şükela:  tümü | bugün soru sor
 • uefa nin 2018 yilindan itibaren uygulamaya koyacagi milli takimlar turnuvasi. dostluk maclarina alternatif olarak gelistirilen bu turnuva, milli takimlar duzeyinde dunya kupasi ve avrupa sampiyonasi sonrasi en buyuk ucuncu turnuva olacak. her iki yilda bir yapilmasi planlanan turnuvanin formati henuz belli olmamakla birlikte, turnuvayi kazanan takim 2020 den itibaren avrupa sampiyonasinda yer almaya hak kazanacak.
 • kazakistan'ın başkenti astana'da gerçekleşen 38'inci olağan uefa kongresi'nde toplanan uefa üyesi 54 avrupa ülkesinin temsilcileri ile uefa yöneticileri, michel platini başkanlığında müzakerelere başlamışlar.

  bu kongrede alınan önemli kararlardan biri ve ilki bugün uefa.com'da ilân edildi. buna göre ülkeler arasındaki futbol maçlarının niteliğini ve önemini artırmak amacıyla 2018 yılından itibaren "uefa ülkeler ligi"nin başlatılacağını duyuruldu.

  uefa üyesi 54 federasyonun oybirliğiyle "uefa ülkeler ligi'nin" 2018 ile 2022 yılları arasında a takımlar düzeyinde başlatılmasına karar verildi. "ülkeler ligi" düzenlemesinde başarılı ülke karmaları 2019 ve 2021'de üst lige çıkarılacak, başarısız olanlar ise bir alt lige düşürülecek.

  uefa'nın kalburüstü yöneticilerinden, almanya futbol birliği dfb başkanı wolfgang niersbach, kararı olumlu karşıladı. bu michel platini'ye verilen en önemli destek. çünkü almanya, uefa'nın en "ağır" 3 üyesinden biri.

  "uefa ülkeler ligi"nde başarılı olan takımlar, uefa avrupa futbol şampiyonası finallerine kalma şanslarını yükseltecek. bu uygulama ilk olarak euro 2020'de denenecek.

  "uefa ülkeler ligi"nin nihâî şekli henüz belirlenmedi. bundan sonra tek tek üye ülkelerle yapılacak fikir alışverişi görüşmelerinde bu konu da masaya yatırılacak.

  yeni uygulamaya göre, uefa ülkeler ligi'ne katılacak 54 takım, uefa'nın yaptığı ülkeler sıralamasına göre 4'lü kümeye ayrılacak ve turnuvada üst gruplara yükselenler veya şampiyon olanlar avrupa şampiyonası play-off'larına doğrudan katılmaya hak kazanacak.

  uefa, bu etkinlik ile ülke karmaları arasındaki maçlara ilgi ve alâkayı arttırmayı hedefliyor. ancak ülke ligleri, avrupa kupaları maçlarıyla birlikte bu yeni turnuvanın ne yoğunlukta, ne vakit, ne şekilde oynanacağı, daha önce söylediğimiz gibi uefa yönetiminin üyelerle yapacağı görüşmelerin ardından netlik kazanacak.
 • okuduğunu ilkokul seviyesinde anlayan bazı tiplerin, uefa'nın veteranlar ligi başlatacağını zannetmesine yol açan uefa projesi.
 • uefa nin daha fazla turnover icin yaptigi organizasyon. bir nevi milli takimlarin sampiyonlar ligi olacagi soyleniyor. jürgen klopp, futbolcularin organizasyona katilan milli takimlarin oyuncularinin yorgun veya sakat gelme olasiliginin daha fazla olmasindan dolayi pek olumlu bakmadigini belirtti . sonucta amaci olan bir turnuva oldugundan hazirlik karsilasmalarindan ciddiyeti bir hayli yüksek olacaktir.
 • büyük ihtimal doğru adı uefa uluslar ligi olacak organizasyondur.. detayı şurda var..

  http://www.manilovefootball.com/…ations-league.html
 • yeni bir lig.
  milli takımlar arasında oynanacakmış.
 • uefa'nın 2018 yılında milli takımlar bazında başlatmayı planladığı grup usulü turnuva. başarılı takımların üst lige çıkması, başarısız olanların alt lige düşmesi gibi henüz detaylandırılmamış açıklamaların yanı sıra maçların eylül ve kasım ayları içerisinde oynanacağı duyuruldu. bu turnuvada başarılı olan 4 takım euro 2020 turnuvasına doğrudan katılma biletini elde edecek. uefa üyesi 54 takımın tamamının katılacağı ve gelişmekte olan futbol ülkelerine katkı sağlaması amaçlanarak tertiplenen turnuvanın, hazırlık maçlarının yerini alması düşünülüyor.
 • hakkında uluslarligi.com adresinden her türlü detaylı bilgi edinebileceğiniz uefa tarafından organize edilen ve 2018 yılında başlayacak olan turnuva.
 • platini'nin her avrupa ülkesinden para kazanalım her yere yayılalım yaklaşımının yeni örneği olan organizasyon.
  detyayları şimdilik böyleymiş:

