şükela:  tümü | bugün
 • güzide spor yorumcularımız tarafından türkçemize kazandırılan deyim.eğer insanoğlu hakem veya futbolcu olacaksa bu normları bilmeli ayrıca.
 • uefa'nın avrupa kulüplerinden yerine getirilmesini istediği çeşitli kriter... bu normlara uymayan kulüpler 2004 sezonundan itibaren avrupa kupalarında boy gösteremeyecekler... bu normlar içerisinde en önemli yer stad ve bütçeye ayrılmıştır... futboldan gelen gelir; sadece futbola harcanacaktır gibi bir zorunluluk getirmiştir uefa bu normları ile..
 • 2004 yılında uefa tarafından futbol klüplerinin finansal istkikrarını sağlamalarını amacıyla çıkartılan normlardır. futbolun maastricht kriterleride denilebilir.
  sportif ,altyapı-tesis,personel ve idari,hukuk ve finansal kriterlerden oluşmaktadır.
 • nedense bizi sadece koltuk ve tuvalet konusunda bagliyormus gibi bir havalari vardir. dikkat edin, ne zaman bir takimimiz avrupa kupalarinda oynayacak olsa uefa bir heyet gonderir, stadi gezerler, zemini begenirler ama uefa kriterleri kapsaminda butun stadin koltuklu olmasini ve tuvaletlerin yenilenmesini isterler. yemin ediyorum uefa kriteri dedigin bu kadardir abicim, butun kuluplerimiz borc bataginda, bi kere uefa'nin o konuya degindigini gormedim, varsa yoksa 100 numara...
 • bir ara çocukları bile korkutma aracı idi.

  - hocam uefa normları geliyoorrr, o zaman ne yapacak kulüplerimiz!?

  avrupa kupalarına almayacaklardı, stadın kapısına mühür vuracaklardı, yok efendim küme düşüreceklerdi... hepsini de ben uydurmuş olamam, sıkça konuşulmadı mı bunlar bir dönem? sonra ne oldu da kapandı bu muhabbet? normlar mı değişti, uygulama mı ertelendi? yoksa uygulandı da bizim mi haberimiz yok.
  bana kalırsa uefa buralarda pek düzelme olmayacağını anladı ve vazgeçti. e ne yapsın adamlar, borcunuz dağ gibi olmuş diye üç büyükleri küme düşürsün de ortalık birbirine mi girsin? bizden başka kimsenin izlemediği bir ligimiz var belki ama biz bu ligi izlemezsek olmuyor işte. sosyal patlama olmuyor ise yegane sebebi aval aval bakacak bir lige sahip olmamızdan. sanırım bizim kulüpler de bunu bildiklerinden çılgın gibi para harcıyorlar.

  -azizim nereye kapatıyorlar yauahahaha, kitlelerin afyonunu kesecek değiller ya!
 • 2015 yılından sonra, takımlar yöneticilerine veya başkanlarına borçlu olamayacaklarmış. ya bağışlayacak ya da tahsil edilecekmiş.
 • sürekli başkana borçlandırılan türk takımlarını da oldukça etkileyecektir. benim bu konuda çok uzundur kendi taratarı olduğum takım hakkındaki düşündüğüm komplo teorisi ise, x kulübün (kulübün adını vermek istemedim, bi ihtimal ekşisözlüğün götüne girer mi bilemedim) borsada işlem gören şirketinin belli miktarda hissesinin (başkana olan kallavi borca tekabül eden miktarda), başkana ait olan bir diğer şirkete satılmasıdır. bu yolla sanırım hem borç tahsili yapılır, hem uefa normu uygulanır hem de x kulübü feci zarara uğratılır. 3 ü 1 arada.

  umarım yanılırım.
 • daha tam gelmeden isviçre peyniri gibi delik deşik olmuştur ve maastricht kriterleri ile aynı sonu paylaşacaktır.