şükela:  tümü | bugün
  • anayasa referandumu sayesinde tesis olmuştur.

her ne kadar milliyetçi hareket partisi tabanını hayır oyu vermeye çağırsa da illere hatta mahallelere göre yapılacak bir seçim-referandum kıyaslaması mezkur siyasi tabanın hükumetin çağrısına daha ziyade kulak verdiği açıkça görülebilir.

öyle bir referandum propagandası düşünün ki ana eksenlerinden birini alevi düşmanlığı oluştursun. sayın başbakan beni yargılayanlar alevilerdi artık bunun değişmesi lazım geliyor desin, hsyk'da bir mezheb yuvalanmış bunun ortadan kaldırılması gerekiyor desin. üstelik kameralar önünde (bu kadarını) söylemekten çekinmesin ve orta anadolu'da bu kadarından çok daha fazlası propaganda malzemesi yapılsın.

başta sevgili emre aköz olmak üzere alevi düşmanlığına çanak tutan (leman dergisinin ponpon olarak tabir ettiği) hükumet yanlısı yazarların süreçteki yazılarına dikkat edilirse bu cephenin mahiyeti daha net çıkacaktır ortaya. yalnız yine de oral çalışlar'ın bu süre zarfında alevileri dışlayıcı söylemin karşısında cılız (fakat tek) sesi çıkardığını da hakkaniyet namına anmadan geçmeyelim.

milliyetçi cephe (buna muhafazakar cephe diyenler de var) kurulmuştur. bu cephede kendine yer bulan yetmez biraz daha istiyorum'cular bertaraf olacakları güne kadar bu rollerini oynayacaklar. akıllarından alevi kıyımlarını geçirmelerini isterim. o zaman dahi aleviler bu kadar açık(ça) hedef gösterilmiyordu. bu işler daha kuytularda tezgahlanıyordu.

şimdi bir şiir okuduğu için ceza alan bir başbakanımız var. geniş sağ yığınlarını memnun etmenin de ötesinde gerekliğine inanmadığı için hâlâ aleviler zorunlu din dersine tabi tutuluyor, ödedikleri vergiyle hanefi akaidinin yaygınlaşmasına hizmet eden diyanet işleri başkanlığını besliyor. alevi çocukları açık ayrımcılığa uğruyor, kimliklerini gizleme ihtiyacı hissediyor. samandağ'da alevi önderleri tarihlerinde ilk defa kovuşturma tehdidi ve yaptırımıyla yüz yüze kalıyor. hiçbir alevi geçtim bakanlığı, müsteşarlığı daire başkanı bile olamıyor. fakat deniz kuvvetlerindeki birkaç alevi subay açıkça ve alçakça komploya maruz kalıyor.

velhasıl hayırlı olsun. bilhassa bu cephede saf tutan ve kendini solda tanımlayan karışık zihinlere hayırlı olsun.
  • var olmayan cephedir.

12 eylül sonrası oluşan cepheye; 1. cemaatçi cephe demek daha uygun olur.
  • fiili olarak var olmus cephedir. söyle ki önceki iki mc hükümeti denemesinde basbakan süleyman demirel'in yaninda olan türkes ve erbakan artik yeter deyip demirelin sagina ve soluna gecip basina poz vermek istememisler fakat hükümete disaridan oy destegi vermislerdir. demokrasi tarihimizde (bkz: 43. hükümet) olarak yerini alan darbeden önceki son hükümettir.
  • 7 haziran 2015'ten sonra, eğer hdp barajı geçerse ve bununla beraber akp bir şekilde 276'yı veya yeni anayasa için rte'nin istediği şekildeki 400'ü bulamazsa gerçekleşmesi en muhtemel koalisyon hükümeti.

erdoğan'ın son günlerdeki hükümetle aralarındaki diyalogların seyri ve hafif bir çatışma havası bu yönde. erdoğan tabi ki seçim için milliyetçi söylem ve hassasiyete yönelmiyor, çünkü alabileceği milliyetçi oyları aldı ve bu maksimum noktada zaten, artık sonrası için bu hamleye yöneliyor.

akpkk veya akp-hdp işbirliği veyahut da akp-hdp koalisyonu diyen ergenlere aldırmayın. mhp'ye bir şekilde taviz ve garanti verilecek, bu bakan sayısıyla da orantılı olucak tabi ki. ve olaylar gelişicek.

muhtemel bu durumda 2 senaryo var, ya zaten tek başına akp'nin otoritesi milliyetçilikle beraber sosyal demokrat, sosyalist, muhalif ve azınlıklar için yoğun bir baskı dönemine dönüşücek ya da sonraki zamanlarda bir anlaşmazlıkla hükümet çatırdayacak, tekrar bir koalisyon denemesi, güvenoyu, erken genel seçim ve ufalanan akp tabanı, merkez sağ oyları olucak.
  • 3.yü bilmem ama 4.sü taş ve sopalarla olacaktır.
  • (bkz: yav he he) bir başlığa anca bu kadar yakışır. saçmalama rekoru kırmış veled-i zina.
  • (bkz: akp koalisyon yapacağımız tarzda bir parti değildir)
    (bkz: devlet bahçeli)
    (bkz: star tv ana haber)
  • fb'de akp ile hafif hafif flörtleşen ülkücüler görüyorum şimdiden.
  • olabilitesi neden olmasın dediğim başlık.

her ne kadar mhp seçmeni yerel seçimlerde chp ile ittifak yapsa da, cumhurbaşkanlığı seçiminde yapılan ittifak o kadar da tutmamıştı diye hatırlıyorum. hatta chp seçmeni başta ve halen ekmelettinden haz etmese de, chpliler genel olarak desteklediler. ancak mhpye oy veren ve kendi seçmeni ikiye ayrıldı, bir kısmı mhpnin desteklediğine oy verirken cidden azımsanmayacak bir grup da rteye kaydı. insanlar pek üstünde durmadılar da, ben şaşırmıştım. daha 1 sene önce yerelde işbirliği yapan mhpde ne oldu da cumhurbaşkanlığında bu kadar oy kaydırdı.

kaldı ki, akp-mhp ittifakı, akp-hdpden daha gerçekçi.
  • beterin beteridir. azinlik akp bile daha iyiydi lan.(bkz: aci ama gercek)