şükela:  tümü | bugün
  • ak partimizin 7 haziran'da yüzde 52.3 oy oranıyla tekrar iktidar olması vesilesiyle diyanet işleri başkanımızın uçağıyla teşrif etmesini beklediğimiz yarışmalardır inşaallah...

edit: 80 sorunun 78'ine doğru cevap verdiğim ve iptal edilen 37. sorunun cevabının da uhud muharebesi olduğunda ısrarcı olduğum sorulardır.

medine'de yerine vekil bıraktığı ömer ibn-i ümmü mektüm'un rivayeti pegamber'in bu sözü haz.ali'ye dnerek söylediği şeklindedir.

ancak sahih hadislerde ve diğer nakledenlerde bu bilginin verilmemiş olması da soruyu butlan kılabilir.

işte böyle yobaz kardeşim. mesaj atıp bik bik etmeden önce düşünürsün artık. biz dinimizi diyanetimizi, vahhabi hayranlarından değil, hafize ninelerimzden, melami dedelerimizden öğrendik.

not: politik amaçla veya bir konuyu politize etme amacıyla yazılmamıştır.
  • bu sene 4. sü düzenlenecek yarışma.
    ilk 3 yarışmada sırasıyla şu konular işlenmiştir: ilmihal, kur'an-ı kerim meali, siyer.
    bu sene ise konu hadis-i şerif. soruların çıkacağı kitap riyâü's - salihin olarak belirlenmiş. sınav için bu kitabın özel bir baskısı da yapılmış. kitabın bu baskısını hazırlayan prof. dr. mehmet emin özafşar.
    online olarak tüm dünyada, basılı olarak tüm türkiye'de yapılacak bu sınava, bu sene hedef 500 bin katılım.

organizasyondaki çalışmalar tamamen gönüllülük esası ile yapılıyor ve yarışma yine gönüllüler tarafından finanse ediliyor.

yarışma 5 kategoriden oluşuyor. kategoriler için

tabi ki ödüller de var. ödüller için

bu hayır yarışında ben sadece katılımcı değil, gönüllü de olmak istiyorum, sizleri tanımak istiyorum diyenler için

kimsiniz siz diyenler için

hemen kaydolmak için ise buradan alalım

kayıt olduk kitap nerede diyorsanız, il il temin noktaları için
  • çok güzel yarışma, aferin. islamın yeni altın çağı bu olsa gerek. iki umre-bir samsung galaksi. "şimdi diyecekler ki ömö gönçlörümüze öyölöğö aşılıyoruz" lan cemaat de öyle yaptı, altın nesil dediniz, sonra paralel diye bir siz bir onlar sırayla birbirinize sapladınız. nasıl garantisini veriyorsun iyi nesilin? kim garantisini verecek diyanet işleri başkanının yeni feto olmayacağının? allah topunuzu ıslah etsin, affetsin. bundan 1000 yıl içinde islamın altın çağında islam alimleri matematiğe, fiziğe, geometriye, kimyaya, tıbba, astronomiye... aydaki kratere isim verecek kadar-el fergani, algebra-el harizmi kendi ismini verecek kadar... yani bu ilimlere isimlerini verecek kadar ve batı bu parşömenleri çevirip okuyup bu alimlerin ismini elementlere verecek kadar değer verirken... islam alimleri 1000 yıl önce neye zaman ayırıyordu ve karşılığında sadece dünyayı anlamak, allaha ibadet etmek istiyordu, bir ödül gayesi yoktu... düşünsenize trigonometrideki sekant-kosekant şimdi size basit geliyor ama 1300 sene önceden bahsediyorum adam uğraşıyor can havliyle... adamın derdi kadının peçesi, kürtajı, erkeğin orucu nasıl bozulur, onun şiisi, bunun sunnisi, oy petrolü falan değil. ya da dur ben kuranı kerimi yeniden yorumlayım, dur ben güzel sesimle okuyayım belki birinci olurum da ödülü kaparım değil. ya da hadisi şeriflerden bir samsung galaksiyi bedavaya getiririm de yok. adam onca yoklukta allah yolunda nasıl yeni şeyler üretirim nası insanların hayatını kolaylaştırırım diye düşünüyor. yapıyor da, ibadetini de yapıyor, onu da yapıyor. kimse de dönüp bakmıyor bulduktan sonra neci olduğuna. alevi mi, şii mi, ermeni mi, zart mı zurt mu? bir din nasıl daha fazla paraya endekslenir, örneği... anca ufka gidin zaten... lan 680 ile 720 yılları arasındaki islam bilginlerinin hayatını, irfanını örnek alın lan. öyle siktiri boktan samsung galaxy falan boş verin bunları. bak el-fergani'ye. adam o günün koşullarıyla dünyanın eliptik düzene eğimini en yakın bulan adam. ama nerde, siz anca hadis ezberleyin, zikir matiklerle otobüste yolculuk edin, ipadlerde kuran okuyun. osmanlı bile sizin bu beyinsizliklerinizden daha iyiydi be.
  • bu sene 5.si kur'an- kerim meali üzerinden düzenleniyor.
    aslına bakarsanız kanaatimce yarışmanın en güzel 2 yanı şunlardır;

