şükela:  tümü | bugün
  • fenerbahçe ve beşiktaş'ın ligi ilk 2'de tamamlayacak olması, galatasaray'ın cezalı olması ve de trabzonspor'un erkenden lige havlu atması nedeniyle tarihte ilk kez "4 büyükler" olarak adlandırılan takımlar dışında bir takımın gruplara doğrudan katılma kontenjanını kullanacağı ve de haliyle tarihinde ilk kez uefa avrupa ligi logosunu formasına yapıştırma hakkı alacağı sezon.
  • liglerin bitmesiyle ben şimdiden iple çekmeye başladım bunu. kim ne derse desin, avrupa ligi ve şampiyonlar ligi'nin en eğlenceli zamanları ön eleme turlarıdır. irili ufaklı bir sürü sapık takım tarihi başarı için ter döker, onlarca saçmasapan skor ortaya çıkar, ne bileyim aradan bir kazak ya da azeri takımı sıyrılıp şov yapar vesaire. sezonun sonuna yaklaşıldığında sevilla denen gudubet piyasaya çıkıp bütün heyecanı söndürür zaten. avrupa ligi ve şampiyonlar ligi ön elemelerini izlerken aldığım zevki, şampiyonlar ligi finalinde ancak alabiliyorumdur sanırım. halı sahada maç yapıyorsun ama kazanırsan avrupa ligi play-off'una kalacaksın mesela, düşünsene. çok eğlenceli lan.
  • 2 alt lig takımı yer alacak turnuvada; iskoçya'dan hibernian ve isviçre'den zurich. hibernian, iskoçya championship'te rangers'ın arkasında kaldı ve premier lige çıkamadı. zurich ise süper ligdenküme düşmekten kurtulamadı. bulgaristan'da sezon öncesinde 3 küme birden düşürülen cska sofia, bulgaristan kupasu müzesine götürmesine rağmen uefa kriterlerini karşılamadığı için kupada yer alamayacak.
  • kosova temsilcilerin bu sezon yer alamayacağı uefa organizasyonu, zira hiçbir kulüp uefa kriterlerini karşılayamadı.
  • eşleşmeleri belli olmuştur.

    galatasaray eğer cas' tan olumlu karar çıkarsa osmanlıspor yerine kupaya 2. ön eleme turundan katılacak. rakipleri de belli oldu. 1. ön eleme turu' ndan gelecek olan zimbru - chikhura galibi. bu chikhura bursaspor' u elemişti tam 2 yıl önce aynı turda.

    2. ön eleme turu eşleşmeleri şu şekilde. (listede aynı zamanda 1. ön eleme turundaki maçlar da gösterilmiştir.)

    dila (gürcistan)/shirak (ermenistan) - spartak trnava (slovakya)/hibernians (malta)

    dinamo minsk (belarus)/spartaks jurmala (letonya) - saint patrick's athletic (irlanda cumhuriyeti)/jeunesse (lüksemburg)

    partizan (sırbistan) - slavia sofya (bulgaristan)/zalglebie (polonya)

    bokelj (karadağ)/vojvodina (sırbistan) - stabaek (norveç)/connah's quay nomads (galler)

    nömme kalju (estonya)/trakai (litvanya) - maccabi haifa (israil)

    hibernian (iskoçya) - valur reykjavik (izlanda)/brondby (danimarka)

    runavik (faroe adaları)/shakhtyor (belarus) - domzale (slovenya)/lusitans (andora)

    austria wien (avusturya) - kukesi (arnavutluk)/rudar (karadağ)

    aktobe (kazakistan)/mtk (macaristan) - gebele (azerbaycan)/samtredia (gürcistan)

    beroe (bulgaristan)/radnik (bosna hersek) - atlantas (litvanya)/hjk helsinki (finlandiya)

    shamrock rovers (irlanda cumhuriyeti)/rops rovaniemi (finlandiya) - santa coloma (andora)/lokomotiva zagreb (hırvatistan)

