şükela:  tümü | bugün
  • (bkz: hlathguth)
  • uçurulan ve küstürülen yazarlara af getirilmesi konusu her ne kadar ilgi çekici olsada, bir başka alternatif olarak yeni yazar alımını düşünmek gerekir bence. emin olun taze kanlarla sol frame cıvıl cıvıl olur.

(bkz: kendim için söylüyorsam ne olayım)
  • eski nickini kendi rızasıyla ancak bundan hiç de hoşnut olmayarak bırakmış bir yazar olarak diyebilirim ki,
    kesinlikle desteklediğim genel af tasarısıdır...

bir nick, bir mahlas hakikaten önemli..
    herkesin tek amacı bilgi paylaşmak olmayabilir..
    bu gayet doğal... eğlenmek, şizoid bi kimlik yaratmak, sapıtmak, şu bu vs bir sürü gerekçe mümkün..
    ha size makul gelmez, ona gelir ama.. kime ne ki...

ben mesela, gerek duymamış olsaydım eski kimliğimi dibine kadar kullanmayı sürdürmek isterdim bu semalarda..
    çünkü kabul edelim, mahlaslar, bazı bazı sadece mahlas olmaktan öte, artık bir marka haline geliyorlar...

mahlas sahibinin topladığı sempati, antipati vs kombolarından ortaya bir aura çıkıyor... bu çok çok normal..
    sadece bir mahlasın ardında yazan kişi olmaktan ziyade, bir imajiner kimlik de oluşabiliyor.. ki oluyor...

işte, atıyorum bir kerizettin troleybüs, başka bir nickle yazmak zorunda bırakıldıysa türlü haklı ya da haksızlığı tartışılır nedenle, ve arzu ediyor ise, eski nickiyle dönebilmeli ve yazabilmeli arkadaşım..

neden yazamasın ki..
    adam aynı adam..
    nicke yasak vurmak ne kadar makul anlamadım ki..

o nicki o kimliği mındar ettin, artık sana yasak ı ıh! demek bana manidar gelmiyor..

hülasası, kendisinden faydalanmayı arzu eden kimlik sahipleri için ben bu affın çok da makul olacağına inanıyorum...
    son zamanlarda zenciye katıldığım yegane husus olarak da tarihte yerini alsın bakalım bu fikrim
  • tarihi , aflarla dolu bir ülkenin sözlüğünden beklenecek hareket. yalnız şöyle bir ayrıntı var. küsen yazarı nasıl affedeceksin. adam sana küsmüş yahu. o seni affedecek mi bakalım.
  • (bkz: hotari hanzo)
  • artik sikini sallayanin yazar olabildigi bir sozlukte son derece gereksiz buluyorum boyle bir seyi.

nickfallin'in de bir zamanlar soyledigi gibi, zaten ucan - kacan sozlukte yazmaya devam ediyor. kustum gidiyorum diyenler farkli nicklerle ortalikta geziniyor. aha ben bile boyle yapanlardanim.

o yuzden af ciksinmis, cikmasimis bos isler bunlar. sozluge geri donmek isteyen pasa pasa gider yeni bir nick alir, yazar olma sirasini bekler. haaa eski nikini mi istiyor tekrar? o zaman komikhobbit'in yaptigini yapip komikhobbit2 gibi bir nick alir. atla deve mi bu?
  • sozlukteki bir cok yazarin sikini sozluge yazar olabilecek kadar sallayabildigini bizlere gosteren tekliftir. yedinci nesil yazar alimlarinin hangi kistaslara gore yapildigini ailecek merak ediyoruz.
  • neymiş sol frame in hızlandırılması için af çıkarmakmış,onun yerine 30000 in üzerinde onay bekleyen çaylak var,eğer sol frame hızlandırılmak isteniyosa onay bekleyen çaylaklar alınsın yazar olarak,neden öncelik ucurulan ve kusturulen yazarlara tanınsın ki...
  • bu sözlüğü oluşturanlar yazarlar olduğuna göre ve yeni yazarların bu sözlüğe katılması da eski (şu anda yazmaya devam eden ya da bırakmış) yazarlar sayesinde olduğuna göre (sonuçta itiraf nokta kom üyesi değilsek bu adamların arasında yazabilmek için bu kadar kastık) eski, buraya birikimini bir şekilde aktarmış kişilerin basit hatalar yüzünden buradan uzaklaşması ve geri dönememesi bence de doğru değil. hevesli hevesli bir kaç sene okur olarak bekledim yazar olabilmek için ve şu anda göremediğim için üzüldüğüm birçok insan buradaydı o zamanlar.

