şükela:  tümü | bugün soru sor
 • -öncelikle alacağınız kitapları yayınevlerine göre listeliyoruz.
  -ardından kitapları internet üzerinden kitap satışı yapan sitelerden bulup yapılan indirime ve kargo ücretine bakarak bir hmm çekiyoruz.
  - sıra en önemli kısım olan hangi yayınevinin satış yerinin nerede olduğunu bulmaya ve kendi kitaplarında ne kadar indirim yaptıklarını öğrenmeye geliyor ki, bu işi burada ben üstlenerek sıralıyorum:

  iletişim yayınları:
  cağaoğlunda, s. ahmet durağında indikten sonra beyazıt yönüne doğru çıkarken adliyenin paralelinde uzayan yokuştan yukarı çıkıyoruz ve karşımıza bir park çıkıyor. parka girip tam karşımızdaki çıkıştan değil de sol taraftaki çıkıştan çıkınca karşımıza iletişim han'da bulunan iletişim yayınevi çıkıyor.
  indirim: %35 - defolu kitaparda % 50

  ithaki yayınları:
  cağaloğlundan gülhaneye inerken yurtiçi kargonun olduğu sokaktan aşağıya doğru sol kaldırımdan yürüyerek iz yayınlarını geçiyoruz, hemen sonraki binada karşımıza çıkan hana girip 3. kata çıkıyoruz. aynı zamanda ilk nokta adıyla da satış yapan ithakinin satış yerini bulduk.
  indirim: %35

  ayrıntı yayınları:
  bab-ı ali, diğer adıyla cağaloğlu yokuşundan (iran konsolosluğunun aradan fıydırarak) sol kaldırımdan aşağıya doğru devam ederken göreceğimiz ilk ya da ikinci sokağın köşesinde bulunan ayrıntı yayınlarının esas yeri karşımıza çıkıyor.
  indirim: % 35 ile kimi zaman 50'ye kadar çıkabilir. hatta çok iyi ve yardımsever sahibi sayesinde bazı kitapları ücretsiz bile alabilirsiniz.

  yapı kredi yayınları (yky):
  eh bunu bilmeyen yoktur zaten, istiklal caddesinde galatasaray lisesi'nin karşısında.
  indirim: % 25

  ötüken yayınları:
  istiklal caddesine gelmişken galatasaray'dan taksim meydana doğru caddenin sağ tarafından gidiyoruz. benetton'a kadar gelince hemen sağımızda (yerini tam hatırlamadığım ama kime sorsan söyleyecek olan) ötüken yayınlarını görüyoruz. zaten tabelamsı bir şeyi de var.
  indirim: % 35 -40

  kabalcı yayınevi:
  beşiktaştaki şubesi zaten kocaman ve ortada duruyor ama gene de bilmeyenler için: ıhlamurdere caddesinin girişinde garanti bankasının yanında, ya da alkım kitabevinin hemen çaprazında, 2. noterin tam karşısında.
  bakırköy şubesi için: capacity'nin bulunduğu cadde üzerinde.
  indirim: kendi yayınlarında % 50

  imge yayınları:
  gene cağaloğlundaki cağalolu yokuşundan değilde hemen paralelindeki ankara caddesi üzerinden aşağıya inerken hemen solda.
  indirim: bunlar cimriler en fazla % 20

  yordam kitap:
  ithaki yayınlarının bulunduğu sokağın en üst kısmında sol kaldırımda. kafayı yukarı kaldırırsanız anında görürsünüz.
  indirim: %35, kapital (marx) için ise cilti versiyonda en son % 50 indirim yapıyorlardı.

  can yayınları:
  istiklalde aslıhana giderken, yani nevizadeye bağlanan sokaktan bir önceki sokakta sol kaldırımda.
  indirim: bu kendini biraz fazla beğenmiş yayınevinin indirimleri pek işe yarar değil. yok denecek kadar az.

  sosyal yayınlar:
  cağaloğlu anadolu lisesi'nin tam karşısında.
  indirim: kendi yayınlarında % 50. mükemmel çevirilerle hazırlanmış kitapları klasikler için çok iyi bir kaynak oluşturur. öneririm.

  dergah kitabevi:
  cağaloğlu anadolu lisesi'nin karşısında bulunan köfteci ramiz'in bulunduğu sokağa giriyoruz. dümdüz ilerleyince zaten karşımıza çıkacak.
  indirim: kendi yayınları ya da başka yayınlar farketmeksizin % 20 - 35 arası süper indirimler yapıyorlar. eğer ki istediğiniz kitabevinin yayınevine uzaksanız buradan alabilirsiniz.