1- hiçbir grup adı altında düzenlenmiyor.

dolayısıyla fırkacılık,grupçuluk yada cemaatçilik gibi kavramları adı altında olmadan, bütün müslümanları kapsayan tümleyici, kapsayıcı bir organizasyona dönüşüyor.
    bu sizce de günümüzde şu'cu bu'cu diye ayrılan müslümanlar için harika bir fırsat değil midir?
    üstelik amaç da kitap, kur'an-ı kerim mealini okutmak, kamuoyunda bu geçtiğimiz yıllarda ki konulara (meal, ilmihal, siyer, hadis) farkındalık oluşturmak...
    helal olsun!

2- tamamen ''gönül işi''

organizasyonun nasıl olup bittiğini biraz araştırıp kurcalarsanız inanmakta zorlanabilirsiniz.
    çünkü bütün illerde tamamen gönüllüler aracılığıyla hiçbir ücret yada maaş olmadan kişinin rızasıyla sponsorluk, tanıtım, dağıtım, sınav vs yapılıyor..
    yav gözetmen öğretmen bile gönüllü yahu..
    o kadar yani.

'' not: asıl bu metin politik amaçla veya bir konuyu politize etme amacıyla (yada çamur atma ve tahrik amacıyla) yazılmamıştır. ''
  • bu sene 5. si düzenlenecek yarışma.
    bu sene konu kur'an-ı kerim meali. kuran'ı anlamak, anlamıyla amel etmek için mükemmel bir fırsat. bu sene ödüller de oldukça zenginleştirilmiş.
    giderek profesyonelleşen bu yarışma organizasyonunun sloganı ise "kaybedeni olmayan yarışma". ne kadar güzel değil mi?

bu seneki hedef katılımcı sayısı ise 1 milyon olarak belirlenmiş.(bu rakam ösym'den sonra yapılan en büyük sınav demek.)
    kayıt olmak, gönüllü olmak ve yarışma detaylarını öğrenmek için websitesini ziyaret edebilirsiniz: ufkayolculuk.com
  • amaçları arasında;
    - allah'ın mesajlarını toplumun her kesimiyle buluşturmak
    - islam dininin sahih kaynaklarını (en sahihi kuran) insanlara ulaştırmak
    - kur'an-ı kerim'i anlayarak okuma konusunda farkındalık oluşturmak
    - toplumun kur'an algısını allah'ın 'oku' emrine denk düşürmek
    - kuran yılı ilan ettikleri 2017 yılı içinde kuran-ı kerim mealinin okunmasını ve hayata tatbik edilmesini sağlamak
    - ve en nihayetinde okuma oranı yerlerde olan güzel ülkemin insanlarına bir okuma bahanesi sunmak

gibi tamamen ulvi emelleri olan ve yarışma/sınav formatını bu ulvi emellerine alet etmekte 5 yıldır bir beis görmeyen uluslararası katılımlı bir sivil yarışma organizasyonu
  • + abi ingilizce sınav yapıyolarmış
    - yds mi toefl mi?
    + yok abi ufka yolculuk ya. adamlar türkçe sınav kesmedi demek, yurtdışına açılmaya başladılar.
    - vooaay arkadaş, neyse biz yine de türkçe'sine girelim

deyu hakkında konuşmasına şahit olduğum sizler için ingilizce dilinde sorumlu olunan mealin “the majestic quran: an english rendition of its meanings” adlı eserinin olduğunu öğrendiğim yarışma. ingilizcesine güvenenler beri gelsin ya da gitsin yahut girsin.
  • sınavları 26 mart'ta yapılacak olan yarışmalardır. bu yıl kuran-ı kerim mealinden sorumlu olunan sınav. yarışmaya internet üzerinden de katılınılabilir. ayrıca ingilizce olarak da katılma şansınız var.

ayrıntı bilgi:

http://www.ufkayolculuk.com.tr/
  • yarın sabah 'kur'ân ve sünnet bütünlüğü' konu başlığıyla altıncısı düzenlenecek olan yarışma.

çalışma kitabı mahmud esad coşan(rahmetullahî aleyh) 'ın sohbetlerinden derlenmiş olan 'sünnet olmadan ümmet olmaz' kitabıydı.

bakalım bu sene bişeyler yapabilecek miyim sınavda...
  • iki müslüman göreyim de mutlu olayım diye girdiğim sınav. etrafta hiç müslüman yok mu zaten dediğinizi duyar gibiyim. niye mutlu oluyorum biliyor musunuz?

