şükela:  tümü | bugün
  • ks. : unified extensible firmware interface
  • 30 yaşındaki bios'un yerine geçmesi planlanan apple, dell, ibm ve hp'nin desteklediği firmware teknolojisi. üreticiler için en büyük avantajı üretim maliyetini ve süresini kısaltması...
  • - full grafik arabirimde mausla falan, bildigin gui'li i$letim sistemi kullanircasina hareketler
    - daha hizli boot
    - cpu ve mimariden bagimsiz cali$ma olayi (icinde kendi minik i$lemcisi mi var artik nedir bakmak lazim)
    - 2 tb'dan buyuk suruculerden i$letim sistemi boot edebilme

ozellikleriyle bios'u dovmektedir.
  • nasıl bir şey olduğu aşağıdaki videodan kısaca görülebilir.

http://www.pclabs.com.tr/…/24/yeni-nesil-bios-uefi/
  • windows 8 ile geniş kitlelere ulaşacak.

http://gizmodo.com/…or-the-first-time-in-pc-history
  • güvenli başlat özelliği, windows 8 ile birleşince çok büyük bir tehlike yaratıyor;

http://www.pclabs.com.tr/…hlikenin-farkinda-misiniz
  • mouse kullanabilme olayı ve grafik arayüz, tamı tamına 1995 yılında kullandığım ami bios'lı ilk bilgisayarımı anımsatmıştır bana. nostaljik olmuş.
  • şimdilik anakartların bios'unda legacy desteği yanında bulunduruluyor. yani işini bilen uefi'den legacy kipine* geçip yine gnu/linux ya da başka işletim sistemleri yükleyebilirler bilgisayarlarına. ama işini bilmeyen windows 7 dvd/usb belleği taktığında bile sistemi söz konusu ortamla boot edemiyor. ileri de ise durum daha da kötüleşebilir...
  • dell firmasının geliştirilmesinde katkıda bulunduğunu öğrendiğim yeni teknoloji. fabrikasından ubuntu yüklü halde gelen dell inspiron 5520 laptop'da bulunuyor. bios seçeneklerinde legacy ve uefi yi tercih edebiliyoruz. ayrıca uefi tercih edildiğinde bir boot listesi oluşturmamıza imkan tanıyor. diğer taraftan secure boot seçeneği varsayılan ayarlarda disable olarak görünüyor. fakat kullanıcı isterse secure boot seçeneğini açabiliyor. ileride ne tür değişiklikler yapılır bilemiyorum ama şu an için uefi'nin tekelleşmeye yol açmadığı söylenebilir. dell bir taraftan ubuntu yüklü laptopları piyasaya sürerken bir taraftan da windows tekelleşmesi için teknoloji geliştiriyor olamaz sanırım.

http://www.ubuntu.com/partners/dell
    diğer taraftan uefi ile ubuntu kurulumu : https://help.ubuntu.com/community/uefi
  • bios'umsu başka bir şeydir. windows 8 kurulumlu bilgisayarlarda genelde zaten ayarlı gelir. ama gelmez ise* ve interneti araştırdığınızda her şey format diyorsa çıldırmayın. hem niye çıldıracaksınız ki zaten? kurulumunu anlatıyorum:

öncelikle ne olur ne olmaz sistemin acronis true image ile bir güzel yedeğini alın derim*. bir şey olursa zıbank diye geriye döndürüverirsiniz. ben işletim sistemi çökertmeye alıştım allah ne verdiyse girişiyorum genelde. pek bir bilgim olmadığından 3 denememin 2 si sistemin bana her seferinde farklı garipli çöküş gösterileri ile sonuçlanıyor. acronis sağolsun* başım çok ağrımıyor.

ardından şöyle bir biosumuzu açalım kontrolümüzü yapalım uefi desteği var mıdır yok mudur diye(sonradan baktım da kontrolün nasıl yapılacağını yazmamışım 5. paragraftan bu bilgiyi alabilirsiniz). sonra sürücülerin güncelliğinden emin olalım. bu arada ben mevzuyu win 8 için anlatıyorum win 7'yi bilemeyeceğim. zaten kızgınım kendisine ikisini bir arada götürmeye çalışıyordum bu daldı "ortada büyük bir hata var" diye win 8'i çöketiverdi. cod 4 multiplayer nasıl oynayacağım halen orası bir muamma, konudan çıkmayalım.

her şey iyi görünüyor ise bilgisayarımızın cmd şeysini yönetici olarak açıyoruz(bu arada benden program tavsiyesi startisback). açınca bcdboot diye yazıyoruz. önümüze yazılar serpiliyor windows tarafından. examples kısmını görmek için açtık yanlış yazarsak bakalım düzeltelim diye. ardından, bcdboot c:\windows /s c: /f all yapıverin; ama bu kısmı açıklamam lazım. c: diye yazan yer boot dosyalarımızı nereye oluşturacağımız ile ilgili. bunu farklı bölümlenmiş disk oluşturup yapan ecnebi arkadaşlarımız olmuş. ben onu da denedim bunu da, sorun çıkmıyor gibi algıladım mevzuyu.

başarıyla oluşturuldu falan fişman yazılar geldiyse iyi. şimdi bilgisayarımızı yeniden başlatıp bios'dan boot kısmına girdikten evvel legacy modu uefi olarak değiştiriverin. security boot açık değilse açıverin(security bölümünde). bir de tavsiyem olacak ki cd ve harici diskten başlatma varsa onun sırasını geriye alın ve bios'a ayrı bir şifre koyun. tabi güvenliğe önem veriyorsanız yok windows'unuz bile şifresizse ellemenize gerek yok giren girer çıkan çıkar zaten.

ardından f10 yapıp save changes and exit diyorsunuz. bilgisayar üreticisinin logosu altında window yükleniyorsa tebrikler başardınız ama hemen sevinmeyin. sonra bir bilgisayarı kapatmayı deneyin bakalım olacak mı? bende olmamıştı fareyi oynattığınız gibi ayılıveriyor alet.

velev ki logo altında windows mevzusu olmadı. hocam ayarları bir kontrol et bir yerde hatan var mı bakıver. eğer yoksa bios'dan legacy moda geri döndür. ben bilmiyorum artık oralar nasıl çözülür. legacy moda geri döndürünce bilgisayar eskisi gibi çalışacak. çalışmaz ise acronis(ki çalışır bence).

evet kapanmıyor demiştik, sinirlenmiş küfürler etmiştik. aslında bu da basit bir şeymiş. windows 8'in garipli arama bölümüne power yazın(powershell deği). orada güç düğmeleri ne yapsın diye bölüm gelecek. kapatmaya basınca kapatsın mübarek diyin alete o anlar ama biraz anlar. "şu anda kullanılmayan ayarları değiştir" diyin. altta seçenekler gelecek "hızlı başlatmayı aç(önerilen)" seçeneğini kapatın. değişiklikleri kaydet dedikten sonra bilgisayarı kapatın bakalım olmuş mu? olduysa ne mutlu size, olmadıysa bir hata kontrol ve hatanız yoksa legacy moda dönyoruz maalesef.

dediğim şeyler monster(msi gibi) bilgisayarda denenmiştir ve yaşanmıştır. hatalardan sorumluluk tabiki kabul edilmemekte olup edindiğiniz başka bilgiler var ise paylaşmaktan mutluluk duyarız*.