şükela:  tümü | bugün
 • ikinci mustafa ve şehsuvar valida sultanın oğlu. 56 yaşına kadar sarayda hapis hayatı yaşadığı için biraz sinirli bir yapısı varmış. müziği sevmediği için bütün müzisyenleri saraydan uzaklaştırmış.sarayda dolaşırken cariyelerle karşılaşmamak için ayakkabılarına demir okceler taktırmış. 3 yıla yakın saltanat sürmüş.1757de ölmüş.
  ahırkapı deniz feneri onun zamanında yapılmış.
 • tahta kaldığı süre içerisinde, çıkan yangında istanbul'un yarısı yanmış,boğazın buz tuttuğu muazzam soğuk bir kış ve beraberinde kıtlık yaşanmış ayrıca veba salgını olmuştur.
 • sultan üçüncü osman 2 ocak 1699 günü istanbul'da doğdu. babası sultan ikinci mustafa, annesi şehsuvar valide sultan'dır. şehsuvar valide sultan rusdur. tahta çıktığı 56 yaşına kadar sarayda hapis hayatı yaşadığı için sinirli bir yapıya sahip oldu. ancak yine de şefkat ve merhamet sahibi, özellikle yalanı ve rüşveti sevmeyen bir insandı.

  sultan üçüncü osman'ın musikiden nefret ettiği için bütün müzisyenleri saraydan uzaklaştırdı. sarayda dolaşırken cariyelerle karşılaşmak istemediği için ayakkabılarına demir ökçeler taktırmıştı. ökçelerden çıkan sesi duyan cariyeler padişahın geldiğini öğrenip yoldan çekiliyorlardı. 2 yıl, 10 ay, 18 gün saltanat sürmüş bu süre içinde yedi tane veziri azam değiştirmiş, dönemi boyunca içte ve dışta barış ve huzur yaşanmıştır.

  sultan üçüncü osman'ın zaman zaman kıyafet değiştirerek halkın arasına karıştığı bilinmektedir. 30 ekim 1757'de vücudunda çıkan bir çıbanın verdiği hastalıkla vefat etti. cenazesi yeni camiye sultan birinci mahmud han'ın yanına defnedildi.

  padişahın geride bıraktığı eserler arasında,
  ağabeyi sultan birinci mahmud zamanında yapılmaya başlanan ve onun döneminde inşaatı tamamlanan, kendi adını verdiği nur-i osmaniye camii meşhurdur (5 aralık 1755).
  sultan üçüncü osman döneminde yapılan diğer eserler şunlardır;
  aydın cihanoğlu camii ve
  ahırkapı deniz feneri.
 • 1754-1757 yılları arasında hukumdarlık yapmış bu zatın doneminde kayda değer olan olaylar sadece istanbul yangınlardan ibarettir.
 • en uzun süre (56 ya$ına kadar) kafes'te kalma rekoruna sahip $ehzadedir.
  (ondan sonra ikinci ahmet ve birinci abdülhamit gelir)

  (bkz: $im$irlik)
 • en az tanınan osmanlı padişahlarından biri.
  dönemnde büyük bir savaş olmaması ve önceki 2 osmanın da baya popüler olması buna etken olabilir.
  tahta çıktığında önceki padişahların aksine sadece askerlere değil asker emeklilerine de culus bahşişi vermiştir.
 • veli karakterdeki birinci mustafa, müstebit ananın elinden çok çekmiş deli ibrahim ve hassas yaradılışlı beşinci murat gibi kıymetli insanlara "deli" yaftasını rahatlıkla yapıştıran tarihin/ tarihçilerin bu psikolojisi oldukça bozuk hünkarımızı çok normalmiş gibi anmasını anlayabilmem mümkün değil.

  selatin camilerimizden nuruosmaniye camii onun döneminde tamamlanmıştır.

  ha bir de kendisine feci derecede kıl olan sadrazamı yüzünden canlı canlı gömülmesi korkunç.
 • döneminde nuruosmaniye tamamlanan padişah. çok yaşlı tahta çıkmış ve evlenmemiştir. çabuk sinirlenen bir tabiatının olduğu söylenir. bu yüzden kısa sürede çok sadrazam değiştirmiştir. işin ilginci adını verdiği nuruosmaniye camii tahta çıktığında %95 tamamlanmıştı. bir başka deyişle, selefi birinci mahmud birkaç ay daha yaşasa bu eser belkide nurumahmudiye diye anılacaktı. gerçek anlamda bu padişahın döneminde yapılan en önemli eser beyazıt yangın kulesidir.
 • tahta çıkana kadar 51 yıl boyunca kafes kasrında kapalı kalmıştır.
  osmanlı hanedan tarihinde, hapiste tutulan şehzadeler arasında yarım yüzyılı aşan süresiyle bir rekorun sahibi oldu.
  saltanatı 1754 - 1757 yılları arasındadır.
  çocuğu olmamıştır.

  tema :
  (bkz: osmanlı şehzadeleri)
 • kadın ve müzik düşmanı olan bir padişahtır. kadınların karşısına çıkmaması için ayakkabısına demir takan ve ses sayesinde,sesi duyan kadınların ortalıktan kaçmasına sebep olan aklından şüphe ettiğim ve de bu denli düşmanlığa neden olacak bir mantıklı sebep var mıdır acaba diye de düşündüğüm biridir.

hesabın var mı? giriş yap