• 4 yıldır* yaptığım her hatada, kendime kızdığım her hareketimde içeriğindeki 'yeniden iyi biri olmak mümkün' cümlesini aklıma getiren kitap.

kitaptaki hayat şartları tamamen farklı olmasına rağmen neredeyse tüm yaşantılara hitap edebilen bir kitaptır ve tarafımca asla unutulmayacaktır.

--- spoiler ---

...yalnızca bir günah vardır, tek bir günah. o da hırsızlıktır. onun dışındaki bütün günahlar, hırsızlığın bir çeşitlemesidir...”
    ...
    bir insanı öldürdüğün zaman, bir yaşamı çalmış olursun. karısının elinden bir kocayı, çocuklarından bir babayı almış olursun. yalan söylediğinde, birinin gerçeğe ulaşma hakkını çalarsın. hile yaptığın, birini aldattığın zaman doğruluğu, haklılığı çalmış olursun. anlıyor musun?
    --- spoiler ---
  • dün gözyaslari icinde bitirdigim ve etkisi uzun süre gecmeyecek olan olaganüstü bir kitap. 12 yasindaki bir cocuktan insanlik dersi almak..
    "afganistan'da çocuk çok ama çocukluk yok."
  • yıllar önce okuduğum ve bende ayrı bir yer edinmiş khaled hosseini romanı.

romandan uyarlama aynı isimde filmi de var. ben romandan uyarlanan projeleri izlemeyi pek sevmem çünkü genelde güzel yapamıyorlar. bu akşam nedense bu filmi izlemek istedim. emir'i "amir" diye seslendirdiklerini görünce alt yazı açtım. normalde orijinal dilde izlemek ilk tercihimdir ama bu film darice (afganistan'da konuşulan farsça) olduğu için seslendirme tercih etmiştim çünkü farsça bildiğimden kafamda sürekli darice ile karşılaştırma yapıp bir yandan çeviri nasıl yapılmış diye kontrol etmekten filme odaklanamam diye düşündüm. izleyince öyle olduğunu görünce tekrar seslendirmeyi açtım. emir'e amir (ömer'e omar, süreyya'ya soraya vs.) denmesine takılmamaya çalışarak izledim.

emir'e gıcık olsam da oynayan çocuk çok tatlıydı. film başarılı uyarlanmış diyebilirim ama kitabını okumadan izlemenizi tavsiye etmem. okurken de izlerken de gözyaşımı tutamadığım yerler oldu.

--- spoiler ---
    ahh hasan ahh. okuduğumda beni mahveden olayı izlemek çok acıydı. emir adam değilsin ve hasan'ın arkadaşlığını, sadakatini hiç haketmedin...

emir öyle hatalar yaptı ki sonunda hasan'ın oğluna sahip çıkıp vicdanını rahatlatma çabasına rağmen ben onu affedemedim...
    --- spoiler ---

kitabı okurken beni çok etkileyen bu sözleri filmde de güzel işlemişler. eklemeden geçemedim.

"...hayatta bir tek günah vardır, o da hırsızlık. tüm diğer günahlar hırsızlığın bir türevidir. bir insanı öldürdüğünde hayatını çalmış olursun. karısının elinden kocasını, çocuklarının elinden babalarını almış olursun. yalan söylediğin zaman bir insanın elinden gerçeği öğrenme hakkını çalmış olursun. hayatta çalmaktan daha kötü bir şey yoktur...."

--- spoiler ---
    ayrıca bu sözleri söyleyen kişinin hayatındaki önemli kişilerden gerçeği öğrenme hakkını çalması çok manidar...
    --- spoiler ---
  • bir kaç ay önce mudanya-kabataş feribotunda yanımdaki kızın salya sümük ağlamasına sebep olmuş kitaptır.
    evet bildiğin burnu akıyordu kızın ağlamaktan
  • siz bu kitabı nasıl okudunuz, filmini nasıl izlediniz!
    allah kahretsin.
    çocuklar üzerinden anlatılan acı hikayelerini yüreği kaldırmayacak olanların asla okumaması gereken bir kitap, izlememesi gereken bir film. sakın öyle yumuş yumuş merhamet hissinize kapılıp daha hassas insanlara izletmeye kalkmayın. acıyı duyumsamak için illa "kör göze parmak" şeyler okuması, izlemesi gerekmeyen insanlar var. bir hafta, bir ay asla uyuyamayacak insanlar var.
    dram filmi var, bir de geber filmi var. bu ikincilerden.
  • "yukarıda bir yerde bir tanrı varsa, umarım benim viski içmem ya da domuz yememden çok daha önemli meselelerle uğraşıyordur."
  • --- spoiler ---

iyilik bu topraklari terk etti.olumlerden kacmanin yolu kalmadi.
    --- spoiler -
    ----- spoiler ---

zaman acgozlu bir sey tum ayrintilari calip kendine sakliyor.
    --- spoiler ---
  • okunmasi gereken kitaplardan biri.

okuduktan sonra, en sevdiginiz on ya da bes kitap arasina rahatlikla girecek, bana bir kitap tavsiye et diyenlere, ilk akliniza gelenlerden biri olacak kitap.

bunun filmi de cekildi.
    tavsiyem; kitabi okumadiysaniz da, okuduktan sonra da filmini izlememeniz.

kitap ic sesler uzerinden gidiyor, ve tum guzelligi orada.
    filmde ic sesler hic bir sekilde yansitilmamis, ve kitabin buyusunu, etkileyiciligini hic bir sekilde yansitamamislar, kitaptan apayri bos bir film olup cikmis.

kitap ile film birbirinden cok farkli, sadece kitabini alin ve okuyun.
  • "senin mutlu olmana ancak senden bir şey almaya hazırlandıkları zaman izin verirler.'' sözüyle tanışmamı sağlamış kitaptır kendisi. okuduğumda bir cümle ancak bu kadar anlamlı olabilir demiştim.
  • okuduktan sonra göz yaşlarımı tutamadığım, anneme bazı kısımlarını okurken ise höykürerek ağladığım kitap.
    radikal islamcıların herkesin, özellikle çocukların hayatlarını nasıl bok ettiğini gözler önüne seriyor resmen bu hikaye.
    müslüman alemine bu gibi kitaplardan bol miktarda lazım, ki demokratik, laik ve hukuka dayalı devletlerin kıymeti bilinsin. radikal güçlerin kimlerin maşası olduğu anlaşılsın...
hesabın var mı? giriş yap