şükela:  tümü | bugün
  • gerçekten büyük sıkıntı. özellikle kısa bir süreliğine yalnız kaldığınızda. uzun süreli yalnızlıklarda sıkıntı yok. istediğin kadar ovala burnundan çıkardığın sümüğü, parmakların arasında.

    örneğin; tatil dönüşü sabah işe gitmişsiniz. baktınız odada kimse yok. koltuğa kurulursunuz ve rahat rahat burnunuzu karıştırmaya başlarsınız. burundan baya bi sümük çıkar sabahları. miktar fazladır, bu beklenen bir durumdur. lakin istenilen kıvamdan daha cıvıksa başınız dertte demektir. normalde parmaklar arasında bir kaç ufalamadan sonra, baş parmak ve işaret parmağı arasına sıkıştırılıp fırlatılma kıvamına gelir sümük. (anladınız dimi hareketi. izmarit fırlatıyormuş gibi düşünün.) ama gereğinden fazla cıvıksa ve hacmi büyükse bir türlü kulak memesi kıvamına gelmez. dakikalar geçer. ovala ovala ama sümük hala sanki krep hamuru gibi. artık stres olmaya başlarsınız. "ya odaya biri girer ve bana elini uzatırsa" diye. bu stresle iyice ovalarsınız ve sonunda istediğiniz kıvama geldiyse, ne ala. izmarit gibi fırlat ve kurtul cerahatten.

    eğer odaya siz elinizde ovuşturduğunuz sümükten kurtulamadan biri gelirse, yapılacak en iyi şey masanın altına elinizi silmektir. ama her ihtimale karşı burnunuzu sağ elle karıştırmayın derim ben.
  • birader iğrençsin..
    ama haklısın..
  • (bkz: deja vu)
  • sümüğe bir tutam un katarak biraz yuvarladıktan sonra kıvama getirilebilir. eğer sümüğünüzü yeme alışkanlığınız varsa az biraz kulak memesi kıvamına geldiğinde odanın öteki tarafına fırlatmak yerine bir tatlı kaşığı yumurta sarısının içine ilave edilip pişirmeye başlamadan önce tuzunu ve karabiberini ekleyiniz. daha önceden 200 derecede ısıttığınız fırına verdikten sonra 3 ila 5 dakika arasında bekletip daha sonra biraz kimyon ve damak tadınıza göre çeşitli baharatlar ekleyip bir 5 dakikalığına daha fırında bekletin. fırından çıkarırken tatlı kaşığını bez ile tutmaya dikkat ediniz. afiyet olsun.