  -eh şimdi sıra gidip kitapları internette % 15 - 20 gibi saçma indirimlerle satan sitelerden değil de çok daha hesaplı olan yayınevlerinin kendi yerlerinden almaya geliyor, ki üzerine cebinizde kalan paralarla yayınevlerinin bulunduğu genelde gezilesi olan s. ahmet, taksim, cağaloğlu gibi yerlerde bir güzel çayımızı kahvemizi içerken kitaplarımızı kurcalıyor ve mutlu oluyoruz.
  bonus: nerede kaldı bu kargo vs. gibi sinir bozucu durumlarla uğraşmadan, anında ve kitabı inceleyerek satın alma güzelliği.

  not: aklıma geldikçe yeni entryler ile yeni yayınevleri ve yaptıkları indirimlere ilişkin bilgiler vereceğim. ayrıca ders kitapları nereden alınır nasıl ucuza getirilir gibi ipuçlarından da bahsederek günümüz öğrencilerinin bütçesini dengeye sokabileceğimi düşünüyorum.
  not 2: benim yazdıklarım istanbul için geçerlidir. diğer şehirlerde bulunan yazarlar da kendi şehirleri ile ilgili yardımda bulunurlarsa herkese büyük faydaları dokunacaktır.

  (bkz: kişisel kitap festivali)
  (bkz: paramızı kaptırmıyoruz)
 • anlaşılan sadece istanbullular için hazırlanmış bir rehber. buna rağmen başlığın bu şekilde olması isanbul'da yaşayanların türkiye'yi sadece istanbul'dan ibaretmiş gibi görmesine güzel bir örnektir.
 • (bkz: kitap çalmak)
 • türkiye genelini düşünerek, http://www.okuoku.com/tr/index.php sitesinden çoğunlukla %20 ila 30 indirimle kitap alabileceğinizin de eklenmesi gereken rehber.
 • konya için (bkz: rampalı çarşı)
 • (bkz: kitap için)
 • şimdi çok az bilinen bir kitap madeninin adresini veriyorum, not edin.
  dükkanın adı usta kitabevi. lokasyon: 4.levent metro istasyonunun emniyetevleri çıkışından çıkıyorsunuz. şampiyon kokoreç karşınıza çıkacak, o yoldan dümdüz devam ediyorsunuz lc waikiki'yi de geride bırakıyorsunuz. ve yolun sol tarafında usta oto nun bir bölümüne kurulmuş olan küçük ama sıcak kitapçıyı görüyorsunuz. cezbedici yanı indirimleri elbette %30-%50 arası indirimler yapılıyor.

  geniş kitap yelpazesine sahip kitabevinde yeni çıkan kitaplardan iletişim, can, ayrıntı gibi kalburüstü yayınların kitaplarını da bulup uygun fiyata alabilirsiniz.

  hatta yüklü miktarda alışveriş yaparsanız ekstra indirimleri de oluyor.
 • istanbul anadolu yakası için,
  kadıköy rıhtım'da ( deniz otel'e giderken, minibüslerin tam karşısı yani) "365 gün kitap fuarı" sloganına sahip metro kitabevinde yeni çıkan kitaplar sürekli indirimde. ayrıca tam metin klasikler de 5-10 lira.
  yine kadıköy seyhan'da (rıhtımın oradaki) varlık yayınlarından çıkmış kimi klasikler (dostoyevski, kafka vs.) olabilecek en ucuz fiyata temin edilebilir. ayrıca dükkanın arka taraflarında ingilizce sanat (resim, mimari) kitapları epey uygun fiyatlarda. (hemen girişte solda pieter brueghel'ı anlatan kaliteli bir kitap 12 lira.)
  internetten alışveriş için kitapyurdu.com tercih edilebilir.
 • kargo ücretini saymazsak http://www.nadirkitap.com/
  ya da idefix'in sanal fuarı "iyi kitapları" ucuza alabileceğiniz yerler olabilir.
  ancak iyi kitaplar ve iyi çeviriler hiç bir zaman düşündğünüz kadar ucuz olamaz.
 • kadim zamanlarda zafer çarşısından geçen yol.