burada yazmakta olan herkes birer değerdir. bu değerlerin içerisinde sözlüğün sözlük olmasına dikkate değer oranlarda katkıda bulunan insanlar vardır ve bu insanlar "nickname" denen adlandırmaları ile tanınırlar. burayı okuyan, bir ya da birkaç yazar sayesinde burayı seven biri bu adamları daha sonra başka bir nick aldıklarında bulamaz. ve ayrıca yeniden yazar olunabiliyorsa bir şekilde, zaten başkasına devredilmeyen kullanıcı adını geri alınabilmelidir.

insanın doğduğu zaman kendi adını koyamamak gibi bir sorunu var. seni temsil eden, duyulduğunda seni anımsatan ya da hatırlatan bir "ad" seçebileceğin bir yer eksi sözlük. yani senin kişiliğini ya da en azından sunmak istediğin kişiliği ya da bir şekilde senin mümkün olduğunca özgür bir şekilde koymak istediğin "ad"ını sana sunan bir sözlüğün bir şekilde seninle yolunu ayırıp daha sonra seni yeniden buyur ettiğinde sana ad konusunda senin için "en çok"a denk sayılabilecek bir değerle var olan bir ya da birkaç kelimeni sana yasaklayıp "ille onu istiyorsan kıçına başına bir şeyler ekleştir." diyecek olması biraz abartı olacaksa affedin ama telekom'un yasaklamalarını andırır.

bir yazarın şutlandıktan sonra ancak dalavere ile geri gelebilmesi gibi bir sorunu var sözlüğün aslında işin açıkçası. tabii ki ben bundan emin değilim ama böyle görünüyor aklım döndüğünce okuyabildiklerimden. oysa sözlüğü yaratanlar burada senelerdir yazıp duran insanlar. ve sözlük ne yazık ki bu konuda acımasız: elektrikli sandalye. sonra reenkarnasyona uğrayıp başka bir kimlikle geri gelene kadar başka dünyalarda takıl ya da sözlüğü çok seviyorsan mezarında dönüp dur. sözlüğün ebesi, tck, bunlar çok önemli, ama sözlüğün ve içindeki yazarların (her ne kadar michael jackson'a devretmiş de olsalar haklarını) varlığı da önemli eğer burası hakkında bir konu ise bu.

kanunlar bile size belli bir süre ile uzaklaştırma gibi "suç"a yönelme durumunu caydırma ve hatalarını farkettirme amaçlı cezalar veriyor.

benim de kişisel olarak düşüncem daha önce yazarlığı elinden alınmış, yazarlığa devam ettiği halde artık yazmayı bırakan ve ama bu sözlüğün var olmasına katkıları olmuş "insan"ların yeniden yazar olabilmeleri ve yeniden yazar olduklarında istedikleri (yani kullanılmayan herhangi bir nickname'i ya da eski nickname'lerini) alabilmeleridir.

beni neden geriyor daha yeni sayılabilecek bir yazar olarak? çok basit: tırsarak yazmak istemiyorum. ve kimse de tırsarak yazmamalı, hemen herşeyden tırsmak zorunda kaldığımız bir ülkede yaşayan insanlar olarak. gerçekten sözlüğün ebesini sikecek ya da sözlüğün kanunlarla başını derde sokacak şeyler yazılacak olduğunda herhalde bunun bir diyeti olmalı. ama 30 tane entry'yi sözlük formatına uyduracam, göte sokmayacam, götüme sokturmayacam diye yazmak için kasmaktansa özgür bir ruh hali* ile daha iyi yazılmış 3 tane entry girip salak bir zamanıma denk gelmiş 4'üncüsünde 3 aylığına uzaklaştırma cezası almayı şahsım adına yeğlerim. konunun sorumlusu, sözlüğün kural koyucusu değilim bu yüzden belki yeterince iyi bir öneri değildir ama bence konu üzerinde düşünülerek değişiklikler yapmaya değer.

eminim benim gibi bir sürü salak, ibrahim tatliseks gibi adamların önce nick'ini sonra yazılarını görünce kopup okumaya başladı sözlüğü.

herkes buradan isteği dışında, kendi isteği ile ya da ikisinin arası hallerle gitmek durumunda kalabilir.
    ama sahne nasılsa boş kalmıyor diye bir kusurunu gördüğünüz sanatçıyı sonsuza kadar aforoz etmek doğru mudur? değildir, aforoz etmektir çünki.*