    neftçi (azerbaycan)/balzan (malta) - shkendija (makedonya)/cracovia (polonya)

    grasshoppers (isviçre) - kr reykjavik (izlanda)/glenavon (kuzey irlanda)

    midtjylland (danimarka)/suduva (litvanya) - vaduz (liechtenstein)/sileks (makedonya)

    zimbru (moldova)/chikhura (gürcistan) - osmanlıspor (türkiye)

    giannina (yunanistan) - odds (norviç)/mariehamn (finlandiya)

    siroki (bosna hersek)/birkirkara (malta) - ınfonet (estonya)/heart of midlothian (iskoçya)

    admira wacker (avusturya)/spartak myjava (slovakya) - kapaz (azerbaycan)/dacia (moldova)

    videoton (macaristan)/zaria balti (moldova) - cukaricki (sırbistan)/ordabasy (kazakistan)

    aberdeen (iskoçya)/fola (lüksemburg) - ventspils (letonya)/vikingur (faroe adaları)

    differdange 03 (lüksemburg)/cliftonville (kuzey irlanda) - larnaca (kıbrıs rum kesimi)/folgore (san marino)

    maribor (slovenya) - levski sofya (bulgaristan)

    hacken (isveç) - linfield (kuzey irlanda)/cork city (irlanda cumhuriyeti)

    aık solna (isveç)/bala town (galler) - pyunik (ermenistan)/europa (cebelitarık)

    piast (polonya) - göteborg (isveç)/llandudno town (galler)

    teuta (arnavutluk)/kairat (kazakistan) - maccabi tel-aviv (israil)/gorica (slovenya)

    levadia tallinn (estonya)/torshavn (faroe adaları) - slavia prag (çek cumhuriyeti)

    partizani (arnavutluk)/slovan bratislava (slovakya) - breidablik (izlanda)/jelgava (letonya)

    la fiorita (san marino)/debreceni (macaristan) - torpedo-belaz (belarus)

    genk (belçika) - rabotnicki (makedonya)/buducnost podgorica (karadağ)

    sloboda (bosna hersek)/beitar (israil) - banants (ermenistan)/omonia (kıbrıs rum kesimi)

    csms ıa?i (romanya) - hajduk split (hırvastistan)

    sonderjyske (danimarka) - stromsgodset (norveç)
  • burayı boşlamışız. 2. tur eşleşmeleri belli olmuştur. osmanlıspor' un rakibi son anda moldova ekibi zimbru oldu.

    diğer eşleşmeler şu şekilde.

    shirak (arm) v spartak trnava (svk)
    dinamo minsk (blr) v st patrick´s athletic (ırl)
    partizan (srb) v zagebie lubin (pol)
    vojvodina (srb) v connah´s quay (wal)
    nmme kalju (est) v maccabi haifa (ısr)
    hibernian (sco) v brndby (den)
    shakhtyor soligorsk (blr) v domale (svn)
    austria wien (aut) v kuks (alb)
    mtk budapest (hun) v qbl (aze)
    beroe stara zagora (bul) v hjk helsinki (fın)
    rops rovaniemi (fın) v lokomotiva zagreb (cro)
    neftçi (aze) v shkndija (mkd)
    grasshoppers (suı) v kr reykjavk (ısl)
    midtjylland (den) v vaduz (lıe)
    zimbru chisinau (mda) v osmanlıspor (tur)
    pas giannina (gre) v odd (nor)
    birkirkara (mlt) v hearts (sco)
    maribor (svn) v levski sofia (bul)
    piast gliwice (pol) v ıfk göteborg (swe)
    slovan bratislava (svk) v jelgava (lva)
    beitar jerusalem (ısr) v omonia (cyp)
    admira wacker mödling (aut) v kpz (aze)
    aberdeen (sco) v ventspils (lva)
    hcken (swe) v cork city (ırl)
    kairat almaty (kaz) v maccabi tel-aviv (ısr)
    debrecen (hun) v torpedo-belaz zhodino (blr)
    laşi (rou) v hajduk split (cro)
    videoton (hun) v cukariki (srb)
    cliftonville (nır) v aek larnaca (cyp)
    aık solna (swe) v europa (gıb)
    levadia tallinn (est) v slavia praha (cze)
    genk (bel) v budunost podgorica (mne)
    snderjyske (den) v strmsgodset (nor)
  • osmanlıspor zimbru' yu rahat geçmişti. rakibi ise nomme kalju takımı oldu. ilk maçı osmanlıspor içeride 1-0 kazandu. başakşehir de bu turdan katıldı ve rijeka ekibiyle eşleşti. o eşleşmede de ilk maç istanbul' da 0-0 sonuçlandı. 2. öneleme turundaki sonuçlar ve 3. öneleme turundaki eşleşmeler şöyle.

