şükela:  tümü | bugün
 • cem karaca ve cahit berkay'ın kankası olan bir müzisyen, eskilerdendir, adı hep nil burak''la beraber anılır.
 • son derece iyi bir muzisyen oldugu, onune ilk defa gordugu bir parcayi koydugunuz zaman notalardan direk olarak super calabilecegi soylenir.
 • 70'lerin aranan klavyecisi. ozellikle cem karaca'nin 74-77 arasi calistigi dervisan'in klavyecisi olarak, en iyi cem karaca sarkilarinin bazilarinda**** konusturmustur orgunu.
  90'larin basinda tekrar cem karaca ve cahit berkay'la bir araya gelmis ve yiyin efendiler ve nerede kalmistik adli iki album yapmistir.
 • 60'lı yıllarda haramiler grubunda çalmıştır. 70'lerde isveç'te asia minor mission isimli daha progresif bir grubu olmuştur. söz konusu bu iki grupta da kendisiyle beraber çalışmış olan kankası basçı oğuz durukan ile birlikte 70'lerin ikinci yarısında cem karaca dervişan grubunda yer almışlardır. 70'li yılların türk rock müziğinde moog syhntesizer'ı gerçekten hakkını vererek kullanan isimlerden birisidir. dervişan döneminin en popüler çalışmalarından biri olan tamirci çırağındaki muhteşem moog'u o çalmaktadır.
 • 70'lerde cem karaca ve dervişan'la birlikte yaptıkları çalışmalarda zamanının ötesinde işler başarmış usta müzisyen. dönemin türkiye müzik piyasasında elektronik enstrumanları* hakkını vererek kullanmış birkaç baba isimden biri.
  (bkz: kilic danisman)
  (bkz: turhan yukseler)
 • 1947 yılında istanbul'da doğdu.1952'de piyanoya başladı,özel derslerle bunu sürdürdü,belediye konservatuvarını en yüksek puanla kazandı.piyano,solfej,kontrpuan dersleri alarak 8 yıl okudu.bir yandan avusturya lisesi'ni bitirmeye uğraşırken gündüz de konservatuvarda okumayı başardı.ilk grup çalışmasına 1960 yılında doğduğu ve büyüdüğü yer olan balmumcu'da başladı.

  - ilk grubu seyhan karabay (akordiyon),cahit berkay (gitar),uğur dikmen(org), ahmet (davul)'dan kurulu mahalle orkestrasından oluşuyordu.kısa zaman sonra bu amatör grup denemesi dağıldı.

  -1965'te ali atasagun'un da içinde bulunduğu genç arslanlar grubuyla 3.boğaziçi festivaline katıldı bu grupta ali atasagun'un bestesi olan "fadimem" robert akademi tarafından en iyi beste dalında birinci seçildi.grubun "fadimem" şarkısı erol büyükburç'un şirketi star plak tarafından plaklaştırıldı.

  -1966'da genç arslanlar grubu dağılarak ali atasagun,uğur dikmen,oğuz durukan(bas),asım ekren(bateri) den oluşan ali atasagun dörtlüsü kuruldu.bu kadro altın mikrofon yarışmasına "yarim" adlı besteyle katıldı ve finalist oldu.

  -ali atasagun dörtlüsüne saksafoncu çetin yorulmaz'ın katılımıyla grup ali atasagun ve dört harami adını aldı.

  -ali atasagun'un yurtdışına gitmesi üzerine grubun adı haramiler olarak değiştirildi.

  -1967'de haramiler'e erkin koray dörtlüsü'nden solist ve solo gitarist olarak koray oktay katıldı ve bu kadro 1967 altın mikrofon yarışmasında "çamlıca yolunda" adlı parçayla dördüncü oldu.

  -1968'de aynı kadro yine altın mikrofon yarışmasına katılarak "arpa buğday taneler" adlı parçasıyla yarışmanın ikincisi oldu.

  -1971'de uğur dikmen ve oğuz durukan haramiler'den ayrılarak durul gence 7'lisine transfer oldu.bu yeni orkestra atilla özdemiroğlu,doğan canku,özer sualp(trompet,trombon),irfan sümer (sax),uğur dikmen(org),oğuz durukan (bas) 'dan oluşuyordu.bu grup çeşitli konserler verdikten sonra metod çalışması yapmak üzere (trompet ve tromboncular hariç) norveç'e gittiler.

  -iskandinavya'da 1972'de "asia minor mission" adlı yeni bir isimle çalışmalarını sürdürdüler.

