• 2009/2010 futbol sezonu ile birlikte uefa kupasi'nin alacagi yeni ad olacak.

  yeni isim, bir cok degi$ikligi de beraberinde getirecek. toplam 48 takimdan olu$acak grup a$amasinda takimlar birbirleriyle birer defa degil, tipki $ampiyonlar ligi'nde oldugu gibi iki$er defa kar$ila$acaklar. yayin haklari ihalesi bir defada yapilacak ve "gruplari d-smart, ceyrek finali trt yayinlasin" gibi abukluklar olmayacak. bir ana sponsor ve resmi bir mac topu da belirlenecek.

  yeni formatin arkasinda, platini'nin ozellikle geli$mekte olan ulkelerin takimlarini (ekseriyetle balkan takimlari) ve kuzey avrupa'nin vasat kuluplerini de avrupa futboluna dahil etme amaci yatiyor.

  bir de logo tasarlami$lar, $oyle bi$ey,

  http://www.uefa.com/…/40/82/754082_biglandscape.jpg

  avrupa ve dunya futboluna hayirli ugurlu olsun.
 • bir de her ne kadar "yeni formatin arkasinda, platini'nin ozellikle geli$mekte olan ulkelerin takimlarini (ekseriyetle balkan takimlari) ve kuzey avrupa'nin vasat kuluplerini de avrupa futboluna dahil etme amaci yatiyor." dediysek de,

  bu organizasyonun amaci ve bu cumlenin meali platini'nin pazari geni$letmek yoluyla toplam geliri artirmak niyetinde olu$udur.
 • şimdiye kadar uefa kupası olarak anılan oluşumun son haline verilen ad. deplasmanlı bir avrupa ligi olacakmış.

  ahan da detayları;

  http://www.uefa.com/…ics/kind=64/newsid=754085.html

  http://www.milliyet.com.tr/…ate=26.09.2008&b=avrupa ligi kuruluyor&ver=77
 • 1955 yılında fuar şehirleri kupası olarak doğan, 1971'de ismini alan, 1999'da da kupa galipleri kupası'nı bünyesine katan uefa kupası'nın ölüm ilanı. 48 takımla 2009-2010 sezonunda başlayacakmış.

  galatasaray'ın kazanmış olması, son kupanın istanbul'da fenerbahce sukru saracoglu stadyumu'nda verilecek olması da uefa kupası ile ilgili kalacak anılardan sadece bir kaçı.
 • önümüzdeki sezon en az 3 takımımızın yer almak için mücadele edeceği organizasyon. statüsü geçtiğimiz yıl belli olmasına rağmen, kupanın isminin değişmesiyle birlikte tanıtımı da yeni yeni yapılmaya başlanmış. öncelikle intertoto kupası’nın tarih olmasıyla, gruplar öncesindeki eleme sayısı üçten dörde çıkarıldı. geçtiğimiz sezon ülkeler sıralamasında 11.sırada olduğumuz baz alındığında, türkiye kupasını kazanan takımımız dördüncü ön elemeden, süper lig üçüncümüz üçüncü ön elemeden, dördüncümüz ise ikinci ön elemeden itibaren uefa avrupa ligine katılma hakkı elde edecek. bunun yanında süper ligi şampiyon tamamlayacak ekibimiz ön eleme oynamadan şampiyonlar ligine direk gidecekken, ikinci bitiren takımımız şampiyonlar ligine girebilmek için 2 ön eleme oynayacaktır. temsilcimiz, bu iki ön elemenin ilk turunda elenirse uefa avrupa liginin dördüncü ön elemesine, ikinci turunda elendiği takdirde ise uefa avrupa ligine direk olarak kalacaktır.
 • sarı kırmızı logoya sahip olan lig.
 • katılma koşulları aşağıdaki gibi olan organizasyon :

  uefa ligine toplam 48 ekip katılacak, şampiyonlar ligi play offlarından elenen 10 takım direk katılacak. diğer 38 takım 4 eleme turuna aşama aşama dahil olan ekiplerin, birbirlerini elemesiyle belirlenecek. şampiyonlar ligi play off turları öncesi elenen 15 takım uefa ligi 4. turuna yani uefa ligi play offlarına direkt katılır.

  4'er takımdan 12 ayrı grup yer alacak, bu gruplarda ilk 2 sırayı yer alan takımlar başarılı olup yoluna devam edecekler ve onlara şampiyonlar liginde gruplarını 3.sırada tamamlayan ekipler katılacak. toplam 32 takımın eşleşmesi ise uefa liglerini 1.sırada tamamlayanlar 1. torbaya, 2. sırada tamamlayanlar 2. torbaya; şl 3.lerinin o seneki şl de aldığı sonuçlara göre oluşan kıyasta ilk 4 te yer alanlar 1. torbaya, diğer 4 takımın 2. torbaya atanmasıyla devam eder.

  bizi ilgilendiren kısımlara gelecek olursak eğer,

  bu sene 3 takım uefa ligi ön elemelerine katılmaya hak kazanacak, kupa sahibi, 3. ve 4. takımımız. kupa sahibi 4. turdan yani play offllardan, lig 3.müz 3.turdan, lig 4.müz 2. turdan katılacak.

  kaynak : eser hamza canbolat / ultraslan/forum
 • türkiye liginden kimim katılacağının en azından benim için ciddi bir muamma olduğu lig.

  en muammalı tarafı türkiye kupasını beşiktaş kazanır ve beşiktaş şampiyonlar ligine katılırsa avrupa ligine fenerbahçe'nin katılıp katılamayacağı.
  zira farklı kaynaklar farklı farklı şeyler söylemekte.

  edit:bu şartlar gerçekleşirse fenerbahçe'nin katılabileceği şeklinde bilgilendirdi beni bazı yazarlarımız.

  işte o yazarlar
  guro1907, cakabo, sufte, vasishta

  teşekkürler
 • yayın hakları şampiyonlar ligi gibi bütün halinde satın alınabilecekmiş sadece. bunun yayın gelirlerini dolayısıyla kulüplerin kazancını da arttıracağı söyleniyor ki zaten uefa kupasına kulüplerin ilgisinin azalmasının en önemli nedenlerinden biri de kazandırdığı ortalama gelirin şampiyonlar ligi'nin çok altında kalmasıydı. diğer pazarlama gelirleriyle birlikte kulüplerin eski formata göre ortalama 3 kat daha fazla gelir elde etmesi bekleniyor. tabi hala daha şampiyonlar ligi'nin epey altında olacak ortalama gelirler.
hesabın var mı? giriş yap