şükela:  tümü | bugün soru sor
  • çocukluğumun tadı. şerbet gibi gazoz. sanırım kendine has tadını bol klorlu belediye suyundan alıyordu. mis gibi.
  • çocukluğu, 80'li yıllarda doğu karadeniz'de geçenler tarafından bolca tüketilmiş gazoz.
  • ilk ve ortaokul yillarinda simit ve bununla buyuyen efsanevi bir nesil var
  • geçenlerde ordu'da deli gibi aradım bu gazozu.. maalesef hiç bir bakkalda veya markette bulamadim (en az 15 adedini gezmişimdir). sorduğum bakkallardan bir tanesi beni ufak bir çay ocağına yönlendirdi; orada gerçekten vardı.. yalnız alıştığımız ve gelenekselleşmiş logo ve şişesinde degil, bambaşka bir şekildeydi..

çay ocağı sahibi ise bu değişiklikten ziyade tadının eskiye göre farklı olduğunu, yani onun ifadesiyle "gazının kaçmış gibi" bir tadı olduğunu, sebebinin ise benzeri içeceklerle ilgili genel bir düzenlemenin olduğunu söyledi.. gerçekten o ağız ve geniz yakan havasından pek eser yoktu, bir kac saat önce kapağı açılmış gibiydi.. gazozu içtim, yenilenmiş şişesini de, orjinal halini bulamamanın üzüntüsüyle saklamak üzere çantaya koydum (evet enteresan bir kolleksiyonculuğum var, kabul ediyorum).

aynı gün yine gezerken, bir kahvenin önünden geçerken, gazozun boş ve orijinal şişelerinin olduğu bir kasa gördüm.. eğer kahve sahibi benim gibi, hatta kasa bulundurduğuna göre, benden fazla kolleksiyon manyağı değilse o kahvede orijinal şişeli ufuk gazozu olmalıydı; keza vardı da.. tadı evet, bunun da gazı kaçmış gibiydi ama en azından elimde, çocukluğumu bana fazlasıyla hatırlatacak orijinal şişesi vardı, onu da attım tabi çantaya, istanbul'a eve getirmeye..

yukarıda yazanlar fasa fiso diyorsanız şöyle bir kutsal bilgiyle o düşünceyi okşayayım; ordu'daysanız ve ufuk gazozu içmek istiyorsanız hiç bir bakkala ve markete sormayın, önünüze çıkan ilk kahveye girmeniz bu amacınıza ulaşmanızda yeterli olacaktır efendim..
  • ender ordu lezzetlerinden .
  • kalite olarak bariz şekilde piyasadan aşağı olan gazozdur. şekerli suyun cok hafif asitlisidir. ancak ordulularda yeri ayrıdır. herkes bu gazozda anılarını, gençliğini, çocukluğunu bulur. yoksa kimse en iyi gazoz budur demez.
  • çocukluğumdaki tadını hâla özlediğim efsane gazoz. bu yıl ki tatilimde nihayet kendisi ile karşılaştık ve bol bol hasret giderdik.
  • an itibari ile şişesinin değiştiğini farkettiğim muazzam güzellikteki ordu ve çevresine has gazoz. ayrıca ufak bir ibare eklenmiş üstüne, %100 pancar şekeri içerdiğine dair... *