda önce milliyetçi cephe hükümeti, sonra da tek parti çatısında birleşme şeklinde nihayetleneceğini açık ve seçik göstermektedir.
 • fb'de akp ile hafif hafif flörtleşen ülkücüler görüyorum şimdiden.