27 entry daha
  • tatilin genel olarak 3 harcama kalemi vardır:

- ulaşım
    - konaklama
    - yemek

bunların dışında eğlence kalemi şahsa özeldir. o sebepten onu yazmayacağım.

öncelikle kendi aracınızla mı yapacaksınız arkadaşınızın aracıyla mı yoksa otobüs veya uçak mı kullanacaksınız bunu planlamanız önemli.

uçak seyahatlerini önceden planlar hatta kampanyaları yakalarsanız oldukça uygun fiyata bilet bulmanız mümkün. aynı şey turla bir yere gitmek için de önemli. acenta ile pazarlık yapabilirsiniz.

gelelim konaklama konusuna.
    kendi başınıza spontane geziyorsanız en minimal konaklama tarzı uyku tulumu olur. sırtınıza atacağınız güzel bir uyku tulumu ile birçok yerde rahatlıkla kalabilirsiniz.
    yine en uygun konaklama tarzlarından birisi de çadırla kamp yapmaktır.

bunun için bir de şişme yatak edinin.

edindiğim tecrübeye göre ben motosiklet seyahatlerimde eskiden kas gücüyle çalışan yatak pompası kullanırken geçen hafta siparişini verip elime ulaşan kedi yavrusu boyutlarında şarjlı ve aynı zamanda aydınlatma görevi de sunan yatak pompası oldu.

bu pompa ateşi körüklemek için de kullanılabilir rahatlıkla. boyutuna rağmen oldukça güçlü.

dip not: kulandığım birçok ekipman type c ile şarj oluyor ve motosikletimde her daim yedek kablo bulundururum. son seyahatimde powerbank almayı unuttuğum için motosikletimden usb çıkış aldığım elektrik ve yedek kablo beni şarj derdinden kurtardı.

çadırdan sonra en uygun konaklama biçimi internet üzerinden uygun fiyata konaklama yerleri geçiyor.
    mesela kaş'ta jakuzili manzaralı bir eve 900 tl
    yine bodrum'da zeki müren müzesine çok yakın bir lokasyonda konaklamaya 1200 tl ödemiştik.

gerekirse ev sahiplerinin numarasını alıp siteyi ekarte edip pazarlığı doğrudan yapın.

gelelim yemek mevzusuna;

amacınız ben daha çok gezeyim tatilin tadını çıkarayım ise, sağlıklı ve uzun süre tok da tutan yiyeceklerden edinin. mesela bizim tatlıyla aramız pek yok. yanımıza genelde meyve ve kuruyemiş almamız bizi açlık anlarında kafamıza göre yiyecek bulamadığımız zamanda hayat kurtarıyor.
    elma, muz, portakal gibi besinler hem enerji verici hem de tok tutucu faydalı meyveler.

kavrulmuş kuruyemişler yağ miktarı fazla olduğu için hem zararlı hem de daha fazla kilo yapıcıdır buna dikkat!

mesela bende reflü var kahveyle sorunum yok aksine kahvesiz yapamam lakin çok acıksam bile kızartma fast food tarzı yemeklerde çok seçiciyimdir.

buraya da ek not çıkarayım:
    iflah olmaz kahve delisiyimdir ve yanınıza en azından sağlam bir termos alın.
    12 voltla çalışan espresso makinem var. kapsül kahve veya çekilmiş kahve destekli.

araç çakmaklığına bağladığınızda kahveniz hazır!

dışarda kahve fiyatları pahalı olduğu gibi lezzetli kahve bulmak her zaman ve her gittiğiniz yerde uygun olmayabilir.
    benim kahve maliyetim 15 tl güncel fiyat. üstelik bialetti'nin kahvesini kullanıyorum.

