şükela:  tümü | bugün
 • eğer ki bu işi abdde yapmak istiyorsanız tavsiyem .. yapmayın, sakın ola ki elçiliğe gidip "ben uçuş eğitimi almak için abdye gitmek istiyorum" demeyin, o eskidendi...
 • (bkz: bon air)
  (bkz: top air)
 • türk kuşu vardır birde. türk hava kurumunun bünyesindeki uçuş okuludur. tek rakibim türk hava yolları lafı da buradan gelmektedir. sürücü kurslarının verdiği gaz ile uçuş okulundaki öğrencileri gibi eğitim verildiği iddia edilmektedir. onların altında bilmem kaç km/h hız yapan moturlar varken sizde 15-20 beygir var. ama "önemli olan inanmak", "inanmak başarmanın yarısıdır", "hadi aslanlarım", "kimse tutamaz sizi" gazları ile rakip olmuşlardır thy ye.

  tabi bu türk kuşu başka anlamlara da gelmektedir. kişilerin içi fesat olduğu sürece güzide dilimiz türkçenin elastikliğinden kurtulamayız. zamanında "kuşu kalkmaz" diye bir şarkı vardı. bu şarkı türk hava kurumu uçuş okuluna bir göndermedir. kızımın hiç uçağa binmemiş ve buna istinaden gaz ile bu şarkıyı söylemiştir.
 • izmir*'de bulunan ikinci ana jet us komutanlığı, hava harp okulu mezunu teğmenlerin eğitim aldığı bir diğer uçuş okuludur.

  edit: türk deniz kuvvetleri'nin ihtiyaçları doğrultusunda denizci pilot adaylarına da eğitim verilmektedir.
 • ben eğitimimi prag da alıyorum. malesef türkiye deki fiyatların çok altında , elinizde ppl lisansı varsa en azından on ay içerisinden lisansınızı alabilirsiniz. eğitim kalitesi olarak da ülkemizden çok ilerdeler. ayrıca aşırı kötü hava şartları olmadıkca da uçuruyorlar çünkü hava genelde kötü. :) buda haliyle pilotajınızı geliştiriyor. tabi easa lisansı olması da ayrı bir avantaj.
 • yakın zamanda yurtdışında uçuş eğitimi almak istiyorum. konu hakkında detaylı bilgilendirebilecek arkadaşlar yardımcı olurlarsa sevinirim .
 • işbu entry'nin girildiği tarihlerde başlamanın tam anlamıyla aptallık olduğu okuldur. aklınızı peynir ekmekle yemiş olmanız gerekmektedir. sebeplerine gelecek olursak;

  1- covid yüzünden avrupa pazarında hali hazırda atpl sahibi, hem sağ hem de sol koltukta toplamda 15000'in üzerinde, tip sertifikalı pilot açıkta. avrupalı bayrak taşıyıcılar bu pilotları ilk aşamada tercih etmeyecektir belki ama, düşük maliyetli taşıyıcılar için uçurmaya hazır ve maliyetsiz personeldir bunlar. bu pilotlar dururken okulda çıkmış sıfır saatli bir adamı tercih edeceklerini beklemek hayli boş bir hayal.

  2- bu okullar sizden euro bazında para alır. ortalama 70,000 euro'dan bahsediyoruz. bugünün kuru ile 670,000 tl civarı. hadi her şey iyi gitti, işe girdiniz diyelim. covid sonrası yaşanan özlük hak kayıplarının başında ciddi maaş indirimleri var. eskiden bu parayı 4 yılda amorti edecekken bundan sonra 8 belki 10 yılda bile edemeyeceksiniz. düpedüz aptallık. parayı faize koy, daha iyi.

  3- türkiye'de yabancı pilot çalıştırma kısıtlaması getirilse bile batacak ve işten çıkarma yasağı sonrası açıkta kalacak türk pilot sayısı bile, iatanın 2019 öncesi yolcu seviyesine dönüş için öngördüğü 2024'e dek açığı kapatmak için fazlasıyla yetecek sayıda.

  bunlar gibi onlarca sebep sıralayabiliriz ama değer mi? hayır. kafanızı duvara dayayıp bir aşağı bir yukarı sürtmek bu dönemde uçuş okuluna başlamaktan çok daha mantıklı bir hareket.