öncelikle bütün her şeyi kenara bıraksak bile insanlar sabah kalkmış - çalışmış olsa da olmasa da - sınava gelmiş. bu, yüzde yüz olmasa da büyük çoğunluk için dini saiklerle yapılmış bir davranış. sınava başvuranları farklı gruplara ayırarak bir şeyler yazmak isterim.

ilk grubumuz, sınava çalışıp büyük ödüllere sahip olmak isteyenler. şimdi evet bir şeylere sahip olmak istiyor olabilirler ama bu, sadece maddi şeylere ulaşmak için yapılan bir davranış değil çünkü zaten bazı ödüller umre gibi maddiyat gibi duran ama maddiyat olmayan ödüller. hadi diyelim bu grubun bir alt grubu olarak sadece para kazanmak isteyenler de var. onlar durum bu bile olsa dini bir sürü şeyi öğrenmiş oluyorlar. ama biliyoruz ki insanların çok büyük bir çoğunluğu sırf para kazanmak için böyle bir olayın içine girmezler. daha kolay para kazanma yolları var çünkü.

ikinci grup, sınava çalışan ama büyük ödülleri hedeflemeyen kesim. bu kardeşler de bence en tatlış grup çünkü sadece dini anlamda bir şeyler öğrenmeye teşvik olsun diye girmiş oluyorlar. ha, ödül de kazanırlarsa ne güzel tabii.

üçüncü grup ise sınava çalışmamış ama sınava gelmiş, benim de dahil olduğum grup. muhtemelen oran olarak en yüksek yüzdeye sahip grup bu. ama bu grup da çalışmamış olsa bile bereketleniyor çünkü sınavdaki sorulardan bile bir yığın bilgi öğreniyorsunuz*. bu senenin sınavı için özel olarak konuşursak sadece soruları çözerek bile hadis düşmalığı yapmanın oldukça basit bir mantıkla ahmakça olduğunu görebiliyorsunuz. hadis düşmanlarının olanca sefillikleriyle cirit attığı bir ortamda, bunları insanlara çok basitçe, kendi gözleriyle, izanlarıyla* anlayabilecekleri şekilde göstermiş olduğunuz için ayrıca teşekkür ediyorum.

dördüncü ve son grup ise kendilerine pek güzel duygular beslemediğim sınava gelmeyenler grubu. bu grubu yermeden önce özel bir sebepten gelmeyenleri tenzih etmek isterim çünkü insanın yeri geliyor öss gibi olmazsa olmaz görünen bir sınava katılamama durumu oluyor. şimdi bu mazeretli kardeşlerimizi ayırdıktan sonra içimdekileri rahatça ortaya dökebilirim.
    kardeşim! sınava katılmak zorunlu değil ama kayıt yaptırmışsın, yani bir söz vermişsin. bir müslüman bilir ki allah söz verdiği halde sözünde durmayanları sevmez*. insanlar oturmuş allah rızası için bir şeyler yapalım diye dünyanın masrafını etmişler, kitapçık bastırmışlar, adınıza optik hazırlamışlar, gözetmeniydi, okuluydu, ödülüydü, organizasyonuydu, kitap hazırlamasıydı bir sürü uğraşmışlar, ama sen keyfini bozup da sınava gelmiyorsun! yazık, vallahi yazık! ösym' nin sizden en basit bir sınav için aldığı parayı bir düşünün ve insanların gönüllülükle neler yapmış olduğuna bir bakın. eminim onlar bütün bunları sadece allah rızası için yapıyorlar, "bakın böyle böyle sınava gelmeyerek şu kadar kağıdı ziyan ettiniz" bile demeyecekler ama ben söylüyorum en azından sözünü tutacak kadar hassas ol be kardeşim! zannediyorum bu grup geçen seneki sınava göre biraz daha az ama inşaallah seneye hiç olmaz böyle bir grup.

kısaca gruplayarak anlatmaya çalıştığım şey, bu sınava gelen insanların allah için küçücük, minnacık da olsa bir dertleri var ve bu durum beni umutlandırıyor, mutlu ediyor. herkesin suratının asık olduğu, mutsuz, şikayetçi olduğu bir dünyada, biliyorsunuz ki hala allah için bir şeyler yapmaya çalışan insanlar var. başta bahsettiğim müslüman göreyimden kastımın "derdi olan müslüman" olduğunu da sanırım anlamışsınızdır bu küçük çaplı romandan sonra. allah hepinizden razı olsun. kimin bu sınavda allah rızası için en ufak bir emeği geçtiyse, "şu sınıf şu katta" bile dediyse - gerek hazırlık yapanlar gerek katılanlar - allah onlara iman üzere ölmek nasip etsin ve cennetine kabul buyursun. amin.

bir de naçizane bir önerim olacak. daha önceki senelerde yapıldı mı bilmiyorum ama şöyle ehli sünnet itikadını güzelce öğretecek bir sınav yapsanız bu millete büyük faydanız dokunur. ama böyle dönüp dolaşıp sürekli okunabilecek bir kitap hazırlayın ki insanlar sonrasında da faydalanabilsinler.* bitirmeden özeleştiri de yapayım, çalışmadan gitmek de büyük ayıp, affedin bu kardeşinizi, o kadar emek harcadınız, seneye çalışarak gelmek umuduyla. yalnızca küçücük çocukların yüzünü güldürüp onları şevklendirdiğiniz için bile ne kadar teşekkür etsem az.

durumu olmayıp okuyamayanlar için özet:

"kaybedeni olmayan sınav!"