şükela:  tümü | bugün
 • bursa’nın hamamlıkızık köyü’nden bir annenin ve manyaslı bir babanın evladı olan mehmet muhyiddin üftâde hazretleri, 1490 yılında, bursa’daki inebey çarşısı’nın üzerinde araplar mahallesi’nde dünyaya geldi.

  bir rivayete göre, üftâde hazretleri dünyaya geldiği zaman, annesi rüyasında oğlunu süt deryasında yüzerken görmüş ve rüyayı telaşla üftâde’nin babasına anlatmış o da “inşallah oğlumuzun ilim erbabı kâmil bir veli olacağına işarettir” demiş.

  1580'de yine bursa'da vefat etmiştir. hz. üftâde, bursa'da kurulan ve daha sonra anadolu ve balkanlar'a yayılan celvetiye tarikatı'nın piri ve azîz mahmûd hüdâyî hazretlerinin de şeyhidir.

  on altı yaşlarında, ulucami'de fahri müezzinliğe ve muhtelif camilerde imamlığa başlayan üftâde, bu vazifeleri on sekiz yıl sürdürdükten sonra, vaaz ve irşad hizmetlerine başlamıştır. azîz mahmûd hüdâyî de kendisini kayhan camii'nde tanıyarak intisab etmiştir.

  üftâde, halkın ısrarı ve emir sultan hazretleri'nin rüyadaki ricası üzerine, emir sultan camii hatipliğine tayin edilmiş ve bu vazifeyi ömrünün sonuna kadar sürdürmüştür. aldığı maaşı da dervişlere dağıtmıştır. fakat, daha sonraları dağın eteğinde yaptırdığı tekke ve bitişiğindeki camide, celvetiye tarikatı'nin talimiyle meşgul olmuştur.

  hz. üftâde, hayatı boyunca ibadet, zühd ve takvaya son derece önem vermiş, şüpheli şeylerden uzak durmuştur ve daima halk içerisinde hakk'ı aramıştır. yokluk kapısının üstadıdır. kendisine mürid olmak için gelen bursa kâdısı azîz mahmûd hüdâyî hazretlerine: “burası yokluk kapısıdır, biz de fakirlik kapısının kuluyuz. hâlbuki sen varlık sâhibisin. bu hâlde ikimiz bir araya gelip bağdaşamayız. senin ilmin, malın, mülkün, şânın ve mâmur bir dünyân var. bizim gibi kulların, allah-u teâlâ’dan başka hiçbir şeyi yoktur." buyurmuştur.
 • dün türbesini ziyaret ettiğim mübarek zaattır .kabrinin sağ tarafına oturdum ve yaşlı, nur yüzlü bir zatın dua edişine katıldım. sonra kendim yalnız dua ettim.dualarımda üftade hazretlerinin yüzü suyu hörmetine dedim. oradaki maneviyat beni aldı götürdü. mest oldum.
 • kendisi hakkında “uzaktaki yakîn” adı verilen uluslararası bir sempozyum düzenlenmiştir bursa'da 19-20 nisan 2014 tarihlerinde.

  http://www.turkkad.org/…roje/program-saatli kck.pdf
 • eğer üsküdarlı iseniz veya aziz mahmud hüdayi hazretlerini bir kez olsun ziyaret etmişsiniz, hazretimin ayağının dibine vardığınızda o aşina atmosferi hissetmemeniz mümkün değil..

  edeple giren lütufla çıkarmış buradan da..
  öğrettiler..
 • bağ-ı aşkın andelibi hazreti üftade'dir. (bkz: http://nagmeiask.blogspot.com.tr/…elibi-hazret.html)

  bir de cinuçen tanrıkorur yorumu: (bkz: https://www.youtube.com/watch?v=usut-xbwave)
 • --- spoiler ---

  emmâreye kul olan,

  hayr ü şerri seçer mi?
  --- spoiler ---
 • bursa'da bulunan yaklaşık 5 asırlık tarihi (bkz: üftade camii) son yapılan restorasyondan sonra lahmacun salonu havasına bürünmüştür.
  haber