  -1973 sonlarında türkiye'ye döndüler.uğur dikmen ve oğuz durukan 1974'te ünol büyükgönenç'in kurduğu cem karaca- dervişan grubuna katıldılar.

  -uğur dikmen 1975 yılında dervişan'dan ayrılarak şarkıcı yasemin kumral'la birlikte çalışmaya başladı.

  -1976 yılında dervişan'a geri döndü.

  -1978 başında politik ortamın iyice gerilmesi,son çıkardıkları "1 mayıs / durduramayacaklar halkın coşkun akan selini" plağı hakkında dava açılması ,cem karaca'nın siyasal olarak tek bir gruba angaje olması yüzünden uğur dikmen gruptan ayrıldı ve dervişan dağıldı.

  -1979 sonlarına doğru "hasret" albümünün kayıtları için cem karacayla uğur dikmen stüdyoya girerler fakat kayıtlar tamamlanamaz.daha sonra 12 eylül sonrası cem karaca'nın vatandaşlıktan atılışı ve zorunlu olarak yurtdışında bulunması sebebiyle uğur dikmen dönemin stüdyo müzisyenlerini toplar,albümün aranjörlüğünü üstlenip daha önceki ham kayıtların üzerine yaptığı aranjeleriyle albümü tamamlar.

  -uğur dikmen 80'li yıllarda çeşitli pop şarkıcılarının albümlerine aranje yapar,yine çeşitli sahne çalışmalarında yer alır.bazen eurovision orkestralarını yönetir. bu arada nil burak'la da ilişki yaşamaktadır.nil burağın albümlerinde aranjörlük yapar.

  -1984'te eurovision türkiye finalinde coşkun demir'in seslendirdiği selmi andak bestesi "sanki dün gibi" ve neco'nun seslendirdiği yine bir selmi andak bestesi olan "o şarkıyı henüz yazmadım" parçalarının aranjörlüğünü üstlenir.

  -1985 yılında nil burak'la birlikte eurovision şarkı yarışması'na katılırlar.uğur dikmen bu yarışmada nil burağın seslendireceği selmi andak'ın "güneş bir kere doğdu" adlı bestesinin aranjesini yapar.

  -1986 yılında eurovision türkiye finallerine katılan selmi andak'ın "yaşa yaşa" adlı bestesini aranje eder. bu parçayı nil burak ve ibo (ibrahim sesigüzel) birlikte yorumlar.

  -1987 eurovison türkiye finalleri için selmi andak'ın "hayat pencerenin dışında" adlı bestesinin aranjörlüğünü yapar. bu parçayı seden kutlubay(daha sonra seden gürel), vedat sakman ve grup piramit birlikte yorumlar.

  -1987 yılında cem karaca'nın yurtdışından dönmesiyle cahit berkay(bağlama,yaylı tambur,akustik gitar), aydın tilkan (elektro gitar) ,murat töz (bas), sefa ulaştır (davul), uğur dikmen (klavye)' den oluşan yeni konser grubu kurulur.

  -1988'de nil burak'la birlikte amerika'ya gider. cem karaca yeni yapacağı "töre" albümünün kaydı için uğur dikmen'in amerika'dan dönmesini bekler, fakat uğur dikmen'in amerika seyahati fazla uzayınca cem karaca albümü oğuz abadan'la birlikte yapmaya karar verir ve konser grubunu da dağıtır.

  -1989'da irlanda'da yapılan kavan festivali ,uğur dikmen'e aranjman dalında birincilik ödülü kazandırır.

  -1990-1992 yılları arası cahit berkay-uğur dikmen ikilisinin aranjörlüğünde "yiyin efendiler" ve "nerde kalmıştık" adlı iki albüm kaydedilir ve piyasaya sürülür.bu arada konser grubu olarak mehmet yankır(davul),eylem pelit (bas) ,cahit berkay(gitar),aydın tilkan(gitar),uğur dikmen(klavye)'den kurulu bir grup oluşturulur.daha sonra bu kadrodan 1992 yılında aydın tilkan(gitar) ayrılır,bazen birde percussion'cu gruba dahil edilir.

  -1993 yılında moğolların tekrardan kurulma çalışmaları sürmektedir.bir ara cem karaca-moğollar ismi altında beraber birleşmeyi düşünürler,uğur dikmen yine klavyede olacaktır.fakat uğur dikmen bu teklifi kabul etmez ve 1993 yılında grup ismi konusunda cahit berkay'la anlaşmazlığa düşerek gruptan ayrılır.3 temmuz 1993 gülhane parkı konseri , içinde cahit berkay ve uğur dikmen'in birlikte bulunduğu grubun son konseri olur.

