şükela:  tümü | bugün
2129 entry daha
  • 40 defa yazıldı şurada. ebeveynler renkli gözlü olunca çocuk da renkli gözlü doğmak zorunda değil diye. basit bir internet araması yapılsa öğreneceksiniz bilimsel gerçekleri de neyse. göz rengi sizin lisede gördüğünüz ikili mendel çaprazlamasına indirilemez sadece, göz rengini etkileyen birden fazla gen vardır ve bu genlerin sayesinde renkli gözlü anne babanın kahverengi gözlü çocuğu olabilir. diyelim ki ortada böyle bir bilimsel açıklama yok, belki de mutasyona uğradı bu genler allah allah. dizide irili ufaklı bir sürü hata varken durup durup aslında olabilecek bir durum olan göz rengine takılmak ilginç yani. özellikle de doğru bilgiyi bir google aramasıyla öğrenebilecekken.
    yani dizi başlığının altına genetik açıklaması yaptırdınız ya pes vallahi.
  • --- kesin bilgi yayalim spoiler ---

arkadaslar toplanin, pencereden atilan karakterin kimligi ile ilgili buyuk bir ipucu acikliyorum:

issiz bir gunumde, sirf meraktan, dizinin ilk bolumunde verilen camdan dusme sahnesini tekrar, tekrar izledim. ve sizlerin de ilgili linkte gorebilecegi gibi; asagiya dusen kisi beyaz gomlek & siyah bir takim elbise giyiyor. yani maktulun cinsiyeti erkek (ha sirf ters kose yapmak icin peloya meloya siyah takim elbise giydirmezlerse tabii ).

--- spoiler ---
  • bu dizinin her karakteri uzun uzun tartışılıyor ya, ben de oya hakkında ne düşündüğümü yazayım madem diziye bunca emek verdik.
    ciddi spoilerlar içermeyecek olsa da uyarımı yapayım darılmaca gücenmece olmasın.
    şimdi, senaristin oya’yı melekleştirip yakında cennete almak gibi bir niyeti mi var diye düşünüyoruz haliyle. ama oya’nın gidip sarmaşığa yerleşmesi, sonra edip bombayı patlatacakken durdurması, merve’nin başına gelenlerden sonra yalan olduğunu bilmesine rağmen site yönetimine merve’nin talimatıyla konuşma yapması gibi hareketleriyle oya benim gözümde melek ya da salak değil de aşırı sinmiş bir karakter. desem ki hepsini affetmiş, değil. aslında hiçbir şeyi aşamamış ama oraya da yüzleşmeye, aşmaya ya da intikam almaya gitmemiş. bir kere en derinde bir yerde o dörtlünün parçası olmak istiyor, çünkü yaşananları kabullenememiş. geçmişi aşamadıkça da soruna daha çok çekiliyor. en başından gidip sarmaşığa yerleşmesinin sebebi bu. dizinin en başından beri oya intikam alsın diye bekledik, çünkü daha dengeli bir savaş olacaktı ve izlemesi zevkli olacaktı. başlarda bir iki oyun da gördük ama, aslında oya bu değil.
    hatta jinekolog olması da eksikliğini hisdettiği duyguların telafisi değil de kendisine ettiği gizli bir işkence gibi. sanki burada da üstünden gelemediği soruna daha çok çekilmesi sözkonusu.
    edip’i durdurması ya da merve’nin düşüşüne sevinemeyişi (bence arada serhan olmasa da sevinemezdi) aslında hayatta iyi ya da kötü herhangi bir duyguyu güçlü yaşamaya korkuşundan, kendini bırakamayışından kaynaklı bence.
    serhan’la yakınlaşmaya korkması da serhan’ın evli olması kadar oya’nın tutukluğundan ve kimseye güvenememesinden.
    bir şekilde yaralı olmadığı yerlerden hayata tutunmayı başaran oya, aslında hiç hazır değilken sarmaşığa taşınarak kendisi için en büyük kötülüğü yapmış, korkuları depreşmiş gibi. serhan’a önerdiği psikiyatriste bence önce oya gidip bi güzel terapi almalı.
    oya’nın geçmişi aşamamış olması bence cesaret kırıcı mesajlardan biri. tamam intikam almak zorunda değil, affedip kendisini geçmişten azad da edebilirdi ki onları affetmesi başarı olurdu. ama oya’nın melek değil de güçsüz olduğu için intikam alamadığını, sarmaşık’ta bocaladığını görünce ya bu haydutlar 20 yıl sonra bile kazanır mı diye soruyor insan.
    vicdanlarımızın rahatlaması için oya’dan bir çıkış bekliyoruz artık.
    geçmişi bu kadar aşamıyorsa intikam alsın en azından. oya gülmeyecekse madem, diğerlerini de gülmesin. illa ilahi adalet mi bekleyelim. (oya travmalarını aşsınla başlayıp intikam isteyerek yazıyı bitirmek *)
  • 12. bölüm 2. fragmanını izleyip de geldiğim dizi.

--- spoiler ---

dizinin izleyicileri merve'nin evi terkettiğine inanmamıştır onu geçiyorum da abisine oyun oynayacağını kör göze parmak şeklide gösteriyorlar. reza bittin sen olm sjhdjskjhdjs.

enver-arzu'yu ağır shipliyorum. nilay kabullenir de ayaz sıkıntı çıkaracak gibi. kapalıçarşı zamparası mehmet köpeği de kıskançlıktan kudursun keyifle izliyorum sjdhjksjdk.

pelo'nun evi alması evliliğine olumsuz bir etkide bulunacak. amerikan bağımsız filmleri gibi drama konusu olsa da söz konusu pelo ve yavşak taylito olacağı için anıra anıra gülüyorum.

seroya'ya oldu olacak zenci berber sahnesi yazsaydınız. usturayla gerilim çıkarmaya çalışıyorlar bu nasıl bir fantezi dünyası?

--- spoiler ---

diziyi izlememin en büyük sebebi arzu ve oya gibi silik karakterlerin gelişimini izlemek. merve ve pelin gibi zorbaların çöküşünü izlemek de çok keyifli olur.
5766 entry daha