şükela:  tümü | bugün
  • ud, perdesiz bir enstrüman olmasından dolayı icrâ etmesi oldukça zordur.
    enstrümanı doğru tutmak, doğru kavramak, sağ ve sol el’in durumları gibi bir çok detay vardır, ki bu detaylar bu enstrümanı hakkıyla öğrenip keyifli bir şekilde icrâ etmemiz açısından çok önemlidir.
    ud’u teknik egzersizlerle öğrenmek, ilk başlarda bizleri sabır açısından zorlasa da, ilerde bunun mükafatını fazlasıyla alacağınızdan emin olabilirsiniz.
    hazır yeri gelmişken sizlere, benim de hocam olan, ud eğitimim de bana ışık olan (bkz: zeynel demirtaş) ı tanıtmak istiyorum. ud’u onunla öğrenmek bir ayrıcalıktır. şükürler olsun.
    zeynel demirtaş, ud eğitiminde, sizlere ud’u öğretmez. ud’u anlatır, onu anlamanızı ister, onu yaşamanızı ister, hissetmenizi ister. ki sonunda da zaten siz ud’a öyle bir bağlanırsınız ki, bütünleşirsiniz onunla.
    zeynel demirtaşın da tam olarak istediği budur.
    çünkü ona göre, ud öğrenirken nota, usül, nazariyat, solfej, eser vs. gibi dış etkenler, bizim ud’a odaklanmamıza engel olan şeylerdir.
    ud eğitiminde sağlam bir şekilde ilerlememiz, önce sağ el tekniğini pekiştirip, daha sonra sol el tekniği ile adım adım kendimizi geliştirmemiz, şüphesiz çok daha etkili olacaktır.
    tabii burda en önemli olay, sevgili hocamızın birbirinden etkili egzersizleri.
    kendisinin öğrencilerine söylediği çok güzel bir sözle, sözlerimi bitiriyor ve teknik, akademik bir ud eğitimi almak isteyenlere zeynel demirtaşı şiddetle tavsiye ediyorum.

“ben size sadece; -neyi, ne zaman ve nasıl- çalışmanız konusunda bilgi veriyorum, yol gösteriyorum. gerisini siz hallediyorsunuz, siz halledeceksiniz”.
    instagram