şükela:  tümü | bugün
 • stanford'dan sebastian thrun ve virginia üniversitesi'nden david evans'ın kurduğu online üniversitedir efendim. neden kurulduğunu merak edenler şu linke bakabilirler. özeti şu, stanford bilgisayar bilimleri eğitiminin bir kısmını online haline getirdi. bu sebastian abi de artificial intelligence sınıfını sunan hoca, ve sonucunda 216 tane öğrencinin hatasız ve tamamiyle başarılı bir biçimde sınıfı verdiğini görüyor. bunların hiçbiri stanford üniversiteli değil, hepsi online katılımcılar. dolayısıyla böyle bir iştiraki oluşturuyor.

  link: http://www.udacity.com/
 • 2 idealist insanın açtığı tamamen ücretsiz online üniversite. 20 şubatta başlayacak iki ders ise şöyle;

  arama motoru yapımı
  yapay zeka ile kendini kontrol edebilen araba
 • harika bir tasarıma ve içeriğe sahip olan online universite.
  diğer online kaynaklarla birleştiğinde voltranı oluşturabiliyor.
 • (bkz: coursera)
 • cs101 arama motoru yapımı ve cs253 web uygulamaları mühendisliği derslerinden görebildiğim kadarıyla dersler acayip basit şekilde anlatılıyor, bu yüzden de dersler uzun sürüyor. her derse özel wiki ve forum tarzı bölümler de var, öğrenciler bu şekilde bilgi paylaşımında bulunabiliyorlar. faydalı bir oluşum.
 • (bkz: coursera)
  (bkz: edx)
  (bkz: venture lab)

  (bkz: mooc)
 • coursera ile kıyaslandığında ilk göze çarpan udacity'nin belirli bir takvim içinde ilerlememesidir. onun dışında hemen hemen aynı kapıya çıkarlar.
 • coursera'dan dersler olarak cok daha profesyoneldir. hatta bu alandaki web sitelerin icerisindeki en profesyonel olanidir.

  gectigimiz yil icerisine udacity, coursera ve udemy'den dersler aldim. coursera cok sayida ders sundugu icin bazi dersler kalite olarak digerlerinin cok altinda kaliyor, fakat udacity'de bir video izlediginiz zaman her 3-4 dakika'da bir size bir soru soruyor bu da ogrenmenizi pekistiyor. bu konu ile ilgili kuruculari ile yapilan bir roportajdan okudugum kadariyla yapilan arastirmalar da insanlarin 3-4 dakika bir olaya konsantre olduktan sonra dikkatlerinin dagilmaya basladigini gosteriyormus bu nedenle de udacity dersleri bu durum baz alinarak yapilmis.

  dersler light diyenler udacity den hic ders almamis olanlardir. introduction versiyorununda kurs size arama motoru yapimini ogretiyor daha ne olsun.
 • yaptiklari son anlasmalar sonucunda, introduction to programming dersi san jose state universitesi'nden kredi olarak taninacagi bildirilmistir. ılgilenenler 15 haziranda baslayacak kursa kayit olabilirler.
 • introduction to object oriented programming dersinin prerequisitei olmadigini gorerek bir sevkle basina oturdum, ancak durum su ana kadar hayal kirikligi. bazi gerizekalica yerlerin ustunde 2 saat durup, en anlasilmasi gereken yerleri 2 dkde geciyor. sinirim bozuldu. tamami bitince edit gelecek.