şükela:  tümü | bugün
 • -felsefenin ''aşkı''- isimli söyleşisiyle, sevgililer günü öncesi katılımcılara yeni ufuklar açacak olan dr. romantizm.

  buyrun
 • dun berlindeki konusmasinda gordugum kadariyla, pseudoscience dedigimiz seyleri utanmadan kullananan, yuzune vurulunca da ya utanmadan reddeden ya da direk sorularin uzerinden atlamaya calisan bir eleman. konusmasina hem ben boyle alcakgonulluyum, soyle hic bir iddiam yok diye baslayip, tartismaya gelince asla ve asla tek bir noktada bile yanilmis olabilecegini dahi itiraf edemeyen ucuz bir hack. felsefe'nin dr. oz'u desek yanilmis olmayiz sanirim. ne yazik ki onun kadar para kazanamiyor. neyse sen sabret pasam belki o da olur.
 • ciddi ciddi felsefeci diyebileceğim insanlardan. berlin felsefe akşamları gibi sağlam bir çalışmayı uzun zamandır sürdürüyor. fikirleri bir yöne taraftar olmadan, farklı noktaları sorgulamaya ve sorgulatmaya öylesine açık. mutlaka okunması, bilinmesi gereken güzel insanlardan birisi.
 • felsefeci, aile ve birey terapisti.
  berlin'den sonra yılda birkaç kere de olsa türkiye'de de söyleşiler düzenlemektedir. konuşmaları herkesin anlayabileceği sadelikte geçer. sözde bilim (pseudoscience ) denilen şeyleri tamamen şarlatanlık olarak görür, bugüne kadar bilimden ve felsefeden ayrıldığı görülmemiştir. kimbilir hangi konuşmasındaki hangi soruya istinaden verilmiş cevabı üzerinden agresif ve anlamsız bir entry girilmiş hakkında. geçiniz.

  kısaca özgeçmişi şu şekilde:

  dr. ufuk yaltıraklı istanbul üniversitesi’nde felsefe, psikoloji ve sosyoloji öğreniminin ardından "freie universiteat berlin“de doktora seminerlerine katılıp, tezini istanbul üniversitesi felsefe bölümü’nde verdikten sonra berlin’e dönerek önce iki büyük üniversitesitede (freie universiteat berlin – humbolt universiteat zu berlin) yıllarca dersler vermiştir. daha sonra nürnberg-erlangen friedrich-alexander üniversitesi‘nde beş sene öğretim üyesi olarak çalışmıştır.

  dr. yaltıraklı berlin’in saygın pisikoterapi enstitülerinden olan “ınstitut für systemische ımpulse und ausbildung”da psikoterapi eğitimi almış, ayrıca almanya sistemik psikoterapistler çatı örgütü olan systemische gesellschaft (sg)’den de psikoterapist olarak çalışma sertifikasını alarak sistemik çift ve birey terapisti ve danışmanı olarak çalışma hakkına sahip olmuştur.

  ayrıca ‘berlin felsefe aksamları’ olarak tanınan etkinliği on senedir sürdürmekte olan dr.yaltıraklı özellikle bu seminerlerde anlam odaklı logoterapi ve varoluşçu psikoterapi’nin felsefi geri planını temel alarak felsefeyi yaşama sokmayı, ondan sağlıklı bir ruh yapısı için gerekli olan ‘iyi yaşam’ anlayışını kazanmayı hedeflediği için berlin’de büyük bir ilgiyle izlenmektedir. ‘berlin felsefe akşamları’nın adeta bir ‘gurup terapisi’ne dönüşmesi birçoki zleyiciyi kendine çekmiş ve olumlu eleştiriler almıştır. ilgi ve çalışma alanları: metafizik, ontoloji, etik, siyaset felsefesi, fenomenoloji, hermeneutiktir
 • yeğeni orçun baş ve youtuber ekin kollama ile kamera karşısına geçerek "felsefe nedir ve felsefeye nereden başlanmalıdır" videosu çeken felsefeci.

  felsefeye nereden başlayacağını bilmeyenleri, hatta felsefe kavramından dahi korkanları aydınlattığı video şuradan izlenebilir: https://youtu.be/5s4l6c54e8e