şükela:  tümü | bugün soru sor
 • tam beşiktaşımız lige ambargo koyup uzun yıllar cl yapacak potansiyele eriştiğinde gerçekleşmesi şaşırtmamış olan değişiklik.

  2018-2019 sezonundan itibaren uefa sıralamasında ilk 4 sırada yer alan ülkelerin liglerinde ilk 4 sırayı almıs takımlar direkt olarak cl'ye katılacak. geri kalan yerleri de 3-5 paylaştırırlar biz de 8 ön eleme oynayıp geliriz artık.
 • fransız takımlarına da ayıp edilen gelişmedir.

  tam da zlatan adamlara güzel şeyler katmışken ayıp ediyorlar.
 • şampiyonlar ligi'ni avrupa futbolundan soyutlayıp, salt birkaç ülkeye peşkeş çekmek için yapılan değişiklik.

  kendi liginde üçüncü ve dördüncü sıradaki takımın şampiyonlar ligi'ne direkt gitmesi saçmalıktır. bunu savunmak da yalnızca güce tapmakla açıklanabilir. ulan hadi ilk ikiyi anlıyorum da, üçüncü dördüncü olmuşsun, ne şampiyonluğu, ne ligi amk?

  tamam, belli bir kaliteyi belli bir seviyede tutmak için 4 takım hak kazanıyordu zaten bunu anlıyoruz, ama ön eleme oynasınlar ki diğer ülkelerden gelen takımlar da şans bulabilsin. sürprizlere gebe olabilsin, heyecan artsın. belli bir kaliteyi tutarak ne kadar çok ülkeden katılım sağlattırırsan, o kadar çok benimsenirsin. kel yaptı yine yapacağını.

  oldu olacak ilk dört sıradaki ülke takımlarından oluşturun şampiyonlar ligi'ni. top sizin değil mi, oynatmayın amk.

  türk takımları için gelecek karanlık, şampiyonlar ligi müziğini unutun beyler.
 • eğer olursa, saçmalıktan başka birşey değildir. şampiyonlar liginin güzelliği, çeşitliliği bu kararla beraber biter. ben ispanyadan almanyadan ingiltereden 4er takım izlemek istesem gider o ligleri izlerim neden şampiyonlar ligini izliyim ki. benim şampiyonlar ligini izleme amacım hem her ülkeden temsilci görebilmek, hem de küçük takımların başarılarını görebilmem ve kendi ülkemin takımını desteklemek istemem. umarım bir an önce dönerler bu yanlıştan.
 • italya'nın değil de ingiltere'nin isteğiyle gerçekleşmiş olması daha muhtemelen olan değişiklik.

  uefa puan sıralamasında ingiltere 3. sıraya düşmüştü ve bu sene sonunda italya tarafından da geçilme ihtimali vardı. eğer öyle olsaydı seneye 4 değil 3 takım (2 tanesi direkt) yollayabilecekti ingilizler.
 • sürekli şl gruplarına 4 takım gönderecek olan ilk 4 ligin puanının nasıl düşüp de sıralarını kaptıracağını merak ettiğim format değişikliği. alenen taşak geçmek dedikleri böyle bir şey demek ki.
 • aslinda bu olumlu bir gelişmedir. gruplara kalan 2. takimimiz genelde bu ilk 4'ün içindeki takımlara eleniyor. besiktaş arsenale elendi fener turu geçseydi m.city çıkacaktı örnek olarak.
 • yanlış açılan başlıktır doğrusu için;
  (bkz: uefa'nın şampiyonlar ligi'nin formatını sikip viran eylemesi)
  olmalıdır.
 • kuralın müsebbibi madrid, barcelona, city, manchester vs. gibi avrupaya ambargo koymuş takımların çektiği restlerdir. en son barcelona format böyle olacaksa biz yokuz minvalinde bir açıklama yapmıştı, takriben iki sene önce. endüstriyel futbolun geldiği en son noktadır. avrupanin 4. 5. sınıf liglerinden gelen takımların maddi olarak yayın hakları ve sponsorlardan bi getirisi olmadığını varsayarak alınmış karardır.

  edit:biz lobi lobi dedikçe, lobide neymiş, kadroyu kuran, takım olan çıkar aslanlar gibi oynar diyenlerin götüne kaçmıştır. sen iki üç kaliteli transfer yapıp kupaya umutla bakarken, adamlar bi aciklamasiyla format değiştiriyor. hadi beline kuvvet aslan parçaları sizi.