    kapaz 0 - 3 admira wacker
    ventspils 0 - 4 aberdeen
    jelgava 3 - 0 slovan bratislava
    lokomotiva zagreb 4 - 1 rops
    torpido zhodino 3 - 1 debrecen
    hjk helsinki 2 - 1 beroe
    nomme kalju 1 - 1 maccabi haifa (pen 5 - 3)
    omonia 3 - 3 beitar jerusalem (deplasman golü)
    stromsgodset 3 - 4 sonderjyske (uzatma sonucu)
    grasshoppers 5 - 4 kr
    levski 1 - 1 maribor (deplasman golü)
    aek larnaca 5 - 2 cliftonville
    vaduz 2 - 5 midtjylland
    odd 3 - 4 giannina (uzatma sonucu. ilk maçı 3 - 0 kaybetmişti odd ikinci maçı 3-0 kazandı uzatma gol yiyip elendi.)
    slavia prag 3 - 3 levadia talinn (deplasman golüyle. ilk maç 3 - 1 kaybetmesine rağmen slavia prag geri döndü.)
    maccabi tel-aviv 3 - 2 kairat
    qabala 4 - 1 mtk
    europa 0 - 2 aık
    göteborg 3 - 0 piast
    kukesi 1 - 5 austria wien
    connah´s quay 1 - 3 vojvodina
    shkendija 1 - 0 neftçi
    brondby 1 - 1 hibernian (pen 5 - 3 )
    osmanlıspor 7 - 2 zimbru
    spartak trnava 3 - 1 shirak
    hajduk 4 - 3 csms ıaşi
    cukaricki 1 - 3 videoton
    domzale 3 - 2 shaktyor
    buducnost podgorica 2 - 2 genk (pen 2 - 4)
    st patrick´ s 1 - 2 dinamo minsk
    cork city 2 - 1 hacken
    hearts 1 - 2 birkirkara (bu cidden sürpriz)
    zaglebie 0 - 0 partizan (pen 4 - 3)

    bu sonuçların ardından 3. öneleme turu eşleşmeleri şu şekilde oluştu.

    aek larnaca - spartak moskova
    olexandriya - hajduk
    heracles - arouca
    lille - qabala
    torpedo zhodino - rapid wien
    jelgava - beitar jerusalem
    zaglebie - sonderjyske
    lokomtiva zagreb - vorskla
    austria wien - spartak trnava
    slavia prag - rio ave
    göteborg - hjk
    istanbul başakşehir - rijeka (maç saat 20:30)
    birkirkara - krasnodar
    luzern - sassuolo
    grasshoppers - apollon
    genk - cork
    osmanlıspor - nomme kalju (maç saat 21:00)
    pandurii - maccabi tel-aviv
    shkendija - mlada boleslav
    vojvodina - dinamo minsk
    panathinaikos - aık
    hertha - brondby
    gent - viitorul
    videoton - midtjylland
    domzale - west ham
    az alkmaar - giannina
    aberdeen - maribor
    st. etienne - aek
    admira - liberec
  • 3. ön eleme turunda toplu sonuçlar ve tur atlayan takımlar şu şekilde:

