şükela:  tümü | bugün
 • pir sultan abdal onun zamaninda asilmistir, kendisinin sivas valisi hizir pasa tarafindan.
 • topkapi sarayi harem dairesi’nin gelisme donemine bircok kosk, bahce, daire, havuz ile imza atmis olan padisahtir. iii. murat havuzlu kosku, valide sultan dairesi, cariyeler kogusu gunumuze ulasan en onemli harem yapilarindandir.
 • dedesi kanuni sultan süleyman tarafından atandığı alaşehir sancak beyliği vazifesi sırasında aldığı askeri ve idari eğitimlerle padişahlığa ısınmaya başlayan,babası 2. selim han'ın 1574'te vefatı üzerine tahta oturan 12. osmanlı sultanı.haremde cariye kovalamaktan sıkıldığı dönemlerden birinde mızmızlanmaya başlayan iran'a sefer düzenleyip mağlubiyete uğratmış,bir diğerindede fas'a saldıran portekizlileri bozguna uğratmış,tüm bunlar yetmemiş hayatının son dönemlerinde şiire merak salıp itikat telkinli öğüt mahiyetinde şiirler yazıp dünyevi yaşamıyla çelişmiştir.

  güzel huylu ol.
  sen herkesin sözlerine kanma
  kalbini deniz gibi geniş tut
  herkesin işinin ne olduğuna bak
  makamına ve maiyetindeki adamlara güvenme
  çünkü onlar geçicidir,ahiret hayatını iste
  dünyanın işlerine bakma
  dünya oturma yeri değildir
  sadece köhne, geçici bir konaktır
  bu dünyaya her kim geldi ise kendi yurduna göçtü
  maddi ve manevi ilimleri öğren
  sana büyük rütbe olarak bu yeter
  cehennem ateşine girmemek için çok çalış.

  (bkz: allah yardımcın olsun murat)
 • en çok şehzade babası olan padişahtır.ava çok meraklı olduğu için "avcı sultan" olarak da bilinir.
 • peçevi, iii. murat’ı aşırı cinsel faaliyeti sonucu yakalandığı mesane hastalığı öldürdü, der. ölümünden önce, bu durumu hissetmiş ve sarayda, sinan paşa’nın yaptırdığı köşkte dinlenirken müzisyenlere,

  "bîmârım ey ecel bu gece bekle canım al"

  diye başlayan şarkıyı çaldırıp söyletmiştir. akabinde de dar-ı bekaya irtihal etmiştir. ölümüne düşülen tarihlerden biri de aşağıdaki gibidir:

  ah elinden ey adaletsiz felek feryâd u dâd
  sen murad aldın velî dünyayı kıldın nâ-murâd
 • $eyhulislamlarindan mehmet efendi'nin oglu bostanzade yahya efendi "tarih-i saf, tuhfetu'l-ahbap" adli yapitinda, padi$ah'i soyle anlatiyor; "... orta boylu, guzel yuzlu, kumral ve uzun sakalli olup iyi huyluydu. bagi$ta comert oldugu kadar, bilgili, erdemli, nuktedan, lutufkar bir padi$ahti. tahta cikar cikmaz be$ karde$ine $ehitlik $erbeti icirmi$tir..." osmanli tarihcileri, donemlerinin padi$ahlarina yarandiklarindan genellikle bu kisilerden "karde$lerine ecel $erbeti icirmisler" diye soz ederler.
 • 1582 yılında çocuklarının sünnet düğününü 55 gün ve gece kutalayarak dünya tarihine geçen en uzun şenliklerden birinin sahibi olmuştur.
 • "cimâa çok düşkün, zevk ve şevk sahibi bir hünkâr olduğundan dünyaya gelen erkek ve kız çocukları haddinden fazladır. çocuklarının sayısı üç yüz yirmi altıdır diye sözüne inanılır kimselerden duyulmuştur."

  evliya çelebimiz kendisini böyle anlatıyor, onun yalancısıyım.
 • herkesin cep telefonunun rehberinde bulunan adam.