şükela:  tümü | bugün
  • 8 adet yıldızdan oluşan, futbol topu şeklindeki logo. bu 8 adet yıldız avrupanın en büyük futbol ülkelerini tasvir eder ki bu ülkeler:

ingiltere, ispanya, italya, almanya, fransa, hollanda, portekiz ve türkiye'dir.

logo için: http://www.thefastertimes.com/…ions-league-logo.gif
  • http://www.youtube.com/watch?v=1gc2xtfhd-s

türkiye'deki yıldız galatasaray sayesinde gelmiştir.
  • şampiyonlar ligi'nin yeni isminin ve logosunun belirlendiği 1993-94 sezonunda organizasyona katılım hakkı sağlayan 8 kulübün şehirlerini temsilen sekiz yıldız bulunduran logodur.

bu sebepten ki yıldızlardan biri türkiye'den yükselirken galatasaray o sezon manchester utd.'ı elediği için ingiltereden yükselen yıldız yoktur.

tam yıldız listesi için:

italya
    portekiz
    ispanya
    almanya
    türkiye
    belçika
    fransa
    rusya
  • logo oluşturulduğu zaman belçika,iskoçya ... bizden ileri seviyedeydiler futbolda. rusyaya değinmiyorum bile. o yüzden yıldızlar ülkeleri değil turnuva ilk başladığı zaman organizasyona katılan 8 şampiyonu temsil eder. bunlar ;
    barcelona, monaco , spartak moskova , galatasaray, milan , porto , bremen , anderlecht'tir
  • yıldız veren 8 ülkeden biri olmamıza rağmen maalesef takımlarımızın ayda yılda bir ilk 8'ine kaldığı turnuvanın logosu.

dileriz artar ilk 8'ler ileride, hatta daha iyileri de gerçekleşir. bu sene galatasaray ve elemeleri geçerse fenerbahçe temsil edecek ülkemizi. mümkün olduğunca çok puan alırlar umarım, biz de ezeli rekabeti federasyonun uydurduğu değil gerçek süper finallerde görmek isteriz. aksi takdirde yakın zamanda liderin direk gruplara katılmasını bile kaybedebiliriz diye korkuyorum ki bu konuda avrupa ligi temsilcileri de çok önemli. zamanında gs ve fb gruplarda önemli puanlar almışlardı, beşiktaş da son yıllarda üstüne düşeni yapıyor. belki şampiyonlar ligi üst turları takımlarımızın gücünü çok aşıyor olabilir ama avrupa liginde daha başarılı sonuçlar almak çok zor değil. en azından gruplara kalmalı bu sene üç temsilci de. yeri gelmişken üçüne de başarılar.
  • genç manulular üzülse de "aklınızdan çıkarmayın türkiye'dir galatasaray." sözünün altında yatan derin manayı tam anlamıyla veren logodur.
  • üzülerek söylesem de galatasarayla bi alakası olmayan logodur.

şimdi aslında çok sevmem böyle ayar tadında yorumlar yapmayı ama açıklamakta fayda var.
    baştan söyleyeyim yıldız galatasarayı temsil etmiyor. bir ara bakınmıştım ben de böyle bi teori okuduktan sonra. sanıyorum galatasarayı temsil ettiği hikayesi ''93-94 sezonunda katılan takımların bulundukları yerlerden yükselen yıldız'' teorisine dayanıyor. maalesef atlanan bi nokta var. paylaştığın videoda da görüldüğü üzere bir yıldız da ingiltereden yükseliyor.

ilk başladığında bilindiği üzere sadece şampiyonların katılabildiği 8 takımdan oluşan bir turnuvaydı şampiyonlar ligi. galatasaraylıların teorisi de 93-94 sezonunda yapıldığı iddia edilen bu intro sırasında galatasaray şampiyonlar liginde olduğu için galatasaray sayesinde bu yıldızın oradan yükseldiğidir. işin ilginç kısmı ise şu, galatasaray'ın katıldığı bu sene de şampiyonlar ligine bizzat galatasaray'ın elediği manchester united ve dolayısıyla ingiltere katılamamıştır. fakat videoya baktığımızda bir yıldızında salına salına ingiltereden yükseldiğini görüyoruz. o sene katılan takımlar ise ufak bi araştırmayla sizin de bulabileceğiniz; barcelona, monaco, spartak moskova, galatasaray, milan, porto, werder bremen, anderlecht'tir. videoya tekrar dönersek spartak moskovanın da katıldığı bu turnuvaya doğal olarak rusyadan da bir yıldızın gelmesi beklenebilirdi. fakat allahın hikmeti ki yıldızlar ingiltere, ispanya, italya, almanya, fransa, hollanda, portekiz ve türkiye'den geliyor.

sonuca gelelim. bu introdaki yıldızlar o sene şampiyonlar ligine katılan kulüpleri değil, avrupanın 8 büyük futbol ülkesini temsil ediyor. aksi halde ingiltere yerine rusyadan bir yıldız çıkmasını bekleyebilirdik.

ha siz araştırmayı sevmeyen galatasaraylılar bu yıldız galatasarayın başarıları sayesinde insanların türkiyeyi adam yerine koymasıyla gelmiştir diyorsanız, oturulur tartışılır. ama böyle şehir efsaneleriyle de gelip ''bu yıldız galatasarayı temsil ediyor. bak bak en tepedeki! bak ne güzel kayıyor'' demek biraz abesle iştigaldir.

ha işin özü de şudur. şampiyonlar liginin adının değiştiği ilk sezon turnuvaya galatasaray değil ön elemelerde göteborg'a elenen beşiktaş katılmıştır. dolayısıyla teori neresinden tutsanız elinizde kalıyor.

bi de bize timsahcı dersiniz... eheh! 2-2 evet ...
  • bu logodaki yıldızların hiçbiri bizzat galatasaray'ı temsil etmez. hatta hiçbir kulübü temsil etmez. logoyu yaratırken adamların "sekiz tane yıldız olsun ya. gerçek futbolun oynandığı ülkeler bunlar hacı" dediğini de sanmıyorum şahsen. "yıldızlar topluluğu" gibisinden bir düşünce ile yıldızlar bir araya getirilerek futbol topu yapılmış, iki boyuta indirilirken de ortada sekiz yıldız kalmış. bu kadar. uefa gelip kulağınıza mı fısıldadı amına koyayım o yıldızlar aslında böyle böyle diye?

şampiyonlar ligi adıyla ilk oynanan ve bu logonun da ilk kez kullanıldığı yıl olan 92-93 değil, işine geldiği için 93-94 sezonunu işaret ederek "bak o yıl bu takımlar katılmış, al sana sekiz yıldızın sahipleri" diyenlere ve özellikle de kanıt olarak 98-99 playstation oyununun intro'sunu gösterenlere kesinlikle katılıyorum; ama gülmekten.

nereden tutsan elinde kalan bu deli saçmalarına inananlara da akıl fikir diliyorum.
  • şampiyonlar ligindeki logo galatasarayı temsil eder mi etmez mi bilmem ama 92-93 senesi şampiyonlar liginin ilk senesi sayılmıyor. sebebiyse o sene şampiyonlar ligi şampiyonu olan marsilyanın şike olaylarından kümeye düşürülmesi ve elinden kupanın alınması. 93-94 senesi ilk sene olarak sayılıyor ve o sene galatasarayın gruplara kalması bu işi daha mantıklı gösteriyor.
  • sekiz elementi temsil eder:

ates, toprak, hava, su, tahta, yarrak, kurek, sabri.

evet, sabri. o yildizlar da zaten sabri'nin topu fezaya gonderdigi sehirlerden yukselir.