şükela:  tümü | bugün
 • asıl buna sebep olan kapitalist sistem yaratan insandır. kapitalist sistemde de en az harcamayla çok fazla iş gücünden yararlanma vardır.
  kapitalist sistemci insanın uyguladığı özelleştirmelerin hepsi bunu getirmektedir, buna güzel bir örnektir.
 • ülkemizde beyaz yakalı tabir edilen sınıfın da dahil olduğu bu süreçte, istihdam edileceklere hissettirilenler kadar, müstahdem* kişilere hissettirilenler de önemlidir. herkese, her an yeni biri ve hatta yeni herhangi biri ile değiştirilebileceğini hissettirmek büyük önem arz etmektedir.

  bunun en açık örneği, ülkemizde bankacılık sektöründe gerçekleşmekte ve bankacı profilindeki aşağı yönlü eğilimde görülmektedir. ücretler ve kalite paralel olarak düşmektedir. zira bankacı olmak için herhangi bir üniversitenin, herhangi bir bölümünde, herhangi bir 4 yıl okumanız ve bu okumanızı ispatlayan bir diploma edinmeniz yeterlidir.

  ülkeye üniversite diplomasına sahip insan pompalayan okullar yüzünden patlayan diplomalı iş gücü arzı, ücretlerin düşürülmesi olmasa bile, varolan ücretlerin enflasyon paralelinde zayıflatmalarına meydan vermiş; varolan en alt kadronun da altında bir ünvan ve ücret seviyesi uydurulması ve yeni alınacaklara bu pozisyonun teklif edilmesine zemin hazırlamıştır.
 • sevdiğin işi yapmaya karar vermekle kolkola ilerler. sektör değiştirmek için sıfırdan başlarsın. sıfır derken, bildiğimiz sıfır.
 • ülkenin büyük çoğunluğu için çoktan tamamlanmış süreçtir. henüz kendini pahalı işçi sanan, alım gücü düşmüş ve hep daha büyük iş hedefleri uğruna hayatı gasp edilmiş olanlarla, işçi olabilmek için iş-kur'da sıra bekleyenler de süreçten nasibini almıştır.
 • çin,hindistan,bangladeş gibi ucuz insan gücü olan ülkeler avrupa'ya uzak olduğundan kendilerine yakın hatta sınır olan ülke seçmeleri gerekiyordu çünkü hem ulaşım maliyetleri düşecek hem de tedarik zamanından tasarruf edebileceklerdi.nüfusun gençliği üretim kalitesi ile sanırım bu türkiye oldu.