şükela:  tümü | bugün
  • halit hüseyni'nin 2003 tarihinde yayınlanan ve bestseller olan ingilizce romanı
  • harika bir roman.

afganistan'ın değişim hikayesi.. monarşi'den rus savaşlarına, taliban dönemine ve sonrasında 11 eylül saldırılarına kadar ulaşan bir hikaye.

okurken sık sık kendinizi ağlarken bulacaksınız.
    radikalizmin ne kadar tehlikeli olduğunu, silah sesleriyle büyüyen çocukların barışı bilmediklerini ve tehlikenin en beklenmedik zamanda karşınıza çıktığını bir kez daha anlayacaksınız.

okumayanlara şimdiden iyi okumalar...
  • bir kaç ay önce mudanya-kabataş feribotunda yanımdaki kızın salya sümük ağlamasına sebep olmuş kitaptır.
    evet bildiğin burnu akıyordu kızın ağlamaktan
  • okunmasi gereken kitaplardan biri.

okuduktan sonra, en sevdiginiz on ya da bes kitap arasina rahatlikla girecek, bana bir kitap tavsiye et diyenlere, ilk akliniza gelenlerden biri olacak kitap.

bunun filmi de cekildi.
    tavsiyem; kitabi okumadiysaniz da, okuduktan sonra da filmini izlememeniz.

kitap ic sesler uzerinden gidiyor, ve tum guzelligi orada.
    filmde ic sesler hic bir sekilde yansitilmamis, ve kitabin buyusunu, etkileyiciligini hic bir sekilde yansitamamislar, kitaptan apayri bos bir film olup cikmis.

kitap ile film birbirinden cok farkli, sadece kitabini alin ve okuyun.
  • 4 yıldır* yaptığım her hatada, kendime kızdığım her hareketimde içeriğindeki 'yeniden iyi biri olmak mümkün' cümlesini aklıma getiren kitap.

kitaptaki hayat şartları tamamen farklı olmasına rağmen neredeyse tüm yaşantılara hitap edebilen bir kitaptır ve tarafımca asla unutulmayacaktır.

--- spoiler ---

...yalnızca bir günah vardır, tek bir günah. o da hırsızlıktır. onun dışındaki bütün günahlar, hırsızlığın bir çeşitlemesidir...”
    ...
    bir insanı öldürdüğün zaman, bir yaşamı çalmış olursun. karısının elinden bir kocayı, çocuklarından bir babayı almış olursun. yalan söylediğinde, birinin gerçeğe ulaşma hakkını çalarsın. hile yaptığın, birini aldattığın zaman doğruluğu, haklılığı çalmış olursun. anlıyor musun?
    --- spoiler ---
  • güzel sürükleyici bir kitaptır. ama ne yalan söyleyeyim günümüz kapitalist şeytanının etkisiyle şöyle bir şey de aqklıma gelmedi değil hani. ben olsam bu kitabı 2 veya 3 kitap halinde yazar satardım. her biri de güzel ve anlamlı da olurdu..

--- spoiler ---

birinci bölüm afganistanda geçen ilk yıllar. sonra abd ve sonra tekrar dönüş gibi
    --- spoiler ---.
  • --- spoiler ---

iyilik bu topraklari terk etti.olumlerden kacmanin yolu kalmadi.
    --- spoiler -
    ----- spoiler ---

zaman acgozlu bir sey tum ayrintilari calip kendine sakliyor.
    --- spoiler ---
  • çok satıyor bu kitap dedi kitapçı, merak edip can sıkıntısından aldım.
    2 gün sürdü kitabı bitirmem. hemen filmini izlemek istedim, film hayal kırıklığıydı benim için.
    kitap kardeşlik, dostluk, yalan, korkaklık, sevgi, çaresizlik, bağlılık... ve birçok duyguyu çok güzel harmanlamış ve tam bir insan dersi vermiş. okumayanlara şiddetle tavsiye ederim. aynı yazarın diğer kitabını bir muhteşem güneş, gerçekten sürükleyici bir kitap, yazarı okurken bir ülkenin gerçeklerini dünyaya haykıracak kadar başarılı bir yazar olduğunu düşündüm. aynı şekilde bizim yazarımızda umarım bizim gerçeklerimizi tüm dünyaya haykırmayı başarır.
  • okuduktan sonra göz yaşlarımı tutamadığım, anneme bazı kısımlarını okurken ise höykürerek ağladığım kitap.
    radikal islamcıların herkesin, özellikle çocukların hayatlarını nasıl bok ettiğini gözler önüne seriyor resmen bu hikaye.
    müslüman alemine bu gibi kitaplardan bol miktarda lazım, ki demokratik, laik ve hukuka dayalı devletlerin kıymeti bilinsin. radikal güçlerin kimlerin maşası olduğu anlaşılsın...
  • başı sonu ne olursa olsun bittiğinde insanın genzinde bir acıma, dilinde de bir pas tadı oluyor.
hesabın var mı? giriş yap