şükela:  tümü | bugün
  • altar interactive iflas ettikten sonra eski kadronun büyük bir bölümünü koruyan altar tarafından geliştirilmiştir. ilk iki oyuna göre sistemde gözle görülür düzelmeler var, insana hafiften eski xcomların tadını veriyor. her ne kadar afterx serisinde askerlerin özellikleri sayılar yerine niteleme sıfatlarıyla ifade ediliyor* olsa da karakter gelişimi hala önemli. oyunun tamamında tek bir base var. tabii bu xcom'lara has micromanagement olayını aza indirgemiş olsa da oyun başladıktan sonra bitmek tükenmek bilmeyen saldırılar sebebiyle insanın başını kaşıyacak bile vakti olmadıgından dolayı etkisi pek hissedilmiyor. oyunun temposu mükemmel. oyunun ortası ile sonu arasındaki bölüme kadar soluksuz bir şekilde oynanıyor. sonraları biraz tekdüze. ammavelakin memory leak gibi bir problemi var, ilk bir saatten sonra 20 saniyelik yüklemeler 5 dakika gibi sürelere ulaşıyor, adamı deli ediyor. patchi yakındır.
  • durup duruken ustunuzun yikilabilecegi ve bunun nedenini anlamayabileceginiz oyun
  • ufo after "x" serisinin kesinlikle en güzel oyunu, önceki oyunlardakinden çok daha güzel bir eğitim sistemi vardır önceki oyunlardaki gibi bi karakter hem keskin nişancı hem de ağır silahla donanan bir canavar olamamaktadır. adamlar tam sistemi oturtmuşken bitiriyolar seriyi keşke bi oyun daha yapsalardı demeden duramyor insan. bi oyun daha yapsalar sanki xcom apocalypse kalitesini yakalayacaklar gib zaten oynanış olarakta "agent based"** bir yapı benimsemişler. neyse yapanlara afferim diyor başarlarının devamını diliyoruz.
    bu arada memory leak problemi -aslında o problem memory leak değil de başka bir şey gibi ya- 1.5 peçinin çıktığı şu kavurucu yaz günlerinde halen çözülebilmiş değildir. oyun oynanıyor ama 4-5 saatte bir bilgisayarı şöle bi kendine getirmeniz gerekiyor.