    slovan liberec (çek cumhuriyeti) 4 - 1 admira wacker (avusturya)
    hjk helsinki (finlandiya) 2 - 3 göteborg (isveç)
    nomme kalju (estonya) 0 - 3 osmanlıspor (türkiye)
    midtjylland (danimarka) 2 - 1 videoton (macaristan) (uzatma sonucu)
    spartak moskova (rusya) 1 - 2 aek larnaka (kıbrıs rum kesimi)
    spartak trnava (slovakya) 1 - 1 austria wien (avusturya) (pen: 4 - 5)
    krasnodar (rusya) 6 - 1 birkirkara (malta)
    pas giannina (yunanistan) 1 - 3 az alkmaar (hollanda)
    vorskla (ukrayna) 2 - 3 lokomotiva zagreb (hırvatistan)
    apollon (kıbrıs rum kesimi) 4 - 5 grasshoppers (isviçre) (uzatma sonucu)
    aık (isveç) 0 - 3 panathinaikos (yunanistan)
    beitar (israil) 4 - 1 jelgava (letonya)
    arouca (portekiz) 1 - 1 heracles (hollanda) (deplasman golüyle)
    qabala (azerbaycan) 2 - 1 lille (fransa)
    mlada boleslav (çek cumhuriyeti) 1 - 2 shkendija (makedonya)
    sonderjyske (danimarka) 3 - 2 zaglebie lubin (polonya)
    maccabi tel aviv (israil) 5 - 2 pandurii (romanya)
    dinamo minsk (belarus) 1 - 3 vojvodina (sırbistan)
    aek (yunanistan) 0 - 1 saint etienne (fransa)
    maribor (slovenya) 2 - 1 aberdeen (iskoçya)
    brondby (danimarka) 3 - 2 hertha berlin (almanya)
    viitorul (romanya) 0 - 5 gent (belçika)
    rijeka (hırvatistan) 2 - 2 medipol başakşehir (türkiye) (deplasman golüyle)
    sassuolo (italya) 4 - 1 luzern (isviçre)
    hajduk split (hırvatistan) 6 - 1 oleksandriya (ukrayna)
    cork city (irlanda cumhuriyeti) 1 - 3 genk (belçika)
    west ham united (ingiltere) 4 - 2 domzale (slovenya)
    rio ave (portekiz) 1 - 1 slavia prag (çek cumhuriyeti) (deplasman golüyle)
    rapid wien (avusturya) 3 - 0 torpedo zhodino (belarus)
  • eşleşmeler belli oldu.

    astana(kaz) - bate(blr)
    arouca(por) - olympiacos(gre)
    midtjylland(dan) - osmanlıspor(tur)
    trencín(svk) - rapid wien(aut)
    lokomotiva zagreb(hır) - genk(bel)
    aek larnaca(cyp) - liberec(çek)
    dinamo tbilisi(gür) - paok(yun)
    austria wien(aut) - rosenborg(nor)
    beitar jerusalem(ısr) - st-étienne(fra)
    vojvodina(srb) - az(hol)
    maribor(svn) - qäbälä(aze)
    slavia prag(çek) - anderlecht(bel)
    astra(rom) - west ham(ing)
    fenerbahçe(tur) - grasshoppers(suı)
    brøndby(dan) - panathinaikos(yun)
    krasnodar(rus) - partizani(arn)
    gent(bel) - shkëndija(mkd)
    istanbul başakşehir(tur) - shakhtar donetsk(ukr)
    sønderjyske(dan) - sparta prag(çek)
    sassuolo(ıta) - kızılyıldız(srb)
    göteborg(isv) - qarabağ(aze)
    m. tel-aviv(ısr) - hajduk split(hır)