şükela:  tümü | bugün
 • radikal gazetesinde ekonomi yazarlığı yapan şahıs.

  bugün bankacılık ve finans dersimize konuk olarak gelmiş ve küçük çapta bir seminer vermiştir.
 • bu yazarın radikal'de enteresan bir görevi vardır. hangi konuyla ilgili yazarsa yazsın "işler çok iyi gidiyor. ekonmik göstergeler çok olumlu. daha da iyi olacak" tarzı şeyler yazmakla yükümlüdür kendisi.

  diyelim ülkede o sıralar iç borcun çevrilebilirliği tartışılıyor, gürses hemen bir yazı patlatır "çeviririz, çeviririz bir şey olmaz" der. cari açık gündeme gelir "ara mal ithalatı, imf, kredibilite vs." bir şeyler parçalar, "merak etmeyin finanse ederiz"e dayandırır işi. işsizlik, büyüme, ab, dış borç, dolar-avro paritesi, konu ne olursa olsun hep iyimserdir, "bir şey olmaz, bir şey olmaz, aman ne güzel gidiyor"dan başka kelam etmez.

  radikal'in resmi 'piyasalar'a güven verme yazarıdır yani.
 • terazinin diğer kefesi için (bkz: uğur civelek)
 • son haftalarda on yaş birden yaşlanan ekonomi yazarmız. öyle ki gazetedeki resmi bile artık uykusuz, mutsuz ve yaşlı görünüyor. kolay mı tabii, yıllardır her şey süper, ekonomimiz canavar gibi yazarken şu gidişe tanık olmak.

  o kadar üzülmüş ki, dünkü yazısında hükümeti bile eleştirmiş. "ekonomi iyi giderken kaymağını yediniz, şimdi de siyasi sorumluluğu alın" diyor. uğur'um gürses'im, iyi diyon hoş diyon da sen önce gazeteci olarak sorumluğu üzerine alsana. kariyerini pembe tablolar çizmeye adadın, en ufak bi kuşkuyla yaklaşanlara felaket tellalı dedin, ne oldu? önce sen sorumluluğunu yerine getir, "ağalar beyler, ben bu işten anlamıyormuşum; evet, ekonomi yazmak kolay değildir ama bunca göstergeye ve işarete rağmen durumu öngöremeyen birinin bir daha ekonomi yazarlığı yapmaya hakı yoktur" de, ver istifanı, veda yazında da hükumeti sorumluğu üstlenmeye çağırırsın. değil mi ama?
 • genel müdür yardımcısı olarak, yönetiminde pay sahibi olduğu bankanın * tmsf'ye devrinin ardından, radikal'de ekonomik köşe yazmaya başlayan ve imf, kemal derviş, tcmb ortak yapımı olan güçlü ekonomiye geçiş programını yılmaz bir şekilde savunan teorik ve pratik iktisatçı.
  başta adaşı ve köşedaşı uğur civelek olmak üzere, bu programın er ya da geç duvara toslayacağını savunanları ekonomi ve bilimden nasibini almamış, sayı saymasını bilmeyen ya da dayak yememiş ekonomistler olarak niteleyip ayar vermiş, gelecek güzel günlerin bir adım ötede olduğunu, ekonomik denge ve istikrarın sağlandığını ısrar ve inatla savunmaya devam etmiştir. lakin ortada denge kalmayıp, güçlü ekonomiye geçiş, batık bankadan gazeteye geçiş gibi kolay olmayınca, sanki yeni bir olgu imiş gibi, hükümetin hatalarından dem vurmakta ve elinde kalan papazı onlara satmakla çalışmaktadır.
 • şurada sözlüğe inceden dokundurmuş, gözden kaçmasın: http://www.radikal.com.tr/haber.php?haberno=205060
 • sonradan kesfedip artik duzenli bi sekilde takip ettigim, ekonomi hakkinda objektif yorum yapan yazarlardan bi tanesi
  enfes bi yazisi icin: http://www.radikal.com.tr/haber.php?haberno=235955
 • bugün ekranda gördüğüm ve top sakal bırakma çabası içinde olduğunu anladığım bir ekonomisttir. akşamdan kalma gibi görünüyor veya böbrek taşı düşürüyor gibi. makul bir yazar olarak algılardın köşesini okudukça ama ıstırap içinde gibi görünürmüş meğer. sanki zorla yapıyor bu işi de bugün yarın bir sahil kasabasına kaçacak.
 • yeni radikalin en iyi yonlerinden biri bu abiye daha cok yazdirmalari oldu.
 • ekonomi yazılarının içine aktüalite katarak yazan ve bu yönüyle amerikalı ekonomi yazarlarına benzeyen bir abimiz. okuyunuz.