şükela:  tümü | bugün
  • nokia 7700' ın tanıtıldığı nokia türkiye web sayfasında teknik özellikler kısmında yazılmış olup "ne bu?" dedirttiren, "acaba iletişime kapalı olduğu halde diğer fonksiyonlarının kullanıldığı ve böylece uçaktaki elektronik cihazlarla enterferansa girmeden oyun, ajanda, kamera vs özelliklerinin uçuş esnasında sıkıntılardan sıkıntı beğenmek yerine kullanılabildiği bir mod mudur?" diye aklıma gelen uzunca soruyu buraya yazmama neden olmuş moddur.
  • ilk smartphone'lardan beri var olan bir ozellik olup, cihazin ucakta kullanilabilir $ekilde tum radyo servislerini kapadigi halidir. series 60 telefonlarda*** default pakette olmayan bu ozellik ekstra yazilimla yapilabiliyor (bkz: system tools)
  • (bkz: flight mode)
  • sim kartı akıllı olmayan kimselerin telefonu bu modu yakalayabilecek yapıda ise, kötü bir durum oluyor. bu cep telefonu özelliğini kullanmak isteyenlere, kartlarını akıllandırmaları önerilir.
  • sony ericsson p800 ile literatüre girmiş, sony ericsson p900 ile devam etmiş, cep telefonlarının sim kartları takılı olduğu halde, yeniden başlatmadan sms,wap,gprs gibi operatör ilişkisi gerektiren temasları kesen telefon modu.
  • telefonun gsm bağlantısını (sinyalini) kesen moddur. bu şekilde telefonun diğer özelliklerinizden yararlanmanızı sağlar.
  • insanın sadece sinirlerinin bozulmasına yol açan bi teknolojidir. uçakda bunu kullanmayı denediğinizde öncelikle yolcular geleyana gelir , es kaza hostesler (özellikle atlas havayollarının can hosteslerine selam olsun) "elektronik eşya iniş kalkış dışı kullanılabilir" deseler bile yolcular , "nasıl olur böyle bişey ", "uçak düşse ölsek ne olacak" şeklinde vakayı harlandırırlar. çevrede stand by modunda bekleyen diğer yolcular bi anda aktive olup sağlı sollu kombolar yapmaya başlarlar. netice olarak yolcularla tartışıp laf yetiştirmekten zaten tel'i kulanmanız mümkün olmaz .

bi de kazanması imkansız olan bi tartışmanın içindesinizdir insanların ölüm korkusuna karşı sizin teknik olarak haklı veya haksız olmanızın bir önemi yoktur. özetle "flight mod" un uçakta kullanılabilitesi olabileceğini zannetmiyorum, ama real time tartışma yaşayıp sinir bozukluğuna rağmen kendizini test etmek isterseniz faydalı bir özellik.
  • sony ericsson w800i de yalnızca walkman özelliğini kullanabildiğiniz mod. lakin firmware sürümünüz r1bc002'den eski ise bu modda tuş kilidini aktif hale getirirseniz fotoğraf makinası özelliği de çalışıyor.
  • iphone'da da mevcuttur.
  • tartışmalı mevzuları yaratan seçenek.

bilindiği üzere uçak modu tüm sinyalleri kesen bir seçenek. radyo bile devredışı kalıyor. ama gelin görün ki bunu çevrenize anlatın. en az bir hostes (uçak,otobüs vs) veya bir pinpirikli teyze olduğunda engin tartışmalara girmeniz an meselesi. hele ki bu insanlar teknoloji özürlüyse daha da vahim.

sen kalk 48 yaşında itiraz eden yanındaki amcaya "beyfendi bakın sinyali kesiyor, cep telefonu açık değil" de. anında aforoz edilirsin.milletin yanında şov yaparcasına "vay uyanık, ekranın ışığını gördüm sen benim mi kandıracan bak şu gözlere,kaç yıllık hayat tecrübem var yutmam ben bunları "dediğinde, "ulan senin hayat bilgin, cahilliğini örtmeye yetmez!!" deyip telefonu olduğu gibi gözüne geçirip gırtlaklayasınız gelebilir, ama çevrenizdeki gaza gelen paranoyak grupla açıklama yapmanız çok zorlu olur. kaldı ki sizi kurtaracak o zarif iyi niyetli ve taş gibi hostes kızımıza da güvenmeyin; sizin yanınızda olmayıp güruhun ateşini dindirmek için ne yazık ki sizin bildiğinizi es geçip sizden kapatmanızı rica edecektir.(sizin safınızı tutarsa söylediklerini bir dingilin teki yanlış yorumlayıp komple elektronik cihazı açabilir.) benim uzaktan gördüğüm tartışmalar hep bu yönde.

bu yüzden böyle tatsız manzaralara yer vermemek için şunları deneyin.

1) sanıyorum ki uçak moduna aldığınızda yaptığınız tek şey müzik dinlemek olacak. böyle bir durumda aleti cebinizde tutmaya özen gösterin. şarkı listesine bakmanız gerekirse de bunu yapmayın,ileriye geriye kaydırın ama cebinizden veya başka bir yerden çıkmarmayın.çıkaracağınız zaman ise gizli gizli yapın. (koridor kenarında oturanlara tavsiye edilmez)

2) 1 dekinin dışında bir eyleme kalkışacaksanız, yapmayın. metin yazmak, yazı okumak, oyun oynamak gibi parmakları ve gözleri aktif isteyen eylemler yukardaki tartışmalara birebir sebep verir. türkiye'deki insanların bu konudaki bilgi düzeyleri 3-4 yılda anca yerleşir. türkiye dışı yerlerde bunu yapacaksanız da temkinli olur; çünkü kaz kafa her yerde kaz kafa, sizi anlayamayabilir.

3) bunu ben uyduruyorum ama buna da dikkat edin. hiçbir şekilde ne kalkışta ne de inişte,flight mode, safe mode vs. ile de olsa elektronik aletle işiniz gücünüz olmasın. çünkü iniş ve kalkışlar en çok elektronik sistem ve aksanın kullanıldığı anlar. "ya bunun dalgasından nolcak" demeyin. ölmezsiniz 5 dk dan.

4) şehirler arası otobüslerde 1 ve 2 ye harfiyen uyun. gece atraksiyon yapmayın, kıl muavinin gözüne ışık çarpacaktır emin olun. alet cebinizde olsun.

sonuçta uçak modu çok elverişli bir seçenek olsa da tamamen insanların hoşgörüsüne dayanan birşey. şimdilik çaktırmadan kullanın.

birkaç mesajdan sonra gelen not: kullandığınız firmada sizden istenen güvenlik kurallarına uyun, eğer firma size flight mode a izin veriyorsa bunları yapın.