  -daha sonra bir süre uğur dikmen'in yerine serhat ersöz klavyeye geçer.fakat yeniden birleşen moğolların çalışmalarının yoğunlaşması sonucu cahit berkay ve serhat ersöz'de 1994 başlarında grup dışı kalır.

  -1995 'te cem karaca - uğur dikmen flash tv'de yayınlanan "efendime söyliyim" programı için tekrar bir araya gelirler.cem karaca'nın hafta içi her gün canlı yayınlanan bu programında uğur dikmen'de piyanistlik yapmaktadır.

  -uğur dikmen 90'lı yıllarda çeşitli zamanlarda özdemir erdoğan ve selda bağcanla da çalışmıştır.

  -1998-1999 arası serpil barlas'ın "efkarı tarumar" isimli albümünün aranjörlüğünü yapar.bu albüm selda bağcan'ın plak şirketi majör müzik tarafından piyasaya sürülür.

  -1999 sonlarına kadar cem karaca-uğur dikmen nadir olarak yanlarına toplama bir grup alarak fakat daha çok "cem karaca-uğur dikmen resitali" adında grupsuz ikili konserler verdiler,çeşitli barlarda program yaptılar.

  -yine 1999 yılında cem karaca uğur dikmen'in aranjörlüğünde "bindik bir alamete gidiyoz kıyamete" adlı albümünü kaydetti.bu albüme cahit berkay,engin yörükoğlu,ahmet güvenç'te enstrümanlarıyla misafir olarak katkıda bulundular.bu albüm daha önce serpil barlas'ın da albümünün çıktığı selda bağcan'ın majör müzik firması tarafından çıkarıldı.

  -1999 sonlarına doğru çeşitli anlaşmazlıklardan dolayı cem karaca ile yolları ayrılır ve bir daha görüşmezler.

  -uğur dikmen daha sonraki tarihlerde çeşitli reklam ve dizi müzikleri yaparak, tekrar özdemir erdoğan'la çalışmaya başlar,halen de özdemir erdoğan'la çalışmalarını sürdürmektedir.

  -2005 yılında tekrar dervişan'ı kurar. 4 yıl boyunca dervişan grubu olarak çeşitli provalar yaparlar ve bir cem karaca anma etkinliğine konuk grup olarak katılırlar. 2009 sonlarında çeşitli problemleri yüzünden dervişan'dan ayrılır.
 • cem karaca'nın elektro gitar, klavye gibi enstrümanları açısından en hayvani albümlerinden birisini yaratmaktaki en büyük etken insan..
  bir ölüm solo'sunu dinlemeden gitmek ayıptır öbür tarafa.. mazallah almazlar..
 • 1977 senesinde cem karaca ve dervisan ile kariyerinin zirvesindeyken solo kariyerinde de ajda pekkana eslik etmisligi vardir. buradan buyrun
 • aranjör, orkestra şefi, besteci ve klavyeci olarak müziğimizin içinde uzun süredir bulunan müzisyen. 1980'lerdeki eurovision elemelerinde selmi andak bestelerini düzenlemiş (o şarkıyı henüz yazmadım, güneş bir kere doğdu, yaşa yaşa, hayat pencerenin dışında, fazla vaktim yok) ve icralarda orkestrayı yönetmiştir ancak sevgili jüri bu bestelerden herhangi birisini birinci seçmediği için ana yarışmada orkestra yönetme imkanı bulamamıştır.

  amansız yol ve eski fotoğraflar filmlerinin ve tayfun talipoğlu'nun bam teli yol türküleri albümünün müzikleri de kendisine aittir.

  besteci olarak katkı verdiği diğer eserler aşağıdaki gibidir:

  - cem karaca: bindik bir alamete
  - nil burak: işte banko, yiğidim, sevdanı sürüdüm, dokuz taş, kar günleri, vız gelir, oldu olacak, her aşktan bir şarkı kaldı, o akşamdan, bir fırtına esiyor
  - serpil barlas: benim adım insan, bosna, sen de mi gidiyorsun, bir gün öyle bir gün böyle, ne olur ne olmaz, kavuşursak bir gün, kim takar seni, yandım aşkınla ben, kader, benim dünyam, efkarım tarumar, sahipsiz çocuklar, küçük bir fotoğraf, 2001, hayat bu işte
 • kendisini sürekli jordan rudess ile karşılaştırırım, ve sanırım ki uğur aga daha başarılı. ya da yerli diye kayırıyorumdur belki ne bileyim. dinlerken aldığım haz ise birbirlerine çok yakındır.

hesabın var mı? giriş yap