  özetlemek gerekirse,
  organizasyon 4 yılda bir avrupa şampiyonası'nın olduğu yıldan bir yıl önce finalleri oynanacak şekilde organize edilecek. yani avrupa şampiyonası, dünya kupası ve konfederasyonlar kupası olmayan tek boş yıla koyulacak.
  formata gelirsek;
  uefa'nın 54 takımı 4 lige ayrılıyor a ligi, b ligi, c ligi, d ligi diye a en üst lig. ilk sene bu ayrılma uefa sıralamasına göre yapılıyor
  a ve b liginde 12 c liginde 14 d liginde ise 16 takım olacakmış.
  bunlar a ve b liglerinde 3erli 4 gruba, c liginde 3lü 2, 4lü 2 gruba, d liginde ise 4lü 4 gruba ayrılacak.
  gruplarda her takım deplasmanlı lig usulü maçlarını oynayacak (a ve b'de eylül ve ekimde olmak üzere 2şer maç, c ve d'de kasımda da 2 maç)
  gruplarında ilk sıraları alacak takımlar bir üst lige son sırada yer alacak takımlar ise bir alt lige düşecek ve bir sonraki organizasyonda ligler uefa sıralamasından bağımsız olarak bu şekilde devam edecek.

  a liginde ilk sırayı alan 4 takım ise haziran ayında uefa uluslar ligi finalleri oynayacak kazanan şampiyon ilan edilecek.

  bunun dışında organizasyonun daha önemli kısmı ise avrupa şampiyonasıyla olan linki. bu zımbırtının grup maçları oynanırken bir yandan da avrupa şampiyonası elemeleri eski formatta devam ediyor olacak. işte 10 grupta takımlar 5li 6lı gruplanıp ilk 2 sırayı alanlar yine eskiden olduğu gibi gruplardan çıkıp avrupa şampiyonasına katılmış olacaklar. geri kalan 4 takım ise bu uluslar liginden gelecek nasıl mı?

  her ligin kendi içinde avrupa şampiyonası elemelerinde gruptan çıkamayan en iyi 4 takımı, elemeler bittikten sonra mart ayında final four oynayıp her ligin en iyisi de avrupa şampiyonasına katılmış olacak. yani san marinoların andorraların cirit attığı d liginden bile bir takım gelecek her halükarda: şampiyonlar ligi elemelerindeki şampiyonlar şampiyon olmayanlar ayrımının bir benzerini de burda hedeflemiş platini efendi maksat daha fazla ülkenin parasını yiyelim.

  neyse efenim, getirdiği ekstra fikstür yükünün yanında işin bugları da var tabi, mesela a ligindeki 12 takımda baba takımlar elemeleri geçerlerse hepsi ya da 10 tanesi geçerse kalan 2 takım mı oynayacak ekstra playoffu? hayır böyle bir durumda alt ligden takımlar buraya takviye edilecekmiş ama alt ligden hangi sıradaki takımları takviye edecekler burası muamma, alt ligin en başarılı 2 sini alsan mesela haksızlık olur adam daha kolay takımlarla oynamak varken gidip a liginden baba takımlarla niye oynasın? bu noktaya bir açıklık getirilmeli wiki linkinde net açıklanmamış bu durum.

  bir de her ligin kendi içinden en az 1 takımı gönderme garantisi de her türlü kullanılabilir ki burda türk çakallığı devreye giriyor. türkiye mevcut durumda b liginde başlayacak sisteme, bu zımbırtıda şampiyon olması için de önce bir üst lige çıkması sonra da orda grup lideri olup finallere kalması finallerde de alman'ı ingiliz'i geçmesi falan gerekiyor ki bi boka yarasın? yok hacı ben şampiyon olamam derse ki olamayız zaten, direk 2 sene üst üste lig düşüp d ligine gerilerse ve bu torbanın en güçlü takımları olan normal elemelerde son torbalardan gelen çerez takımlar estonya, azerbaycan, beyaz rusyayla falan final four oynayarak avrupa şampiyonasını garantileyebilir. hoş bu çakallığı bizden başka düşünenlerde olursa o ayrı. yani özetle elin avrupalısı bu çakallığı düşünmemiş de bizim direk aklımızdan geçer bu durum.

  sözün özü almanya, italya, ingiltere gibi a ligi takımları nispeten yedek kadrolarını (eski a2 muhabbeti gibi) oynatır bu turnuvada çok da önemsiyeceklerini sanmıyorum. hayır sonunda burda başarılı olana direk eleme oynamadan avrupa şampiyonası vaadedilse amenna adamlar 10 maç oynayacağımıza 3-4 maç oynayıp işi bitirelim diyebilirler ama o da yok mevcut durumda külfet 3 4 maç daha. c ve d ligindeki takımlar avrupa şampiyonasına katılmalarının en basit yolu olması sebebiyle önemseyip asılacaktır. bizim gibi b ligi takımları ne sik yiyeceğini bilemeyeceği için bu b ligi asansör lig olarak durmadan değişecektir diye düşünüyorum.

  zaten platini ve güruhu gidince iptal da olabilir bizim çakallığa yetecek zaman bile bulamayabiliriz.