şükela:  tümü | bugün
 • floransa'daki en büyük müze olan galleria degli uffizi (resmi daireler galerisi) bu isimle anilir kisaca. halen toscana bölgesinin resmi arsivlerini de barindiran, 1580'de tamamlanmis palazzo degli uffizi'nin en üst katidir ve avrupa'nin kuskusuz en zengin resim koleksiyonlarini, botticelli'nin yani sira caravaggio'nun, michelangelo'nun, rafaello' nun, hatta durer ve rembrant'in önemli eserlerini barindirir bu müze.
 • eğer floransa'daki zamanınız kısıtlı ve uffizi'yi görmeden dönmek istemiyorsanız, 4 euro fazla ödeyerek internetten bilet alabileceğiniz ve kuyruk bekleme derdin kurtulabileceğiniz müze.

  ek ücretli biletlerde her saat başı belirli sayıda kişi alındığından, son gün oradan almak isterseniz bulamayabilirsiniz. şöyle ki, biz saat 14.00 gibi gittik ve en erken giriş 19.00'daydı. zaten kuyruktan hiç bahsetmiyorum, beklemeye ömür yeter mi bilinmez.

  bilet alırken de sabah saatlerini tercih etmeniz faydalı olacaktır. en iyisi erken bir saatte çok yorgun değilken gidip, sabah enerjisini orada tüketmek. çünkü gezmekle bitmiyor, pencerelerin manzarası bile güzel. üst katında bir kafesi var, ama orada yer bulanlar nasıl başarıyor bilmiyorum.

  özellikle görmek istediğiniz bir sanatçı veya eser var ise, gitmeden önce bulunduğu salonu öğrenmeniz faydalı olacaktır. kılavuzlarda yazılı salonlar değişmiş olabiliyor, ama sağda solda değişikliklere ilişkin bilgilendirme var. o uyarılara dikkat ederseniz, tam çıkarkan "aa şunu da görmedik" demezsiniz.
 • italya'ya yolu düşen ve sanat seven herkesin mutlaka gitmesi gereken müze.

  bilet konusuna gelince;

  kesinlikle felaket bir sıra var. hatta biz floransa'ya spontane ve kısıtlı bir zaman dilimi için gittiğimizden, önündeki bilet kuyruğunu görünce bir an içeri giremeyiz sandık... derken karaborsacı bir ablamız bizi buldu. kişi başı bir yerine bir buçuk bilet parası ödedik evet ama on dakika bile geçmeden içeriye girebildik. pişman da olmadım açıkçası. bir daha kim bilir ne zaman floransa'ya yolum düşecek (tabii düşerse), ama oradayken o muhteşem eserleri göremeseydim acayip üzülecektim.
 • müzedeki 300 heykeli üç boyutlu olarak görmek mümkün.uffizi dijitalleştirilmiş modeller
 • insanı sanata doyuran, ‘bu dünyaya ait değil’miş gibi duran bambaşka bir yer. insan burada günlerini değil aylarını geçirse gene de yeterli gelmez zaman. bazı eserler, karşısında aylarını geçirsen az kalacak cinsten.

  giriş için bileti aylar öncesinden almak en mantıklı yol.

  italya’ya iltica etmeyi düşünmeme yol açtıkları için medici ailesine teşekkür ediyorum (sanat adına)!
 • 2019 itibariyle bilet fiyatları 24€ olmuş. roma'dan floransa'ya aldığım bilet bile daha ucuzudu (17€). bu müzeyi floransa'ya 2.gidişimde de göremiycem sanırım.
 • ziyaret eden bazı turistler eserlerin olağanüstülüğünden dolayı duygusal, fiziksel ve hatta psikolojik stres altına girip sağlık sorunları yaşıyormuş.

  (bkz: stendhal sendromu)
 • online bilet almak için web sitesine girdiğim ama hangi bileti almam gerektiğini çözemediğim müze. gidip görenlerden konuyu bilenlerden yardım beklemekteyim.
  edit: gerek kalmadı. gideceğimiz gün biletsiz giriş günlerinden birine denk geliyormuş.
 • 14.08.2019 gunu sabah 10.15-10.30 arasi icin bir hafta onceden online bileti 24€ a aldim. kapida 20€ ama oldukca uzun bir sira bekliyorsunuz. bizim gibi online alip rezervasyonlu olanlar icin once 3 nolu kapiya gidip rezervasyomunuzu bilete ceviriyorsunuz. eger ayni rezervasyon ile baska muze bileti de aldiysaniz onu da veriyorlar. sonrasinda 2 numarali kapiya gidip saatiniz civarinda giris yapabiliyorsunuz. ıcerisini de ort olarak gezmek 3 saat civari. ustte bir cafesi var isterseniz ayakta kahve alip masalara oturmadan ucuza manzaranin keyfini cikarabilirsiniz.