şükela:  tümü | bugün
 • ikinci mustafa ve şehsuvar valida sultanın oğlu. 56 yaşına kadar sarayda hapis hayatı yaşadığı için biraz sinirli bir yapısı varmış. müziği sevmediği için bütün müzisyenleri saraydan uzaklaştırmış.sarayda dolaşırken cariyelerle karşılaşmamak için ayakkabılarına demir okceler taktırmış. 3 yıla yakın saltanat sürmüş.1757de ölmüş.
  ahırkapı deniz feneri onun zamanında yapılmış.
 • tahta kaldığı süre içerisinde, çıkan yangında istanbul'un yarısı yanmış,boğazın buz tuttuğu muazzam soğuk bir kış ve beraberinde kıtlık yaşanmış ayrıca veba salgını olmuştur.
 • sultan üçüncü osman 2 ocak 1699 günü istanbul'da doğdu. babası sultan ikinci mustafa, annesi şehsuvar valide sultan'dır. şehsuvar valide sultan rusdur. tahta çıktığı 56 yaşına kadar sarayda hapis hayatı yaşadığı için sinirli bir yapıya sahip oldu. ancak yine de şefkat ve merhamet sahibi, özellikle yalanı ve rüşveti sevmeyen bir insandı.

  sultan üçüncü osman'ın musikiden nefret ettiği için bütün müzisyenleri saraydan uzaklaştırdı. sarayda dolaşırken cariyelerle karşılaşmak istemediği için ayakkabılarına demir ökçeler taktırmıştı. ökçelerden çıkan sesi duyan cariyeler padişahın geldiğini öğrenip yoldan çekiliyorlardı. 2 yıl, 10 ay, 18 gün saltanat sürmüş bu süre içinde yedi tane veziri azam değiştirmiş, dönemi boyunca içte ve dışta barış ve huzur yaşanmıştır.

  sultan üçüncü osman'ın zaman zaman kıyafet değiştirerek halkın arasına karıştığı bilinmektedir. 30 ekim 1757'de vücudunda çıkan bir çıbanın verdiği hastalıkla vefat etti. cenazesi yeni camiye sultan birinci mahmud han'ın yanına defnedildi.

  padişahın geride bıraktığı eserler arasında,
  ağabeyi sultan birinci mahmud zamanında yapılmaya başlanan ve onun döneminde inşaatı tamamlanan, kendi adını verdiği nur-i osmaniye camii meşhurdur (5 aralık 1755).
  sultan üçüncü osman döneminde yapılan diğer eserler şunlardır;
  aydın cihanoğlu camii ve
  ahırkapı deniz feneri.
 • 1754-1757 yılları arasında hukumdarlık yapmış bu zatın doneminde kayda değer olan olaylar sadece istanbul yangınlardan ibarettir.
 • en uzun süre (56 ya$ına kadar) kafes'te kalma rekoruna sahip $ehzadedir.
  (ondan sonra ikinci ahmet ve birinci abdülhamit gelir)

  (bkz: $im$irlik)
 • ikinci mustafa'nın üşütük oğlu, yirmibeşinci osmanlı padişahı,

  bir çeşit trans halinde hasta yatarken kendinden önce öldürülen vezirleri düşünen ragıp paşa tarafından canlı olarak gömdürülmüştür.
 • en az tanınan osmanlı padişahlarından biri.
  dönemnde büyük bir savaş olmaması ve önceki 2 osmanın da baya popüler olması buna etken olabilir.
  tahta çıktığında önceki padişahların aksine sadece askerlere değil asker emeklilerine de culus bahşişi vermiştir.
 • veli karakterdeki birinci mustafa, müstebit ananın elinden çok çekmiş deli ibrahim ve hassas yaradılışlı beşinci murat gibi kıymetli insanlara "deli" yaftasını rahatlıkla yapıştıran tarihin/ tarihçilerin bu psikolojisi oldukça bozuk hünkarımızı çok normalmiş gibi anmasını anlayabilmem mümkün değil.

  selatin camilerimizden nuruosmaniye camii onun döneminde tamamlanmıştır.

  ha bir de kendisine feci derecede kıl olan sadrazamı yüzünden canlı canlı gömülmesi korkunç.
 • amcası üçüncü ahmet tarafından, birinci mahmut'a da yapıldığı gibi o da hadım ettirildiği için çocuğu olmamıştır.