çekilmiş kahve kullanırsam 10 tl ye kadar düşer bu maliyet. kamp tüpüm de var. uygun zamanda moka pottan kahve yaparım:
    görsel

iyi bir termos hayat kurtarır demiştim. mesela son gittiğim italya seyahatinde otelde sabahları kahvaltı sonrası termosuma kahve koyardım. 45 kişilik tur grubunda bunu yapan tek ben olmam da şaşırtıcı gelmesin size :)

otelde gördüğüm birçok turist zaten bu alışkanlığı edinmiş bile!

gezinin tam ortasında öğlen vakti canınız kahve çektiğinde sağa sola baksanız, italya'da olsanız bile adım başı kahve edinebilmeniz olası değil. yine de hayatımda içtiğim en güzel kahveyi yine en uyguna italya'da içtiğimi de söyleyebilirim.

termosun hakkını da vermek gerek. sevgilim yanık yoğurt getirmişti. en sevdiğim yemek olan mantıyla eşleştirmek için.

<<<<< insanlara selam verin iletişime geçin >>>>>>

buraya özel başlık açıyorum. birçok seyahatimde yol üzeri karşılaştığım gerek dostlarım gerekse yeni tanıştığım kişiler çok güzel tavsiyeler veriyor bana.
    kısa bir örnek:
    6 sene önce karadeniz seyahatimde motorun kısa farı patladı diye sanayide tanıştığım usta bana verdiği tavsiye ile rotamı değiştirmiş, yine yolda tanıştığım bir başka motorcu ise dönüşte samsun'da evinde misafir etmişti beni.
    (bkz: motosikletle karadeniz turu yapmak)
    son seyahatimde ise sahile motorla geçmek için yanlış yola girmemden ötürü dar yoldan yüklü motoru ayaklarımla geri geri götürmeye çalışırken bir adam çıktı.

"o yol çıkmaz yol!"

ben: evet abi geri dönmeye çalışıyorum o yüzden.

kendi gösterdiği yoldan sahile geçileceğini ve kendi arazisinden geçebileceğimizi söyledi.

teşekkür edip uzaklaşacakken buyrun çay kahve ısmarlayayım demez mi :)

sevgilime dedim ki bu adam bi işimizi çözecek görürsün.

ben de yanıma küçük tencere almıştım ve mantı haşlamak için büyük tencereye ihtiyacımız vardı.

eşyaları sahile attık çadırı kurduk. adamın yanına gittik.
    kahve ikram etti bize sağolsun. sonra da adamdan rica ettik tencere sorduk. tam da işimizi çözen bir tencere verdi.
    başka bir şey lazım mı diyerek de sormuştu.

denize sıfır mükemmel bir yerde yanık yoğurtla efsane bir mantı yedik ve bitmedi!

termos vardı ya bizim. artan mantıyı ona koyduk çünkü artmıştı mantı.

tekrar yeniliyorum:
    yolda karşılaştığınız insanlar size mükemmel tavsiye verebilir:
    mesela akyaka'yan ören'e geçerken ören'deki arkadaşımın baldızı bafa gölü'nden geçecekseniz yılan balığı yiyin demişti.

yine özet geçeyim:
    mükemmel bir yılan balığı yedik tavsiye üzerine.
    (bkz: #163662283)

geçenlerde de selçuk'ta dolaşıyoruz. bir başka motorcu geldi motorumu görerek muhabbet etti bizle. dönüşte izmir'e geçeceğim kokoreç için bornova düşünüyorum dedim. menderes tarafından git orda güzel bir yer var diyerek harika bir atom kokoreç yemiştik mesela :)

görsel

hem işim gereği geziyorum hem de seyahatlerimin 10 da 9 unu motorla yaparım. o yüzden seyahatlerinizde daimi ve pozitif alışkanlıklarınızı koruyun de diri tutun :)
    bu davranış tutumu, öncelikle zamanınızı kurtaracak ardından da paranızı!
  • karavan en uygunu,ulaşım ve konaklama maliyeti düşürerek.. istediğin gibi yer içersin.
hesabın var mı? giriş yap