şükela:  tümü | bugün
  • harezmşahlar'ı dağıttıktan sonra cengiz han tarafından hazar'ın batısından ukrayna'da kendilerinin bilmedikleri bölgelere keşfe gönderilmiş subutay noyan ve jebe'nin ebesine atladığı kıpçak türklerinin gazına gelip, o sıralar ukrayna'da hakim olan rus knezliklerinin hepsini kiev'de etrafına toplayıp moğolların ukrayna'nın steplerinde ''vay anam vay, be güzel lan burası aynı bizim memleket gibi dümdüz çayır, çok fena at yetişir burada şu avrupa denen yer her neresiyse seneye analarını bellerik'' şeklinde goygoy yapmalarına mani olmaya kalkışan kiev knezidir.

    bu kendini bilmezliği yetmezmiş gibi, ''lan bizim kıpçaklarla kavgamız vardı, size ne oluyor? biz size ne yapmışız ki sıranızı bekleyin henüz sizin ülkenizi istilaya gelmedik niye belanızı arıyorsunuz'' babında ulak gönderen subutay noyan'ın tepesini ulakları öldürerek heptan attırmıştır bu gerizekalı knez.

    subutay kalka savaşı'nda kendisinin ve sayıca çok üstün 60 bin kişilik ordusunun tabiri caizse amına koymuş, sonra da ''seni bulacam oğlum'' diyerek muharebe alanından ayrılmıştır. bir on seneye kalmadan ukrayna ve rusya da moğol toprağı olacaktır.